Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi Zeytinbağı'ndan Patrik Bartholeomos'a Sert Tepki

Zeytinbağı'ndan Patrik Bartholeomos'a Sert Tepki

E-posta Yazdır PDF

Patrik Bartholeomos Zeytinbağında ayin yaparken çok mutluydu

Bir süre önce Avrupa da ki gezisi sırasında yaptığı “ Kendimi Türkiye de Çarmığa gerilmiş gibi hissediyorum” sözleriyle hem Türk halkını hem Ortodoks dünyasını hem de dünya kamuoyunu kızdırdı.

Bugüne kadar Türkiye’de yaşamları süresince Türk halkıyla bütünleşen ve her hangi bir sorun yaşamayan Ortodoks dünyası ve diğer dinlere mensup vatandaşlarında büyük tepkisi ile karşılaşan İstanbul Fener Rum patriği Barteleomuz” Amerikan CBS televizyonuna verdiği 60 dakikalık röportajda İstanbul da ki kapalı olan Ruhban okulunun açılmaması nedeniyle Patrikhanenin geleceğini tehlikeye düşüreceğini vurgulayarak kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum.

Oksijenimiz kalmıyor, patrikhane tükeniyor” söyleriyle Türkiye ve dünya kamuoyunun şimşeklerini üzerine çekerek 19 yıldan bu yana Ortodoks dünyasının en üst makamında oturan Bartholeomeos’a siyasi liderlerden gelen tepkilerin ardından bir tepki de Mudanya’nın Zeytinbağı beldesi belediye başkanı Ali Turan dan geldi. Oldukça sert ifadeler kullanan Turan” Ortodoks dünyasının dini lideri İstanbul Fener Rum Patriğinin bir süre önce Amerikan CBS televizyonunda sarf ettiği sözler hem Türk halkını hem de dünya kamuoyunu kızdırarak şimşekleri üzerine çekmiştir.

ORTODOKS DÜNYASINA AYİN İZNİ VERİLMEYECEK

Zeytinbağı Belediye Başkanı Ali TuranOrtodoks dünyasının en önemli kültür miraslarını barındıran Zeytinbağı (Trilye) beldemize yılda birkaç kez gelerek burada ki kiliselerde dini ayinlerini yapan Ortodoks dünyasına bundan sonra, Zeytinbağı belediyesi olarak izin vermemeye kararlıyız. Fener Rum Patriğinin yazılı ve görsel basına çıkarak Türk halkından özür dilemesini bekliyoruz, özür dilemez ise kendilerine belediye olarak kesinlikle Zeytinbağına giriş izni vermeyeceğiz. Bakınız, bir süre önce İstanbul Beyoğlu ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği İstiklal Marşı okuma yarışmasında kürsüye çıkan Özel Zapyon Rum ilköğretim okulu öğrencisi Marina O,’nun ağlayarak ve ağlatarak okuduğu İstiklal Marşı’nın ardından birinci olmuş ve Türkiye de yaşamaktan büyük onur ve gurur duyduğunu belirtmesi ayakta alkışlanmışken Fener Rum Patriğinin Amerikan CBS televizyonuna” Türkiye de kendimi Çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum” sözleri talihsiz bir konuşma olmuş ve büyük tepki toplamıştır.

BARTHOLEOMOS TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEYECEK

Osmanlı döneminden beri mülkiyet, özlük ve hukuki konumu gözetilerek korunan Fener Rum Patrikhanesinin dini lideri Bartholeomos’un yaptığı talihsiz açıklamayı hem ülke olarak hem Ortodoks dünyasını hiçbir art düşünce olmadan Zeytinbağında ağırlayan ve ev sahipliğini en iyi şekilde yerine getiren Zeytinbağı halkı ve belediye olarak şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Kaldı ki Ortodoks dünyasının ve özellikle de Bartholeomos için ayrı bir yeri olan Zeytinbağı, kendilerine bugüne kadar her türlü ihtimamı ve özeni  göstererek Türk geleneklerine yakışır şekilde misafir etmiştir. Dini Bayramlarını yapmayarak beldelerine gelen Ortodoks misafirlerini ağırlayan Zeytinbağı halkı, Fener Rum Patriğinin mutlaka Türk halkından özür dilemesi gerektiğini belirtmektedir. Yoksa Zeytinbağı (Trilye) kapıları kendilerine kapalı olacaktır ve Zeytinbağında kendilerini bundan böyle görmek ve ağırlamak istemediklerini belirtmektedirler. Belediye olarak bizlerde aynı düşüncedeyiz” dedi.

Tarık ARSLAN/MUDANYA/

Son Güncelleme ( Pazartesi, 11 Ocak 2010 01:53 )  

Yorumlar  

 
+3 #1 Ziyaretçi 31-12-2009 15:11
öncelikle bu ülkeyi bu hale getirenler, bu adamların bu şekilde konuşma yapmaya cesaret etmesine olanak sağlayanlar Türk halkından özür dilesin !!! ülkenin bu duruma gelmesine yol açan zihniyetin bir temsilcisinin, bu açıklamayı kınaması durumu kurtarmaya yetmez !!!!
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU