Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma Performansını Arrtırıyor

Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma Performansını Arrtırıyor

E-posta Yazdır PDF

mudanya gen tr Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma ekibi(MAK)eğitimlerini aralıksız olarak sürdürüyor.

Belediye Başkanı Hasan Aktürk’ün büyük önem verdiği, ekibin ihtiyacı olan tüm eksiklerinin giderilmesi talimatıyla ekip çok sayıda ekipmana sahip oldu. Karada, su altında, denizde, dağda yıkıntılar altında eğitimlerini sürdüren Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi(MAK) geçtiğimiz günlerde Güzelyalı Siteler mahallesinde bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi kapalı yüzme havuzu tesislerinde su altı eğitimlerini tamamladılar. Ekibe katılan yeni kursiyerlere yönelik olarak teknik malzemeyle dağa tırmanma ve dağdan inme eğitimlerini deneyimli hocalar nezaretinde Güzelyalı Mahallesi beyaz kayalar bölgesinde tamamladılar.

Kurulduğundan bu yana farklı konularda eğitimlerini sürdüren Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma ekibi(MAK), belediye başkanı Hasan Aktürk’ün Sivil katılımcılara MAK’ın kapılarının açık olduğunu belirtmesi üzerine gönüllüler ekibe katılmaya başladı. Olası felaket ve doğal afetlerde çok daha fazla insana faydalı olunacağını belirten Başkan Aktürk yaptığı açıklamasında,” Arama Kurtarma Ekipleri karada ve dağda olduğu gibi denizde de mağdur insanlara yardım edebilmelidir, bu nedenle de eğitimlerini deneyimli hocalar nezaretinde sürdürüyor. Ekibimizin eğitimleri aralıksız olarak devam edecek. Ekibimizin tüm ihtiyaç duyduğu malzemelerini belediye olarak karşıladık” dedi.

Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma ekip lideri Aykut Şener, ekimiz bünyesine katılan gönüllü sivil katılımcı arkadaşlarımızla gücümüze güç katılmıştır. Doğal afetler sadece karada meydana gelmiyor denizde, göllerde ve dağda da aynı sorunlar yaşanıyor. Bu yüzden de sertifikalı eğitmenimiz Bülent Kopuz diğer hocalarımız tarafından yeni katılımcılarımıza Mudanya da ki kapalı yüzme havuzumuzda su altı malzeme tanıtımı ve su altına malzeme ile dalış ve malzemelerin su altında kullanımı, denizde arama tarama çalışmaları, nefes tutma egzersizleri gibi eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Burada amaç, ilçemiz ve çevresinde meydana gelebilecek suda boğulma olaylarına, denizde mağdur kalanlara anında müdahale edebilecek personelin en iyi şekilde eğitilmeleridir. Önümüzde ki süreçte çok daha profesyonel eğitmen dalgıçlar tarafından ekibe kurslar verilmeye devam edecek. Kurslarda başarılı olan personelimize dalıcı ve dağcı bröveleri verilecek, diğer bir amacımız gönüllü sayımızın daha artmasını sağlamaktır. Belediye başkanımız bu konuda oldukça hassas davranıyor ve özellikle gençlerin ekibe katılmalarını ve eğitim almalarını istemektedir” dedi.

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Perşembe, 23 Şubat 2012 21:37 )  

Yorumlar  

 
+2 #1 cemil 23-02-2012 22:55
Eğitimler güzel spor tatil güzel geçen günler........
Sayın Mudanya Belediye Başkanı şu binaların DEPREM ENVANTERİNE NE OLDU??? Anlaşılan baş edemeyeceksiniz bari cenazeleri çıkaralım diye durmadan tim eğitiyorsunuz. Deprem geliyor uyuyorsunuz. Yol genişletiyorsun uz, helva yiyorsunuz ama deprem tedbirleri bina güçlendirmeleri ortada yok. Şehrin en büyük binası belediye iş merkezinizde deprem testinin sonucu belli değil açıklanmıyor, zemini sakat olan Güzelyalı güzel olmaktan çıktığından adını Burgaz yaptınız deprem uzmanları uyarıyor jole üzerinde oturuyorsunuz diye Allah Aşkına deprem için cenaze levazımatçılığı ndan başka şeylerde yapın çok geç olmadan
 
 
0 #2 Ziyaretçi 24-02-2012 10:11
Mudanya Belediyesini bu ekibi kurduğu için kutluyorum. Ama bu girişim yetmez. Bu ekipte yer alan kardeşlerimizi eğitici konumuna kadar yükseltin. Sonrasında yaz tatillerinde arama kurtarma yaz okulu adı altında gönüllü ve velilerinin onayı alınmış lise ikinci sınıftan başlayarak gençlerimizi eğitin sertifika verin.Hatta bu oluşuma ön ayak olun arama kurtarma kulübü kurun varolan kulüplerle işbirliği yapın. Yapılan çalışmalar saman alevi olmasın kalıcı bir eser bırakmanız için elinizde müthiş bir imkan var şimdi harekete geçme zamanıdır hazır gençlik merkezini açmışken sertifikalı gençler yetiştirin Mudanyalı gençleri bu oluşuma dahil edin. Yetmez olası afette elektriksiz kalmamak için güneş enerji panelleri ve özellikle Mudanyada rüzgar gülü enerji birimi kurun derim.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU