Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Aile Hekiminize Kayıt Yaptırmayı Unutmayın

Aile Hekiminize Kayıt Yaptırmayı Unutmayın

E-posta Yazdır PDF

Sağlık Grup Başkanı DR Fatih Acar

Alt yapı çalışmalarının sonlanmasının ardından 1 Ekim tarihi itibariyle Mudanya da Aile Hekimliği uygulamasına başlandı. Aile hekimliği projesinin 2 yıllık bir çalışma döneminin ardından Mudanya da 19 hekim ve hemşire ile hizmetliler görevlerine başladılar.

Toplam 19 hekimin görev yapacağı Mudanya da ayrıca Zeytinbağı beldesine bağlı Esence, Mudanya ilçesinin mahallesi olan Hasköy ile 3 nolu sağlık ocaklarının faaliyetlerine de yeni kanunla son verilmiş oldu. Yeni çıkarılan aile hekimliği kanunuyla birlikte Mudanya merkezde uygulanacak sistem ile hastanenin üzerindeki yoğunluk ve iş yükünün azaltılması hedefleniyor.

Bu arada Sağlık Bakanlığı Bursa Mudanya Toplum Sağlık Merkezi Mudanya Sağlık Grup Başkanı DR. Fatih Acar, Aile hekimliğine kayıt yaptıramayan vatandaşların Mudanya da ki en yakın sağlık kuruluşuna giderek kayıt yaptırabileceklerini belirtirken yeni sistemin ilçe de hastanenin üzerinde ki yoğunluğu da asgariye indireceğini kaydetti.

Grup Sağlık Başkanı Dr. Acar “6 ay geçiş süreci sonunda vatandaşlarımız istedikleri aile hekimini seçebilecekler. 6 ay boyunca tüm aile hekimleri kendisine başvuran herkesi muayene edebilecek. Geçiş süreci boyunca aile hekimliği pilot sistem üzerinden uygulanacağı için isteyenler özel hastane ve devlet hastanelerine başvurabilecekler.

Mudanya da 5 aile sağlığı merkezi (ASM) hizmet verecek. Mudanya merkez de Şükrü Çavuş ASM de 5, Mütareke ASM de 5, Güzelyalı ASM de 4, Bademli mahallesinde 3 ve Zeytinbağı ASM de 2 hekim ve birer hemşire ve hizmetli görev yapacaklar. Şu anda ilçemiz ve ilçemize bağlı bölgelerde yeni uygulanan Aile Hekimliği konusunda her hangi bir sıkıntı yaşanmadığı gibi hekim ve personel konusunda da bir sorun yok.

Daha önceden hastalar sağlık ocaklarına gelerek laboratuarda kan ve diğer tahlillerini yaptırıyorlardı bugün de aynı uygulama devam edecek” dedi. Bu arada daha önce Mudanya Verem Savaş Dispanserine tedavi olmak amacıyla gelen hastalara Verem Savaş Dispanserinde bakılmayacağı sadece burada tüberküloz hastalarının tedavi edileceği belirtiliyor.

TARIK ARSLAN / MUDANYA

Son Güncelleme ( Çarşamba, 21 Ekim 2009 23:59 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU