Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Haliç'in Pisliği Marmara'yı Tehdit Ediyor

Haliç'in Pisliği Marmara'yı Tehdit Ediyor

E-posta Yazdır PDF

Haliç in pisliği Marmara Denizindeki Yaşamı Tehdit ediyor.

Yıllar önce “Haliç’i gözlerim gibi masmavi yapacağım” diyerek Haliç’i temizlerken tüm atıklarını Marmara denizine pompalayan zamanın İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın bu çalışması Marmara denizinin yok olmasına ve balık neslinin bitmesine neden olduğunu savunan balıkçılar ayrıca, eğer önlem alınmaz ise Marmara denizinin çorak bir tarladan farksız bir konuma geleceğini vurguluyorlar. 30 yıldan bu yana balıkçılık yaparak yaşamını denizlerde sürdüren Volkanlar 4 balıkçı teknesi sahibi 48 yaşında ki Ali Oktay Kösemen teknesinde 25 personelin çalıştığını kimi zaman 24 kimi zamanda 48 saat denizde kaldıklarını ancak umdukları gibi bol balığa bir türlü ulaşamadıklarını belirtiyor.

HALİÇ’İN PİS SULARI BALIĞI YOK EDİYOR

30 yıllık balıkçı Ali Oktay Kösemen olayın küçümsenemeyecek boyutlarda olduğunu vurgularken bu konuda ki endişelerini de dile getiriyor. Kösemen açıklamasında”Eski İstanbul belediye başkanı Dalan’ın Haliç’i temizlemesi çok yenide bir uygulama ancak Marmara ya o pis suları, kanalizasyon ve diğer atıkları basmasını sağlaması çok yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır. Bakınız denizlerimizde balık kalmadı bunun sebebi de denizlerimizde ki atıklardır. Vatandaşlar olarak bizlerde evlerimiz de ki atıkları denizlere bırakınca denizlerimiz adeta bir çöplüğe dönüştü. İşte durum ortada Marmara da balık yok. Kimi zaman 24 kimi zamanda 48 saat boyunca balık peşinde koşuyoruz. Malum kış ayındayız havalar soğudu, denizler soğudu bu ağır şartlarda vatandaşlarımızın balık yemelerini istediğimiz için uğraş veriyoruz ancak kimi zaman elimiz boş olarak avdan dönüyoruz. Onca masraf ve yorgunluk da cabası. Marmara dibini kaplayan zamkımsı haldeki çamurlar ağlara öyle bir yapıyor ki ağlarımızı çekerken zorlanıyoruz.

ÖNLEM ALIN FELAKET KAPIDA

600 kulaçlık ağ 1 saatte tekneye alınırken  çamurlar nedeniyle 3 saatte alınıyor ve tonlarca ağırlığa ulaşabiliyor ve temizlemekte saatler alıyor. Haliçten itibaren gelen pis akıntı İmralı adası ve Armutlu bölgesine doğru oradan da Karacabey, Bandırma bölgelerine doğru yayılıyor. Palamut balığına ve diğer balıklara da zarar veriyor. Ağlar çamurla dolduğu için ağların gözenekleri tıkanıyor ve yakalanan balıkların ağlardan kaçmaları kolaylaşıyor yani yakalanan balıkların kaçmalarına neden oluyor. Ağustos ayında Haliçin, Marmaraya pis atıkları basılıyor. Önünün alın yoksa Marmara bir küsecek bir daha da buralarda balık bulmak hayal olacak.  Her 100 tekneden en az 80 tanesinin borcu var, ama tekne, ama yakıt ama yanlarında çalıştırdığı personele olsun mutlaka borçları bulunuyor. Balık yakalayamayınca da bu borçlar ileriye öteleniyor. Önlem alın denizlerde son yıllarda peydahlanan bu kay kay denen sümüksü salgı ile Haliçten gelen pis atıkları araştırın Haliç’ e arıtma yapın diye haykırıyoruz, ancak önlem alan yok” diye yakındı..      

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Pazar, 15 Kasım 2009 23:32 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU