Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Yorgancılık Tarih Oluyor

Yorgancılık Tarih Oluyor

E-posta Yazdır PDF

Yorgancı Kemal ve KalfasıSentetik ve fabrikasyon yorganlara karşı uzun bir süredir direnen yorgancılık artık tarih yaprakları arasında ki yerini almak üzere.

36 yıldan bu yana Mudanya da yorgancılık mesleğini sürdüren evli ve 2 çocuk babası 53 yaşında ki Kemal Karaca ve birlikte çalıştığı kalfası Mehmet Aksoy, sentetik ve fabrikasyon üretimi yorganlara karşı adeta savaş veriyor. 

36 yıldır hakiki yün ve ipek kumaşları işleyerek birbirinden güzel yorganlar imal eden yorgan ustası Kemal Karaca,” mesleğimiz maalesef artık yok olma noktasına geldi. Hangi büyük alışveriş marketlerine gitseniz sentetik yorganlarla karşılaşırsınız. Fabrikasyon olarak üretimi yapılan sentetik veya yarı sentetik yorganlar bizim ata mesleğimiz olan ve yeni evleneceklerin çeyizlerinin olmazsa olmazları arasında bulunan hakiki yün ve ipek yorganların yerini artık sentetik ürünler almaya başladı. Ancak yün ve ipekli yorganların yine de sağlıklı oldukları için meraklıları var. Bugün 2 gün ile 1 hafta arasında ürettiğimiz ve 75 ile 150 TL arasında sattığımız yorganlarımızı tamamen el emeği göz nuru dökerek ilmek ilmek işliyoruz. 

Has yün ve ipek yorganlarımızı sağlıklı oldukları için tercih edenler sentetik olanları evlerine sokmadıklarını belirtmektedirler. Bizler ömrümüz oldukça yorgancılık mesleğini gidebildiği yere kadar götüreceğiz ancak bizlerden sonra neler olur bilemem ama yetiştirecek eleman bulamıyoruz” dedi.
      

 Tarık ARSLAN/MUDANYA

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Salı, 27 Aralık 2011 13:21 )  

Yorumlar  

 
+1 #1 Ziyaretçi 02-01-2012 14:30
Kemal abinin yorganları Türkiye'de yoktur.Yıllardır mesleğini dört dörtlük yapan maradona Kemal Abimizi seviyoruz.İnşallah hiç bozulmadan bu mesleği devam ettirir.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU