Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Kaykay Marmara Denizini Tehdit Ediyor.

Kaykay Marmara Denizini Tehdit Ediyor.

E-posta Yazdır PDF

Marmarada Kaykay Hastalığı

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkarak balıkçıların korkulu rüyası olan Marmara denizin de ki Kaykay olayı denizde balığı da yok ediyor.
Kaykayı gören balıklar Marmarayı terk etmeye başladı . Marmara denizini adeta esir alan Kaykay vakasının bir an önce araştırılarak önlem alınmasını isteyen hayatını 25 yıldır balıkçılık yaparak sürdüren Güzelyalılı,  Mehmet Meral ve Murat Durmaz gördükleri karşısında şok geçirdiklerini ve, “Marmara denizinde bir iki yıldan bu yana denizimizi tehdit eden ağlarımızın tahrip olmasına ve kullanılamayacak hale gelmesine neden olan kaykay çok lanet bir şey.

Sümük gibi ağlarımıza deniz dibindeki kumlarla birleşerek yapışıyor. Zamk gibi bir şey, balıklar kaykayla karşılaştıklarında hemen yollarını değiştirerek Marmarayı terk ediyor” diyorlar.

Önceki akşam gece yarısı 1 kilometrelik ağlarını Güzelyalı açıklarında denize bırakan Güzelyalılı balıkçılardan Meral ve Durmaz, sabah ağlarını toplamaya gittiklerinde şok olduklarını belirtiyorlar. Ağlarını kaykay yüzünden çekmekte zorlandıklarını belirterek” Böyle şey görmedik yakın bir gelecekte Marmara da balık bulmakta büyük zorluklar yaşayacağımız bugünden kendini göstermeye başladı.

Yetkililerin denizlerimizi kendine esir ederek balık neslinin yok olmasına neden olan kaykayın bir an önce araştırılmasını ve önlem alınabiliyorsa vakit geçirilmeden alınmasını istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda da Marmarayı kurutan kaykay araştırılmamış ve öylece geçiştirilmişti.

Ancak durum oldukça vahim, bir kilometrelik ağdan bir kiloya yakın balık yakalayabiliyoruz. Onca emek ve onca uğraşımıza yazık oluyor. Marmara da kaçak avcılığın önüne Güzelyalı da konuşlanan Sahil Güvenlik 17 bot komutanlığının sıkı denetimleri geçti bu konuda pek sıkıntı yok esas ana sıkıntımız kaykay” dediler.    

Tarık ARSLAN/MUDANYA/

Son Güncelleme ( Cumartesi, 31 Ekim 2009 13:02 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU