Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Kumyaka Baş Melekler Kilisesi 1,5 Milyon Liraya Fener Rum Patrikhanesine Satıldı.

Kumyaka Baş Melekler Kilisesi 1,5 Milyon Liraya Fener Rum Patrikhanesine Satıldı.

E-posta Yazdır PDF

mudanya gen trMudanya’nın Tirilye Beldesine bağlı Kumyaka Köyünde Bulunan ve mülkiyeti özel bir şahısa ait olan Baş Melekler Kilisesi 1,5 Milyon Liraya Fener Rum Patrikanesi'nin atadığı Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis’a satıldığı öğrenildi.

Mudanyanın Tirilye Beldesine bağlı Kumyaka Köyü'nde bulunan, dünyanın üçüncü en eski kiliselerinden biri olarak gösterilen Baş Melekler Kilisesi'ni yıllar önce Kumyakalı bir vatandaştan satın alan ve İstanbul'da yaşayan işadamı Mete Yalçın, 1.5 Milyon Lira bedelle satışa çıkarmıştı. 2011 yılı Mart ayında Fener Rum Patrikliği tarafından Bursa Metropolitliğine atanan Elpidophoros Lambriniadis tarafından satın alındığı söylenen 1227 yıllık kilisede Yunanistan'dan gelenlerle birlikte 26 Temmuz'da bu kilisede Lambriniadis dua etmişti.

Mudanya’nın Tirilye Beldesine bağlı  Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz, kiliseyi Fener Rum Patrikhanesi adına Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis'in satın aldığını belirtti. Lambriniadis'in kilisenin anahtarlarını muhtarlığa teslim ederek kendisine emanet ettiğini ve bir süre sonra burasının onarılarak inanç turizmine açacaklarını ifade etti. 2011 yılı mart ayında Bursa Metropolitliğine atanan Lambriniadis, Tirilye'deki yine özel bir şahsa ait olan Kemerli Kilise'yi de satın almıştı. Dah önce buraya geldiğinde kendisine bu kiliseyi almak isteyip istemediği sorulunca, “Kumyaka'daki Baş Melekler Kilisesini de almak istiyoruz, sahibi ile görüşmelerimiz sürüyor” demesine rağmen daha sonra satın almayla ilgili böyle bir tasarrufları bulunmadığını söylemişti.

mudanya gen trKumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz, Baş Melekler Kilisesi'nin Patrikhane adına Elpidophoros Lambriniadis tarafından satın alındığını ifade ederek, "Bu satış sonrası köye ne getirir bilemiyoruz, ancak temennimiz restorasyonunun yapılmasının ardından köyümüzde ve yöremizde bir canlılık, bir hareketlilik geleceğini umuyoruz. Patrikhane adına kiliseyi satın alan Elpidophoros Lambriniadis'un, tarihi yapının anahtarlarını bana ( köy muhtarlığımıza) teslim etmesi ve burada bize olan güvenlerini göstermiştir. Kumyaka Köyü muhtarlığı olarak kendilerine her konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Satın alınan Baş Melekler kilisesinin en kısa süre içinde restore edilerek inanç turizmine açılacağını duyduk, bizim için sevindirici bir olay. Kumyakalılar da bu satıştan büyük mutluluk duymuştur, herkese hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

 

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 12 Eylül 2012 23:42 )  

Yorumlar  

 
0 #1 spartacus 17-09-2012 22:42
muhtarın bu açıklaması bana nedense, yıllar önce hitler'den kaçan yahudileri "para getirecekler" diye sevinip davul zurna çalarak karşılayan filistinliler'i hatırlattı.. o yahudiler filistinliler'den satın aldıkları toprakları birleştirdi ve kendi bağımsızlıkları nı ilan edip israil devletini kurdu... şimdi bir onlara bakın, bir filistin'e bakın bir de dönün de tarih okumayan, ders çıkarmayı bilemeyenlere bakın da neler oluyor görün.....
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU