Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Ziraat Odasından Marmara Birlik'e Tepki

Ziraat Odasından Marmara Birlik'e Tepki

E-posta Yazdır PDF

Ziraat Odaları Başkanları Marmarabirlik başkanı Refi Taviloğlu na tepki gösterdi.

Marmarabirlik Entegre Tesisleri’nden gerçekleştirilen ve TRT GAP kanalında canlı yayınlanan “Bu Toprağın Sesi” programında konuşan Marmarabirlik Başkanı Refi Taviloğlu’na Mudanya Ziraat odasında toplanan oda başkanları tepki gösterdiler.
Mudanyada’ki tarımın % 80 ninin zeytin tarımından oluştuğunu ifade ederek söz alan Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner Mali krizin zeytin üreticisini etkilediğini ifade etti.

Oda tarafından yapılan açılmada Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner’in dışında Gemlik Ziraat Odası başkanı Ali çelik, Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Cevdet Altun, İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mulu, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şaban Yutaş’ta hazır bulundular.

Açıklamada 2008 yılı sonu ile 2009 yılı üreticinin tarıma yaptıkları yatırımda gübre ve mazot fiyatlarındaki artışın üreticiyi zor durumda bıraktığı ifade edildi. Mazota % 20, gübreye % 26 ila 150 zam yapılmasının üreticiyi olumsuz etkilediği de belirtildi.

Yapılan açıklamada, zeytin tarımı yapılan bu beş ilçede, zeytincilikle uğraşan ortaklarının aynı zamanda Marmarabirlik’ede üye oldukları ifade edildi. Beş ilçenin ziraat odaları başkanı amaçlarının üyelerinin menfaat ve çıkarlarını koruyarak aynı seviyelere getirmek olduğunu söylerlerken, Marmarabirlik üst yönetiminin birikimlerini bir araya getirmek için defalarca randevu talebinde bulunduklarını, fakat bu taleplerine hiçbir zaman cevap verilmediğini iddia ettiler.
Döner ifadesinde, “biz Marmarabirlik’in bünyesine zarar verilmemesi için, daha iyi yarınlara taşınması için, üreticilerin memnun edilmesi için her türlü platformda katkıda bulunduk ve bulunmaya devam edeceğiz. Ancak 14.10.2009 tarihinde ve TRT GAP kanalında canlı yayınlanan “Bu Toprağın Sesi” programına hiçbir Ziraat Odası Başkanı çağrılmamış, kendi yandaşları bazı kooperatif yöneticileri çağrılarak ziraat odalarına hakarette bulunmuşlardır. Bu durumu kabullenmemiz mümkün değildir” dedi.

Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi için, 2009/2010 sezonunun bir araya gelinerek değerlendirilmesinin yapılması, zeytin alım politikalarının üretici ve Maramarabirlik’in menfaatleri doğrultusunda çalışma yapılarak karara bağlanmasının en uygunu olacağı kanaatlerini belirttiler.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 31 Ekim 2009 13:01 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU