Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Aydınpınar'lı Tarihi Kliseye İlgi İstiyor

Aydınpınar'lı Tarihi Kliseye İlgi İstiyor

E-posta Yazdır PDF

Aydınpınar Tarihi Klisesi Turizme kazandırılmayı bekliyor

Mudanya’nın Aydınpınar köyü içinde bulunan ve üzerinde 1901 tarihli tabelanın bulunduğu eski kilisenin bugünkü virane görünümü ve bakımsızlıktan yıkılmaya başlaması köyde büyük tepki çektiği gibi büyükte tehlike yaratıyor.

400 metre karelik alana sahip olan tarihi kilisenin akıbeti köyde merak konusu. Üzerindeki tarihe göre 101 yıllık maziye sahip olan tarihi kilise mübadeleden sonra köy halkı tarafından camiye dönüştürülmüş ve yıllarca cami olarak kullanılmış. Ancak binanın bakımını yapmak zorlanınca köy halkı tarafından kilisenin hemen yanına yeni cami yaparak kilise terkedilmiş. O günden bu yana da bakım ve onarım yapılmadığı için tarihi kilise yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu, İlçe Kaymakamlığı ve Bursa Valiliğinin dikkatlerini çekmek isteyen köy halkı kilisenin onarılarak turizme kazandırılmasını istiyorlar.


PAPAZIN VAAZ VERDİĞİ KÜRSÜ HALEN SAĞLAM

Tarihi kilisenin tapusunun köye ait olduğunu vurgulayan köy muhtarı Şadan Kopuz kilisenin restore edilip Aydınpınar köyüne çok amaçlı bir salon ve düğün salonu yapmak istediklerini belirtiyor. Yıllar önce Anıtlar Yüksek Kurulundan da yetkililerin gelerek inceledikleri tarihi kilisenin rolove çalışmalarının da köy muhtarlığı olarak yaptırdıklarını ancak henüz bir sonuç alamadıklarını belirterek” 1901 yılında yapılan ve kilise olarak kullanılan ancak mübadeleden sonra köylerini terk eden Rumların ardından köy halkı tarafından camiye dönüştürülmüş ve yıllarca cami olarak hizmet vermiştir.
Aydınpınar Tarihi Klisesi daha önce cami olarak da kullanıldı


İlerleyen zaman içinde zaten eski bir bina olan yapı daha sonra yeni bir caminin yapılmasıyla tarihi bina kaderine terk edilmiş. Köy muhtarlığı olarak rolove çalışmalarını yapmış ve Anıtlar Yüksek Kuruluna teslim etmiştik.

Bizler bu binanın restore edilerek çok amaçlı bir salon ve düğün salonu yapmayı istiyoruz yok eğer izin vermezler ise binanın restore edilmeyecekse yıkılarak köy meydanı yapmayı istiyoruz ancak yetkililerden bu yönde ki istek ve önerilerimize bir yanıt gelmemiştir.

Binanın içinde 1901 yılında kilise olarak kullanılırken papazın üzerine çıkarak cemaatlarına vaaz verdiği kürsü de o yıldan bu yana sapasağlam ayakta bulunuyor” dedi,. 

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Pazar, 15 Kasım 2009 23:33 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU