Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Emin Cengiz Uyardı "Ortak Soygun Noktalarına Dikkat"

Emin Cengiz Uyardı "Ortak Soygun Noktalarına Dikkat"

E-posta Yazdır PDF

ATM Ortak Ödeme NoktasıBursa Tüketiciler Derneği  Mudanya Şubesi  H.Emin CENGİZ yaptığı yazılı basın açıklamasıyla kamuoyunu ortak ödeme noktaları olan ATM'ler de (otomatik para ve banka işlemleri makinası) tüketiciden masraf adı altında kesilen ücretlere dikkat çekti.

Sert ifadelerin yer aldığı açıklamada H.Emin Cengiz "Normal olan, eğer bir mal ve hizmetin maliyeti düşerse bunun sonucu söz konusu mal veya hizmetin daha ucuz bir fiyattan tüketiciye yansımasıdır. Ancak burası Türkiye’dir ve anormallikler ülkesidir.  Bankalara düşük maliyet, tüketiciye zam demektir. Yeni bir soygun alanı demektir. Bu soygun BDDK’nin gözetiminde itinayla ve inatla yapılmaktadır.
 
Türkiye’de tüketiciler yılda 1,2 milyar kez ATM kullanmaktadır. ATM’lerden bakiye sormanın maliyeti 1 TL, para çekmenin maliyeti en az 4 TL’dir. Tüketicilerin hesaplarının olduğu banka ATM’lerini  de kullandıklarını hesaba kattığımızda dahi kullanım başına tüketici ortalama 2 TL para ödeyecektik. Bu yolla bir yılda tüketicinin cebinde çıkacak “ortak soygun parası” 2,4 milyar TL’dir." satırlarına yer verdi.

Bursa Tüketiciler Derneği  Mudanya Şubesi  H.Emin CENGİZ'in yazılı basın açıklamasını aynen yayımlıyoruz.

TÜRKİYE’NİN TÜM  ATM’LERİ TÜKETİCİLERE KARŞI BİRLEŞTİ.

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal’ın açıklamalarına göre 1 Ekimde yürürlüğe giren “ortak ATM’ler konusunda 2 yılda 250 toplantı yapılmıştır. Bankalar bu işte 300 milyon TL tasarruf etmiş ve devam eden yıllarda da yıllık 100 ila 200 milyon TL tasarrufları edeceklerdir. 
 
Tüketiciler olarak teknolojik gelişmelere, verimliliğin artırılmasına ve maliyetlerin düşürülmesine asla karşı olmadık ve karşı değiliz. Ancak teknolojinin tüketicilerin soyulmasında bir araç olarak kullanılmasına her zaman karşı olduk ve karşı olmaya da devam edeceğiz.
 
Bankalar ve BDDK tüketicileri doğrudan ilgilendiren bir konuda toplantı yapmakta, ancak demokrasi dışı davranarak tüketicilerin temsilcilerinin bu konudaki görüşlerini öğrenme gereği bile duymamaktadırlar. Tüketicilerin evrensel haklarından biri olan “temsil hakkı” BDDK tarafından sürekli çiğnenmektedir. Bankaların ise tüketiciyi soymak dışında zaten  “demokrasi kuralları” diye bir derdi yoktur, bunu da defalarca göstermişlerdir.

Normal olan, eğer bir mal ve hizmetin maliyeti düşerse bunun sonucu söz konusu mal veya hizmetin daha ucuz bir fiyattan tüketiciye yansımasıdır. Ancak burası Türkiye’dir ve anormallikler ülkesidir.  Bankalara düşük maliyet, tüketiciye zam demektir. Yeni bir soygun alanı demektir. Bu soygun BDDK’nin gözetiminde itinayla ve inatla yapılmaktadır.
 
Türkiye’de tüketiciler yılda 1,2 milyar kez ATM kullanmaktadır. ATM’lerden bakiye sormanın maliyeti 1 TL, para çekmenin maliyeti en az 4 TL’dir. Tüketicilerin hesaplarının olduğu banka ATM’lerini  de kullandıklarını hesaba kattığımızda dahi kullanım başına tüketici ortalama 2 TL para ödeyecektik. Bu yolla bir yılda tüketicinin cebinde çıkacak “ortak soygun parası” 2,4 milyar TL’dir.

 
Bankalar halen yasa dışı olarak kredi kartı aidatı olarak tüketiciden yılda 1,6 milyar TL, banka kartı  yada hesap işletim ücreti olarak ise yılda 6 milyar TL almaktadırlar. “Ortak soygun” da hesaba dahil edildiğinde bankalar tüketicilerden yasa dışı olarak yılda 10 milyar TL alacaklardır. Bu korkunç miktar soygunun boyutunu göstermesi açısından son derece çarpıcıdır. Dünyanın her tarafında bankalar batarken Türkiye’de kriz dönemi öncesinden dahi yüksek karlar elde ettiler. Bu yüksek karın kaynağı tüketici, soygunu yapan bankalar, soyguna gözcülük yapan BDDK ve izin veren ise hükümettir. Bu soygunun planlı olduğunu bir kanıtı ise 2007 yılında Fortis Bank Genel Müdürünün Türkiye Bankacılık sistemini değerlendirirken “Dünyanın her yerinde bankacılık ekşi bir erik iken, Türkiye’de tatlı bir lokumdur” değerlendirmesidir.

Soygun sona ermeli, “ortak soygun noktalarında” para çekme ve bakiye sormadan ücret alınmamalıdır. Tüketiciler,kendi bankaları ile çalışmalı, mecbur kalmadıkça “ortak soygun” noktalarında uzak durmalıdır.


Bursa Tüketiciler Derneği
Mudanya Şubesi Başkanı
H.Emin CENGİZ

Son Güncelleme ( Çarşamba, 28 Ekim 2009 10:36 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU