Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Düşman İşgalinden Kurtuluşun 87. Yıldönümünü Kutladık

Düşman İşgalinden Kurtuluşun 87. Yıldönümünü Kutladık

E-posta Yazdır PDF

Şehit Şükrü Çavuş anıtında saygı duruşu.Düşman işgalinden kurtarılışımızın 87 yıldönümünü kutladık.

Kurtuluş günü törenine Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk, Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfullah Sami Özcan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Kurt, siyasi parti ilçe başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra az sayıda vatandaşlar katıldı. İskele Meydanı Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından düşmana ilk kurşunu atıp şehit olan Şükrüçavuş anıtına Kaymakam, Başkan ve Garnizon Komutanı tarafından İstiklal Madalyası konulmasının ardından günün anlamını belirten şiirler öğrenciler tarafından okundu.Savaşı Bitiren Barış Kentiyiz.

Mudanya belediye Başkanı Hasan Aktürk günün mana ve önemini belirten konuşmasında, “Mudanya Türk Kurtuluş Savaşı’nın genel sonuçları içinde kurtarılmıştı.
Mudanya Belediye Başkanı Hasan aktürk Konuşmasını Yaparken.

Savaşın diplomatik ve siyasal sonuçlarını da tek başına etkileyen bir dönüm noktasının ev sahibi olma onuruna sahip oldu.

Bağımsızlık mücadelesinin askeri evresini sonlandıran, Misak-ı Milli sınırlarını askeri anlamda güvence altına alan ve Türk-Yunan barışına zemin hazırlayan Mütareke’nin gerçekleştiği tarihsel bir müze-kent niteliği kazandı Mudanya.

Mudanyalılar bu ülke ve bu kent için yaşamlarını ortaya koyan, bağımsızlık ve yırt sevgisi değerleri uğruna gençliklerinin baharında solan kahramanları hiçbir zaman unutmayacak; tarihin kendilerine yüklediği (Savaşı Bitiren Barış Kenti) olma onurunu göğüslerinde bir madalya olarak taşıyacaklardır” dedi.

Belediye Başkanı Hasan Aktürk'ün Konuşmasını Tıkla Dinle

Uludağ Mehter Takımı ve Kılıç Kalkan Ekibi ve Mudanya Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibinin gösterilerinin ardından kutlamalar tören geçişi ile sona ererken gece Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde Mudanya Türk Sanat Müziği Topluluğu bir konser verdi.


Gaziler Derneği ve gaziler kutlamalara tam kadro katıldılar. Mehter takımı ve folklor ekiplerinin gösterileri ilgiyle izlendi. Folklor gösterisi ilgiyle izlendi.
Son Güncelleme ( Çarşamba, 21 Ekim 2009 23:55 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU