Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Mudanya Mütarekesi konferans ile anlatıldı

Mudanya Mütarekesi konferans ile anlatıldı

E-posta Yazdır PDF

Konferans konuşmacıları

Mudanya Mütarekesinin 87. yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde başlatılan Barış Festivali kapsamında, Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezinde, “Mudanya Mütarekesinin önemi ve sonuçları” başlıklı bir konferans düzenlendi. 

Mudanya Mütarekesinin 87. yıldönümü kutlamaları kapsamında 1.si düzenlenen Barış Festivali etkinlikleri çerçevesinde, Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezinde, Uludağ Üniversitesi Mudanya Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Dr. Mine Akkuş ve Dr. Seher Boykoy’un konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Mudanya İlçe Emniyet Müdürü Cüneyt Ünal, Mudanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülşen Dağlı’nın yanı sıra konferansa okul müdürleri öğrenciler ve Mudanyalılar katıldı.

Mudanya Mütarekesi’nin Önemi  Hatırlatıldı.

Mudanya Mütarekesinin dünya tarihinde önemli bir yeri olduğundan bahseden Uludağ Üniversitesi Mudanya Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Türkiye’nin stratejik açıdan önemli bir coğrafyada yer almasından ötürü sürekli işgal edildiğini söyledi.

İzmir’in düşman işgali altında olduğu dönemlerde Yunanistan’ın İngilizler aracılığıyla ateşkes istemesi üzerine görüşmelerin başladığını söyleyen Oğuzoğlu, “Bu görüşmelerin Mudanya’da yapılmasının birçok sebebi vardı. Kaymakamı, Belediye Başkanı, postanesi ve ulaşımın olması nedeniyle görüşmeler Mudanya’da yapılmıştır” dedi.

Mudanya Mütarekesi sonrasında yaşanan gelişmeleri anlatan Dr. Seher Boykoy, dünya barışının Mudanya Mütarekesi’nden sonra sağlandığına dikkatleri çekti. 30 Ağustos tarihinden Mudanya Mütarekesi’ne kadar olan süreçten bahseden Dr. Mine Akkuş, “Mudanya Bırakışması öncesi bu millet zor günler geçirdi. Mudanya’nın ve ülkemizin değerini bilmeliyiz” mesajını verdi.

Son Güncelleme ( Perşembe, 22 Ekim 2009 00:01 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU