Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Mudanya Mütareke Evi'nde Tarih Sesini Duyurmaya Başladı.

Mudanya Mütareke Evi'nde Tarih Sesini Duyurmaya Başladı.

E-posta Yazdır PDF

Mudanya Mütarekesi sesli rehberMudanya Mütareke Evi'nde Tarih Sesini Duyuruyor projesinde üçüncü aşamaya gelindi. Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kalkınma Ajansı (BEBKA) finansmanıyla hayata geçirilen projede Tonwelt Medya firması Türkiye Direktörü Abbas GÜNGÖRDÜ ve teknik ekibi proje'nin üçüncü ve son ayağı olan Sesli Rehberlik Sistemi'nin kurulumunu yaptı. Mudanya Mütereke Müze Evi Ziyareçileri artık müzeyi çok daha farklı şekilde ziyaret edecekler.

Metin PINARCI'nın Açıklaması

Kurulum sırasında hazır bulunan Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nde Araştırmacı olarak görev yapan Metin PINARCI "Müdürlüğümüzün BEBKA Destekli yürütmüş olduğu Mudanya Mütareke Evi'nde Tarih Sesini Duyuruyor adlı proje'de üçüncü aşamaya geldik. Bu aşamada Sesli Tanıtım Sistemi Kurulumu var. Daha önce web sitemizi hazırlayarak Sanal Tur yüklendi şu anda web sitemi faal durumda, Mudanya Mütareke Evi'ni tanıtıcı El Sanatları çalışmalarımızı tamamladık. Şu anda da Sesli Rehber Sistemini tamamlamak üzereyiz. Tonwelt firmasıyla yapmış olduğumuz anlaşma gereği Sayın Abbas GÜNGÖRDÜ sistemi kurmak üzere geldi. Önce Türkçe olarak kurulacak sisteme Mudanya Mütarekesi ile ilgili bilgileri sesli olarak büyükler ve çocuklar için ayrı ayrı anlatan seslendirilmiş metinler var. Daha ilgilerini çekmesi, akıllarında kalabilmesi için çocukların sesli anlatımı farklı olarak yapıldı. Tercümeleri tamamlanınca İngilizce ve Yunanca olarakta sesli metinler sisteme yüklenecek ve projemizin sonuna gelmiş olacağız.


Müzemizi ziyaret eden insanlara, en iyi şekilde hem Mudanya'yı hem Mudanya Mütareke Evi'ni hem de Mudanya Mütarekesi'ni tanıtmış ve anlatmış olacağız. Bu aşamaya gelmiş olmaktan da gurur duyuyoruz. Bu arada projede danışmanlığımızı yapan Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker Bey, Kültür Turizm İl Müdür ve Kültür Turizm İl Müdür Yardımcımız Sayın Hayrettin İNCE ve tüm emeği geçen arkadaşlara ve basın mensuplarına göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Tonwelt Medya firması Türkiye Direktörü Abbas GÜNGÖRDÜ'nün Açıklaması

Sesli Rehberlik Sistemini Kuran Tonwelt Medya firması Türkiye Direktörü Abbas GÜNGÖRDÜ Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne, Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker'e teknolojik olarak üstün bir sistemi Mudanya Mütareke Müze Evi'ne kazandırdıklarından dolayı teşekkür etti.

Mudanya Mütarekesi sesli rehberAbbas GÜNGÖRDÜ "Bizim işimiz bilgi aktarmak. İnsanlara gezdikleri müze gibi nadide yerlerin etkili şekilde tanıtılmasını sağlamak. Tabir-i câiz ise mekân içinde dolaştıktan sonra damakta hoş bir tat kalmasını sağlamak. Dolayısıyla bizler bir yeri en iyi şekilde nasıl tanıtırız, insanların hafızasına nasıl o yerin önemini ruhunu tarihte gördüğü görevi nasıl onların hafızasına kazırız şeklinde bir düşünce güdüyoruz. Dolayısıyla ortaya fevkalade işlevsel, insanların hoşuna giden, biraz gezerkende hafifte eğlenen şeklinde sesli turlar çıkıyor. Biz Mudanya Mütareke Evi'ni de projelerimiz arasına katmaktan son derece mutluyuz, gururluyuz, onurluyuz, öncelikle Mudanya halkına, sonrasında tüm ülkemizin halkına hayırlı, uğurlu olmasını diler, burayı gezmelerini tavsiye ederiz." dedi.

Proje Danışmanı Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker'in Açıklaması

Proje Danışmanı Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker ise yaptığı kısa açıklamada BEBKA destekli, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği projede üçüncü ve son aşamaya gelindiğini ve Sesli Rehber Sisteminin kurulduğunu vurguladı. Türker bundan sonra Mudanya Mütareke Müze Evi'ni ziyaret edecek olan konukların kulaklıklarla Türkçe, İngilizce ve Yunanca olarak hazırlanmış sesli rehberi dinleyerek burada gerçekleşenleri öğreneceklerdir.

İki şekilde hazırlanan sistemde yetişkinler ve küçükler ayırt edilmiş olup güzel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu vesileyle başta Vali Yardımcılığımız, Avrupa Birliği ve Dış İşler Koordinasyon Merkezi, Mudanya Kaymakamı, Mudanya Belediye Başkanına ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu arada bize desteklerini esirgemeyen BEBKA'ya da ayrıca teşekkür ederiz. Mudanya'da bu çalışmalarımız 28 Nisan 2011 tarihinde başladı. 28 Nisan 2012 tarihinde de bitireceğiz. Tam analamıyla Mudanya Mütarekesi sesli, sanal ortam ve Mudanya'da yapılan hediyelik eşyalarla tanıtımını yaptık. Bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

 

www.radyopoyraz.com  www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Perşembe, 29 Aralık 2011 23:25 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU