Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Bugün Dünya Gıda Günü

Bugün Dünya Gıda Günü

E-posta Yazdır PDF

Bugün Dünya Gıda Günü

Bursa Tüketiciler Derneği Mudanya Şubesi Başkanı H.Emin CENGİZ Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada tüketicilerin dikkatini gıda sağlığına ve dünyada açlık çeken insanların varlığına çekti.

"Açlıkla boğuşan ülkelere geçici yardımlar değil, sorunu çözecek katkılar yapılmalıdır." satırlarına yer veren H.Emin CENGİZ  üretici ve tüketiciler için gıda fiyatlarında istikrar sağlanması şart olduğunu vurgulayarak "Bunun için, finans sektörünün tarım sektörüne girmesi önlenmeli, küçük çaplı tarım işletmeleri desteklenmelidir." dedi.

İlginç tespitler içeren H.Emin CENGİZ'in Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Bugün Dünya Gıda Günü 


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim'i Dünya Gıda Günü olarak kabul etti. Dünya Gıda Günü'nde Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde açlık, gıda üretimi ve tüketimi gibi konular incelenir.

Beslenmek için aldığımız ; hayvansal, bitkisel, madensel maddelere besin denir. Dünyada üretilen gıda maddeleri artan nüfusa yeterli olmamaktadır. Besin maddeleri üretiminin az olduğu yoksul ülkelerde açlık ve yetersiz beslenme sorunu vardır. Açlık, yetersiz beslenme, bedenin gerekli ölçü ve türde besin alamamasıdır.

Açlık ve yetersiz beslenme konusu tüm ulusların ortak sorunudur. Bu soruna dikkati çekmek, çözüm yolları bulmak amacı ile her yıl Birleşmiş Millet’lere üye tüm ülkelerde toplantılar düzenlenir. Toplantılardaki araştırma ve inceleme sonuçları dünya kamu oyuna duyurulur.
Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarının nedenleri, besin üretim ve dağılımının yetersizliği, bilgisizlik, hızlı nüfus artışı, ekonomik güçsüzlük ve çevre sağlığının bozulmasıdır.

Yapılan hesaplara göre dünyada yaklaşık 450 milyon insan yetersiz beslenmektedir. Sadece bu sayı bile dünyamızın en büyük ve en önemli sorununun açlık olduğunu gösteriyor. Dünyanın pek çok yerinde insanlar, açlıktan ölmekte, iyi beslenemedikleri için hasta olmaktadırlar.
Açlık,yeterince beslenememe kader değildir. Açlıkla boğuşan ülkelere geçici yardımlar değil, sorunu çözecek katkılar yapılmalıdır.Üretici ve tüketiciler için gıda fiyatlarında istikrar sağlanması şarttır. Bunun için,finans sektörünün tarım sektörüne girmesi önlenmeli, küçük çaplı tarım işletmeleri desteklenmelidir.

Tüketicinin sağlığının ve güvenliğinin korunması,her türlü siyasi ve ticari çıkarın üstünde tutulmalıdır. Gıda güvenliğini sağlamak,açlık sorununu çözmek devletin asli görevidir.

Tüketiciler,gıda üretim,dağıtım ve satışının hijyenik koşullarda,uluslar arası standart ve kurallar dikkate alınarak yapılmasının sağlanmasını istiyor.Uygulama ve denetimlerin ödünsüz sürdürülmesini istiyor. GDO’lu tohumlardan üretilen gıdalar istemiyor. Tüketiciler,”her yerde,her zaman ve herkes için güvenli gıda” talebini savunmaya devam edecektir. 16.10.2009

Bursa Tüketiciler Derneği
Mudanya Şubesi Başkanı
H.Emin CENGİZ

Son Güncelleme ( Cumartesi, 31 Ekim 2009 13:01 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU