Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi Kanser Değil Milleti Götüren, İnsanların Duyarsızlığı!

Kanser Değil Milleti Götüren, İnsanların Duyarsızlığı!

E-posta Yazdır PDF

Ümit AtillaMalum, kanser çağımızın en belalı illetlerin biri. Herhalde ailesinde ya da çok yakınında bu hastalığın herhangi bir türüne yakalanmayan yok gibidir.

Çok da ciddi çalışmalar yapılıyor ama hala kontrol altına alınabilmiş değil. Bu hastalıkla savaşta en önemli avantaj erken teşhis ve zamanında yaptırılan kontroller. Bunun için de insanların bilinçli olması gerekiyor.

Fakat, insanlar derken sadece sokaktaki vatandaştan bahsetmiyorum. Sağlığımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarından da bahsediyorum. Siz istediğiniz kadar bilinçli olun, erken hareket edin. Eğer aynı duyarlılığı müracaat ettiğiniz hastane ve sağlık çalışanı göstermiyorsa yandı gülüm keten helva.

Çok yakın zamanda Bursa’da yaşanan şu olayda olduğu gibi;

Hasta göğsündenki sertlikten huylanarak Devlet Hastanesi’ne müracaat eder. Oradaki genel kontrolden sonra hasta biyopsi için Onkoloji Hastanesi’ne sevk edilir. Yapılan biyopsiden sonra hastaya 10 gün sonra sonuçları tekrar Devlet Hastanesi Pataloji Laboratuarından alabileceği söylenir.

Böyle ciddi bir hastalık ihtimalinin test sonuçları maalesef 10 günden önce verilemiyor. Ya çok büyük yoğunluk var, ya da testler Ankara, İstanbul gibi yerlere gönderilip analiz yaptırılıyor. Eğer bu kadar önemli bir hastalığın analizleri Bursa’da yapılamıyorsa geçmiş olsun.

Dönelim konumuza. Hasta 10 gün sonra sonuçları almak üzere Devlet Hastanesi Pataloji Laboratuarı’na elindeki fişle gidiyor. 10 gün boyunca stres altında gün sayan hasta ikinci golü de burada yiyor. Laboratuarda çalışan görevli bayan sonuçların çıkmadığını söylüyor. 3 gün sonra “falan” bir uğrayın diyor. Hasta biraz diretince görevli işlerin çok yoğun olduğunu, raporları bilgisayardan çıkarmak için yeterli zamanları olmadığını söylüyor. Biraz beklenirse olabileceğini söylüyor. Yani rapor hazır ama bilgisayardan çıkartıp imzalatamıyorlar. Vay vay vay! Devlet Hastanemizin haline bak, işler çok yoğun.

Hasta 1saat kadar bekledikten sonra kapıyı tekrar çalıyor. Yine aynı terane. Bu arada görevli bayanlardan bir tanesi durumu telefonda müdürü ile tartışıyor. Bir rapor için 10 bilgisayara bağlanmaları gerekiyormuş, işler yetişmiyormuş,v.s. Telefon kapanınca tüyleri diken diken eden o söz dökülüyor görevli bayanın ağzından “Hastaları sallayın”. Müdürüm dediği şahıs hastaların veryansın etmesine “sallayın onları” diyerek çözüm gösteriyor. Bu arada diğer görevli bayan da isterseniz şikayet edin yapabileceğimiz bir şey yok diyor. Gol üstüne gol yiyen hasta sonuç alamayacağını anlayıp hastaneyi terk ediyor.

Bilinçli hasta yaşananları olduğu gibi yazıyor ve önce Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne ardından da Sağlık Bakanlığı’na durumu iletiyor. Ertesi gün İl Sağlık Müdürlüğü’nden bir görevli hastayı arayıp durumun teyidini aldıktan sonra o bölümde bazı aksaklıklar olduğunu ama sorunun ortadan kaldırıldığını söylüyor. Sonrasında hasta tekrar elindeki fişle hastaneye gidip sonuçları istiyor.1 saatlik bekleyişten sonra sonuçları alıyor. Allaha şükür ki, 15 günlük ızdırap dolu bekleyiş sonunda sonuçlar temiz çıkıyor.

Hastaya “3 gün sonra falan bi gelin” diyen görevliye, “hastaları sallayın” diyen müdüre ve bu kadar duyarsız sorumsuz insanları böyle hassas görevlere getiren yetkililere soruyorum; Hiç ailenizden biri ya da çok yakın bir arkadaşanız kanser hastası oldu mu? Aylarca,yıllarca acı dolu süreçlerden geçti mi? Öldü mü? Ya da bu hastalığın bir gün sizin başınıza gelmeyeceğinin garantisi var mı?

Bursa’nın yakında Türkiye’nin ikinci büyük ili olacağını taahhüt eden yetkiler ! Aynı soruları sizlere de soruyorum.


Empati dolu günler dilerim….

Ümit Atilla
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

21.12.2010

 

Yazarın Önceki Yazıları:

Mavi Marmara Barış İçin Bir Şans Olabilir.

Kanser Değil Milleti Götüren, İnsanların Duyarsızlığı!

Türkiye’nin en büyük ikinci ili; BURSA

Kamuya Planlı Seçilen Sınavcılar

Mudanya Hayallerim

Ülkemin Borçları Niye Bitmez

Spor'a mı Düşmansınız, Yoksa Araziyi mi Seviyorsunuz?

Yapar mısın BAŞKAN ?

METRO

Gençler Nerede Spor Yapıyor?

İDO VE NOTER

12 EYLÜLLER !

TERÖR

REFERANDUM

Son Güncelleme ( Pazar, 09 Ocak 2011 15:30 )  

Yorumlar  

 
+10 #1 Ziyaretçi 21-12-2010 23:28
Küresel Kanserleştirme Süreci tüm hızı ile ülkemizde devam
Ediyor yurdum insanı bilinçsiz savunmasız çaresiz diyorki
ACIDA OLSA DOST OLDUM ACILARLA
Tepkisiz olmak yapılanlara razı olmaktır
Kalın Sağlıcakla eğer kalabiliyorsanı z
 
 
+5 #2 Ziyaretçi 21-12-2010 23:56
mevcut sağlık sisteminin çok iyi çalıştığını iddia eden AKPli yetkililere,ins anları özel hastahanelere iten sistemi getirenlere,yan i paralı sağlık sistemini dayatan iktidardaki yetkililere duyurulur.bir baksınlar etrafta neler oluyor.vatandaş neler çekiyor.sadece hastalar değil sağlık çalışanlarıda yeni sağlık sisteminden nasibini almış.artık işler allaha emanet.paranız varsa ne ala,yoksa yazarın dediği gibi yandı gülüm keten helva.
sayın ümit atilla , yaz kardeşim yaz.çok güzel şeyler yazıyorsun.belki birgün yetkili ve etkili birileri okurda etrafında olanları görürür.radikal çözümlerin alınması sağlanır.vatandaşların eziyet çekmesi önlenir...........................
eline sağlık,sağlıcak la kal
 
 
+4 #3 Ziyaretçi 22-12-2010 03:13
ÜMİT BEY,SİZİ YÜREKTEN KUTLARIM.BU DUYARLILIĞINIZ TÜM İNSANLARA VE İNSANLIĞA ÖRNEK OLSUN.
SAĞLIK DOLU GÜNLER DİLEĞİMLE.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU