Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi Kamuya Planlı Seçilen Sınavcılar

Kamuya Planlı Seçilen Sınavcılar

E-posta Yazdır PDF

Ümit AtillaBir süre önce Türkiye’nin en güvenilir bilinen kurumu ÖSYM’nin yapmış olduğu KPSS sınavı kopya iddaları üzerine iptal edilmişti.Daha doğrusu iptal edildiği duyurulmuş ve yerine yeni bir sınav düzenlenmişti.

Bu sınavlara her yıl Türkiye genelinde ortalama 2 milyon civarında insan giriyor. Amaç devlet memuru olmak. İptal edildiği duyurulan sınavda 300’ü aşkın kişinin 120’de 120 yaparak tam puan aldıkları belirtilmişti. Bu adaylardan iki tanesinin karı-koca olması, 20 kadar kişinin de aynı aileden olması tablonun boyutunu enteresan noktalara çekiyordu.

Sınavın iptal edilmesi ve tekrarlanması bir çok vatandaşın yüreğini ferahlatmış yeni bir güven tazelemesi yaratmıştı. Oysa bugün hurriyet gazetesinde de yer alan habere göre Türk Eğitim Sen yeni bir iddaa da bulunuyor.Dün yapılan atamalarda iptal edildiği söylenen sınavda tam puan alıp şüpheli duruma düşen kişilerin büyük çoğunluğunun da olduğu ifade edilmiş.T.C. kimlik numarası ile yapılan taramada bu kişilerin pek çoğunun atamasının yapılmış olduğu gözlemlenmiş.

Kopya çekildiği iddaa edilen sınav iptal ediliyor.Yerine yen bir sınav yapılıyor.Kopya çektiği iddaa edilen şahısların çoğu ikinci sınava girmiyor. Savcılık bu kişlerin ifadesinin alınması yönünde bir karar alıyor.Bu arada yapılan atamalarda kopya çektiği iddaa edilen adayların çoğunun da atamalarının yapıldığı tespit ediliyor.

Peki bu insanlar kopya çekmedi mi acaba? Cevaplar onlara servis edilmedi mi? Gerçekten böyle ise (ki;bulgulara göre buna inanmak çok zor) bundan sonraki hayatlarında üstlerine yapıştırılan bu yaftadan nasıl kurtulacaklar. Bunlardan bir kısmı muhtemelen öğretmen olacak ve geleceğin gençlerini yetiştirecekler.Üzerlerindeki o baskı ve şüphe ile (ki; tamamen vicdanla ilgili bir konu) işlerini nasıl yapacaklar.

Ya da tam tersini düşünelim. Ya gerçekten kopya çektilerse.Çektiler ve kazanmayı hak eden başkalarının hakkını yedilerse.Kendi vicdan muhasebelerini geçtik. Hakkı yenen masum vatandaşın durumu ne olacak, kime güvenecek. Hangi doğruya inanıp,sonrasındaki vatandaşlık sorumluluğunda ne yapacak ve nasıl yaşayacak? Nasılsa düzen böyle deyip bir sonraki sınavda kopya çekmenin yollarını mı arayacak?Böyle gelmiş böyle gider mi diyecek?

Ya bütün bunlar çok daha büyük bir organizasyonun bir parçası ise. Bir çete,bir örgüt,bir dernek devlet içinde örgütlenmenin yeni bir yolunu bulmuşsa. 20-30 yıl sonralarının kendince kadrolarını oluşturmaya çalışıyorsa.

Yok yok, abartmayalım. Abartıp da korkulu rüya görmeyelim. Devletimiz bu işin peşini bırakmaz, suçlu varsa suçluları yakalar ve adalete teslim eder. Adalet de toplum vicdanını rahatlatacak kararları alır ve suçluları cezasız bırakmaz. Hiç bir çete, örgüt, dernek ya da kuruluşun devlet içinde oluşum kurmasına izin vermez.
Değil mi?

Ümit Atilla
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

07.12.2010

 

Yazarın Önceki Yazıları:

Mavi Marmara Barış İçin Bir Şans Olabilir.

Kanser Değil Milleti Götüren, İnsanların Duyarsızlığı!

Türkiye’nin en büyük ikinci ili; BURSA

Kamuya Planlı Seçilen Sınavcılar

Mudanya Hayallerim

Ülkemin Borçları Niye Bitmez

Spor'a mı Düşmansınız, Yoksa Araziyi mi Seviyorsunuz?

Yapar mısın BAŞKAN ?

METRO

Gençler Nerede Spor Yapıyor?

İDO VE NOTER

12 EYLÜLLER !

TERÖR

REFERANDUM

Son Güncelleme ( Pazar, 09 Ocak 2011 15:32 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU