Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Hidamet Asa'dan çat kapı ziyaret

Hidamet Asa'dan çat kapı ziyaret

E-posta Yazdır PDF

mudanya gen trMarmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'ne ziyaret gerçekleştirdi. Yapılacak olağanüstü kongrede nöbet değişikliği olacağını belirten Asa, Mudanya Kooperatifi için ise yeni tesisleri müjdeledi.

Marmarabirlik’e bağlı 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin ilçe merkezinde bulunan depolarını önümüzdeki yıllarda projelendirerek merkezden taşımayı hedeflediklerini kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Mudanya’ya yakışır bir tesis yapılacağının sözünü verdi. Asa, Mudanya Kooperatifi’ne hem Başköy Entegre Tesisleri’nde, hem de Mudanya’nın depolama alanı olarak inşat izni olan bölgede modern bir tesis kurmayı düşündüklerini kaydetti.

ÜRETİCİYİ FİYATLA DESTEKLİYORUZ

Üreticinin sigortası konumundaki birliğin bu yıl da açıklayacağı fiyatlarla üreticileri memnun edeceğini öne süren Asa, 2010 yılının yok yılı olduğunu, 2011 yılında da ürünün var olmasına rağmen su kaybı, buruşması ve don sebebiyle üreticiyi memnun edecek fiyatların oluşmadığını belirterek, “Bu yıl bölge itibariyle rekoltenin çok düşük olduğunu görüyoruz. Teknik incelemelerde şu an Mudanya, İznik, Orhangazi, Gemlik’te yüzde 60-70 oranlarında rekolte kayıpları var.  Marmarabirlik’i zarara uğratmayacak fiyatlar belirleyip bu yılda üreticimize destek olacağız” diye konuştu.
Borçların bir yıl ötelenmesinin üreticilerin mağduriyetini gidereceğine inanmadığını söyleyen Asa, çiçeklenme dönemindeki aşırı yağışlar dolayısıyla bu senede üreticinin yok yılının yaşandığını hatırlatarak, “Bana göre 2010 yılından daha kötü bir durum yaşıyoruz. Bölgesel olarak gerçek bir çözüm bulunması gerekiyor. Bizler de bu sıkıntıları siyasi büyüklerimize dönemsel olarak aktarıyoruz” dedi.

“OLAĞANÜSTÜ DEĞİŞİM OLACAK”

“Değişim, dönüşüm” sloganı ile başkanlık koltuğuna oturduğunu hatırlatan Hidamet Asa, değişimi önemsediklerini belirterek Marmarabirlik olarak hem çalışanlar hem de piyasaya bakış açısı ve ürün kalitesi noktasında kuruma değişim ve dönüşüm konusunda büyük bir ivme kazandırdığına inandığını söyledi. Asa, aldıkları olağanüstü genel kurul kararının da bir nöbet değişikliği olduğunu kaydetti.

AĞAÇ BAŞINA DESTEK GÜNDEMDE

Bu arada Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren 150 Sayılı Kooperatif Başkanı Şevket Karagöz ise, borçların ertelenmesi noktasında borcu olmayan çiftçilerin bu durumdan yararlanmak istediğini söyledi. Borçların faizli ertelenmesinin çiftçiye pek bir katkısı olacağını düşünmediğini ifade eden Karagöz, ağaç başına destek konusunda geniş kapsamlı bir toplantının yapılması gerektiğini söyledi. Karagöz ayrıca, çeşitli sendikaların ‘Zeytin 3 TL’ye alınsın, yarısını devlet, yarısını Marmarabirlik karşılasın’ önerisinin mümkün olmadığını kaydetti.

Uğur SALMAN

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 13 Eylül 2012 10:46 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU