Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi En Büyükten En Küçüğe Siyasiler

En Büyükten En Küçüğe Siyasiler

E-posta Yazdır PDF

Barış Ozan ZeyrekBu dostça uyarı erken mi acaba ama, uyarı? Sayın siyasiler, her gün defalarca haber proğramları dinliyor ve izliyoruz. Her gün sinirleniyoruz, sıkılıyoruz, üzülüyoruz. Bizleri üzmek zorunda  mısınız?

Birbirinize bağırarak,hararetler yağdırarak nereye varmak istiyorsunuz? Büyük Millet Meclisi denildiğinde, bizleri yönetenlerin yuvası geliyor aklımıza. Radyoda, televizyonda, gazetelerde ve internette hep sizler varsınız. Bütün kavgalarınız ve hakaret savaşlarınız çocuklarımızın gözleri önünde sergileniyor. Çocuklarımızın sorularını yanıtsız bırakıyoruz zorunlu olarak.

”Baba,bizi bu amcalar mı yönetiyor?” Buyurun yanıtını siz verin.

Sizleri bizler seçtik, doğrudur. Başımızın tacı yaptık, doğrudur. Bizleri keşkelerde bıraktınız, bu da doğrudur. Neden? Neden güzel Türkçemizi daha iyi ve daha anlamlı kullanarak bizlere iyi birer örnek olmuyorsunuz? Dille ilgili ATASÖZLERİ  çok güzel anlatıyor gerçekleri. Lütfen zahmet edip okursanız, okuduğunuzu da uygularsanız, bizleri çok memnun etmiş olursunuz. Seçilmiş insanlarımızdan çok daha seçkin sözler duymak istiyoruz, lütfen.

                 Dil İle İlgili Atasözleri

Baş dille tartılır.

Kişilerin ne kadar akıllı, ne kadar düşünceli oldukları söyledikleri sözlerle ölçülür. Çünkü konuşmaların tutarlı ve yerinde olup olmaması böyle bir ölçüm için en elverişli yolların başında gelir.


Bana benden her ne olursa, başım rahat bulur dilim susarsa

1. Hemen her kişi kendi geleceğini kendisi hazırlar. Kendisine gelecek zararların ya da faydaların tümü onun tutumuna bağlıdır, her şeyin sorumlusu o olur.

2. Ne söylediğini bilmeyen, sözlerinin onu nereye ulaştıracağını hesap etmeyen, lüzumsuz ve çok konuşan kimse, dili yüzünden çeşitli zararlara uğrar. Aksine diline bir çeki düzen veren, susmasını bilen ve ancak gerektiği yerde konuşan kimseler bu belâlardan uzak olur.

Bıçak yarası geçer (onulur), dil yarası geçmez (onulmaz).

Bıçak ya da herhangi bir silâhın açtığı yara bir süre sonra iyileşir, vücutça onulur. Ama dilden çıkan kötü ve acı sözlerin gönülde açtığı yara, bıraktığı izi kolay kolay kapanmaz; her hatırlamada yeniden açılır, insana üzüntü verir.
Bülbülün çektiği dil (i) belâsıdır.

Bir karganın kafese konup beslendiği pek görülmemiştir. Ama bülbül için kafesler sürekli yapılır durur. Bunun tek sebebi, sesinin güzelliğidir. O oldukça güzel öter ve bunun için yakalanıp kafese konur. İnsanlar bundan ders almalıdır. Çünkü düşünüp taşınmadan, sonunun nereye varacağını hesaplamadan sarf edilen sözler, insanın başına dert açabilir. Dili yüzünden belâya saplanıp zarar görebilir.


Dilin kemiği yok

Dil kolayca her yana dönebilir. Bu özelliğe sahip olan dilde, her türlü kelimeler de kolayca çıkar; insan doğru olmayan, birbiriyle çelişkili sözleri söyleyebilir; önce söylediğini sonra inkâr edip başka şekle çevirebilir.

Dilin cismi küçük, cürmü büyük

Konuşma organımız olan dil, küçük hacimli bir nesnedir. Küçük olmasına küçüktür ama büyük suçlar onunla işlenir. Kimi zaman sarf ettiği kötü sözler insanın başını belâya sokup felâketini hazırlayabilir.

Tatlı ye, tatlı söyle (konuş)

Kırıcı, üzücü, incitici konuşmalardan sakın; güzel, hoşa giden bir dil kullan; yerinde ve inandırıcı konuş ki karşındaki memnun olsun; sen de sevil ve sayıl.

Dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim

İnsanların başına kimi felâketler, sıkıntılar da çok kez dilleri yüzünden gelir. dilini tutmayan, ne zaman ve nasıl konuşacağını bilmeyen insanların başlarına belâ geldiği ve bu yüzden pişmanlık duydukları çok görülmüştür.

Barış Ozan ZEYREK

Emekli Öğretmen

 

Yazarın Önceki Yazıları;

Türk Telekom İçin Bedduaları Duaya Çevirme Zamanı

Durum Çok Acil Beyler

Kurban

Hayatı Şiir'le Anlatmak

İşini İyi Yapanlar ve Yapmayanlar

Şiirim Mesajımdır

DÖRTGÖZ

Mudanya'nın Kanayan Yarası

DÖRTGÖZ Kanallar Çökmüş

Müdür Bey olay yerine geldi. Çok şaşırdım.

Ben dört gözüm, partinin dörtyüz göz olması gerekir

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 27 Aralık 2010 00:29 )  

Yorumlar  

 
+7 #1 Ziyaretçi 17-12-2010 00:05
Muhterem Hocam yine Zülfiyare dokunmuşsunuz
Söz manaya karşı bir sitemdir İnsan konuşmasını
Öğrendikçe susuyor sizlerden öğreneceğimiz çok
şey var bilmek insanı hür yapar Özgür insanlar
cesur olur
İNSANDA GÜZEL OLAN YÜZDÜR
YÜZDE GÜZEL OLAN GÖZDÜR
AMA İNSANI İNSAN YAPAN
AĞZINDAN ÇIKAN SÖZDÜR
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU