Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi Mavi Marmara Barış İçin Bir Şans Olabilir.

Mavi Marmara Barış İçin Bir Şans Olabilir.

E-posta Yazdır PDF

Ümit Atilla İnsani yardım amacıyla Filistin’e giderken uluslar arası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan ve el konulan Mavi Marmara gemisi yurda döndü.

Hepimizin bildiği üzere o hain saldırıda 9 vatandaşımız da hunharca katledildi. Önünde, arkasında bir yığın bilinmezle yaşanan bu trajedi acaba sonlandı mı?

Normal şartlarda uluslararası sularda(yani İsrail’in karasularının dışında) bir başka ülkenin üniformalı askerlerinin planlayarak yaptıkları bu saldırı savaş sebebi sayılması gerekirken biz sadece atıp tuttuk. Halen daha da aynı teraneye devam ediyoruz.Hal böyle olunca da İsrail yetkilileri de kafalarına göre dalga geçmeye devam ediyorlar. Hatta açık açık özür dilemeyiz,özür dilersek savaş suçu muamelesi görebiliriz diyorlar. Yani aslında suçlu olduklarını biliyorlar ama kankaları Amerika’yı da arkalarına almışlar istedikleri gibi çalıp,oynuyorlar.

Tabiî ki kimse durup dururken savaşmak istemez. Ama her seferinde alttan alıp susarsanız ya da posta koyup karşılığını vermezseniz sadece o ülkeye değil cümle aleme madara olursunuz.

Maalesef dış politikada son yıllarda yaşadığımız şey hep budur. ”Van minut” diyerek sadece iç siyasette prim yapabiliyorsunuz. Dışardaysa arkanızdan kıs kıs gülüyorlar. Hatta yüzünüze gülüyorlar. Geçen hafta Güney Kıbrıs’ta Karşıyaka Basketbol takımına yapılan çirkin saldırı da dış politikadaki acizliğimizin değişik bir tecellisidir. Almanya’da bir okulda Alman öğretmen 16 yaşındaki bir Türk çocuğuna sadece Türk olduğu için tuvalete gitme izni vermedi bundan sadece 10 gün önce. Türk’e her yerde saldırı var,aşağılama var,psikolojik baskı var ama biz ne yapıyoruz?Sadece seyrediyoruz.

İsrail askerleri vatandaşlarımızı katlettiğinde nota veremedik, İsrail ile tüm ilişkilerimizi sözde dondurduk, özde donduramadık. Uluslararası mahkemelerde dava açmadık, açamadık. Sadece seyrettik. Güney Kıbrıs’ta bir Türk basketbol takımına yapılan hain saldırıyı kınayamadık. Ne Kıbrıs’a ne Yunanistan’a nota veremedik. Konu ile ilgili dava açmadık, açamadık. Sadece konuştuk, ayıpladık, seyrettik. Almanya’da Türk öğrenciye yapılanları ve bizim bilmediğimiz bunun benzeri kim bilir kaç olayı daha sadece seyrettik. Amerika’da her sene ısıtılıp ısıtılıp senatoda oylama gündemine getirilen Ermeni meselesini senatodan geçmesin diye yalamadığımız yer kalmıyor.

Gemi geldi. Artık Türkiye’de. Gazetelerden öğrendiğimiz kadarıyla 1 hafta süreyle gezilebilecekmiş. Peki şöyle yapılsa fena mı olur acaba?

Türk devleti gemiyi kamulaştırsa, sonra da müze yapsa. Mermi izlerini ve saldırı kaynaklı diğer izleri hiç düzeltmese, olduğu gibi bıraksa. Geminin salon kısmına bir barkovizyon koysa ve saldırı görüntülerini yayınlasa. Saldırı da ölenlerin büstlerini yaptırsa ve gemide öldürüldükleri yerlere koysa. Bu gemi dünyada barış ve özgürlük için çabalayan ve bu uğurda hayatını kaybedenlerin simgesi olsa. Hatta ülke ülke dolaşsa. Hiç ölmeyecek Ulu Önderimiz Atatürk’ün dünyaya kazınmış sözleriyle yeni bir iz olsa. “Yurtta barış, dünyada barış”. Fena mı olur?

İsrail askerlerinin vahşice katlettiği 9 Türk vatandaşı için İspanya’da anıt yapıldı. Biz ise seyretmeye devam ediyoruz. Alıştık artık, her şeyi seyrediyoruz. Böyle gelmiş böyle gider diyoruz.

Sadece seyirci olmayıp, oyuncu da olabileceğimiz günler görme dileğiyle…

Ümit Atilla
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
28.12.2010 

 

Yazarın Önceki Yazıları:

Mavi Marmara Barış İçin Bir Şans Olabilir.

Kanser Değil Milleti Götüren, İnsanların Duyarsızlığı!

Türkiye’nin en büyük ikinci ili; BURSA

Kamuya Planlı Seçilen Sınavcılar

Mudanya Hayallerim

Ülkemin Borçları Niye Bitmez

Spor'a mı Düşmansınız, Yoksa Araziyi mi Seviyorsunuz?

Yapar mısın BAŞKAN ?

METRO

Gençler Nerede Spor Yapıyor?

İDO VE NOTER

12 EYLÜLLER !

TERÖR

REFERANDUM

Son Güncelleme ( Pazar, 09 Ocak 2011 15:29 )  

Yorumlar  

 
+6 #1 Ziyaretçi 28-12-2010 15:26
Umarım kürt kartını anadolu topraklarında iyi kullanan İSRAİL sonunda bize etek giydirip oynatmaz.Oyuncu olalım satırını görünce dayanamadım yazdım.Oyuncu olmak için Atatürk gibi liderlere ihtiyacımız var. Hatırlanacağı üzere askerimiz yani nam-ı diğer adını hz.muhammed ten alan mehmetciğimiz Atatürk ün Ankara ya geliş yıldönümünde şehirdeki koşusu valilikçe ve ona direktif verenlerce engfellendi niye çünkü haykıracaktı NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE bazı sözde siyasetçiler de (pkknın meclisteki temsilcileri) başbakana Allaha şirk koşma diyerek kuran dersi vermeye çalışıyor. gülüyorum din ile acitasyon yaparsan birileri işte böyle sana hitap eder (ALLAHA ŞİRK KOŞMA KURANDA.... yazıyor) tabi bunu söyleyen zavallılar fitne ve fesat çıkarmanın dindeki karşılığına baksınlar ve Atatürk ün din ile devlet işlerini neden ayırdığını bir kez daha düşünsünler İsrailin mavi marmara gemisinde öldürdüğü 9 vatandaşımız için fırtınalar koprarılırken İsrailin desteklediği kürt ve kürtçülüğün katlettiği 30 bin vatandaşımızın kemikleri sızlıyor çünkü bölücü başına villa değil ada tahsis edildi bir eli yağda bir eli balda hala avukatlarıyla dışarıya pislik kusuyor .Allah aşkına hangi idam mahkumu kesinleşmiş cezasından sonra APO köpeğinin haklarına sahip. AKEPEYE oy verenlere sesleniyorum ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz artık içi boş kükreme ve nutuklara kanmayın yakında vatan bölünürse bundan sizde etkileneceksini z.

Bunlar ellerinden gelse mavi marmara gemisini buharlaştırırla r müze felan yapmazlar hele hele ATATÜRK ün veciz sözünü asarak liman liman dolaştırmazlar onların niyeti başka tavşana kaç tazıya tut misali.
 
 
-2 #2 Ziyaretçi 28-12-2010 20:04
HAKTAN rumuzuyla yazan vatandaş,sana bravo,Şeriat özlemcilerine bir cümle,bu yazıyı fırsat bilip ırkçılık yapmak iöin on cümle...tekrar bravo...tekrar vatan millet sakarya....
 
 
0 #3 Ziyaretçi 29-12-2010 01:45
Alıntılandı Emekli:
HAKTAN rumuzuyla yazan vatandaş,sana bravo,Şeriat özlemcilerine bir cümle,bu yazıyı fırsat bilip ırkçılık yapmak iöin on cümle...tekrar bravo...tekrar vatan millet sakarya....

Mesajının kimlere hizmet ettiği açık yoruma gerek yok
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU