Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Mudanya’nın ortağı Dr. Murat Ünal, Erdek’in elçisi oldu.

Mudanya’nın ortağı Dr. Murat Ünal, Erdek’in elçisi oldu.

E-posta Yazdır PDF

Mudanya gen tr

Marmarabirlik ortağı ve 150 Sayılı Kooperatifin eski Delegesi Dr. Murat Ünal, Erdek tarafından Mudanya Kooperatifi’ne teklif edilen ancak mevcut yönetimce kabul edilmeyen Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanlığı ve temsilciliği konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ünal, Karagöz’e, “Böyle bir teklif var, gel bu kurumun başı ol” çağrısı yaptı.

Marmarabirlik’e bağlı 150 Sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin genel kurulunda başkanlığa aday olan 9058 nolu üretici ortaklardan eski delege Dr. Murat Ünal, 107.1 FM Radyo Poyraz’da yayınlanan “Gündemin Sesi” programına konuk oldu. Öner Kıran’ın sunduğu Yavuz Gerçekçi’nin hazırladığı program, mudanyatv.com ve mudanya.gen.tr adreslerinden de eşzamanlı olarak görüntülü yayınlandı.
Bugüne kadar Marmarabirlik’te olan biten her şeyin zeytin üreticileri tarafından bilinmesinden yana olduğunu ifade eden Ünal, Mudanya Kooperatifi’nin genel kurulu öncesinde mevcut yönetimle yaşanan ayrılıklara da dikkati çekti.

Mudanya’da 3 yıl önce Kamuran Yılanlı hakkında Başköy yönetimi tarafından dillendirilen, ‘Yılanlı’nın Mudanya’da seçimi kazansa bile üst yönetime alınmayacağı’ yönünde çok yoğun kamuoyu baskısı olduğunun altını çizen Dr. Murat Ünal, o dönemde kendisinin her şeye rağmen kongre için liste hazırladığını belirtti. İmkânları ölçüsünde seçime hazırlandıklarını kaydeden Ünal, Mudanya’da yapılan genel kurul ardından Başköy’deki üst yönetimin yaptığı kongrede de Mudanya’nın dışarıda kalmasının bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Ünal, “Bu konuda haklı çıkmak beni son derece mutsuz etti” dedi.

“MUDANYA ÜST YÖNETİMDE OLMALIDIR”

Marmarabirlik yöneticilerinin kendi özel şirketleri gibi Marmarabirlik'i yönetme arzusu içerisinde olduğunu ileri süren Ünal, kendisinin de her fırsatta üreticilere olan sorumluluğu nedeniyle Marmarabirlik'in bir kooperatif olduğunu Marmarabirlik'in var olması gerektiğini ifade ettiğini söyledi. “Bizim ayrılık, bölücük yapmak, içerde-dışarda olmak, birileri ile pazarlık içinde olmamız hayatımızın hiç bir döneminde olmamıştır” diyen Ünal, “Bunun en canlı örneklerinden biri de Şevket Karagöz'dür. Biz Hidamet Asa ve Refi Taviloğlu ile yaptığımız tüm görüşmeleri Şevket Karagöz'e de aktardık. Biz Mudanya'nın Marmarabirlik üst yönetiminde olması gerektiğini söyleyen insanlarız” dedi.

MÜDÜRLÜK TEKLİF EDİLDİ  AMA....

Marmarabirlik’in 7 Ekim'de yapacağı olağanüstü genel kurulundaki yeni oluşumda kendisine genel müdürlük teklif edildiği iddialarına da yanıt veren Dr. Ünal, "Çok net söylüyorum. İstanbul Ticaret Odası her yıl Türkiye'nin en büyük 500 kuruluşunu yayınlıyor. 2010 yılında Marmarabirlik bu listede 340'ıncı sırada iken, bugün çok iyi yönetildiği iddia edilen Marmarabirlik 418'inci sıraya geriledi.Bizim sorgulamamız gereken sorunlar bunlardır. Benim genel müdürlük düşüncem yok. Mudanya'da bu işi yapabilecek en az benim kadar birikimli olan bir çok arkadaşımız var. Ama ‘Mudanya Kooperatifi'nin genel müdürlük makamında olmasını ister misiniz’ derseniz sonuna kadar isterim"dedi.

“MUDANYA ERDEK’LE GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ”

150 NOlu Mudanya Zeytin Koop Başkanı Şevket KaragözBu arada Erdek Kooperatifi Başkanı ve aynı zamanda Erdek Ocaklar Beldesi Belediye Başkanı olan Hüseyin Durak’ın Mudanya ile ilgili randevu alamaması üzerine elçi olarak devreye girdiğini belirten Ünal,  Erdek’in Mudanya’ya Başköy için yaptığı teklif olayını şöyle anlattı:
“Benim olaylardan haberim 6 Eylül gecesi oldu. Erdek’in randevu talebini Başkan Şevket Karagöz, ‘Şık olmaz biz Hidamet Asa ile anlaştık’ diyerek kabul etmediğini öğrendim. 7 Eylül’de öğlene doğru Erdek Kooperatifi Başkanı beni aradı. ‘Biz Mudanya'ya gelip teklifte bulunacaktık. Üst yönetimde Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı, Denetim Kurulu Üyeliğini ve bir de Genel Müdür Yardımcılığı'nın Mudanya tarafından belirlenmesini teklif ettik. Şevket Bey, bu görevin ağır zor olabileceğini düşünebilir. Bu yüzden Genel Müdürü’nde Mudanya tarafından belirlenmesini, Şevket Bey'in bu konuda endişesi var ise bu görevi siz de yapabilirsiniz, yada Mudanya'dan başka bir arkadaşınız da yapabilir. Mudanya'nın Marmarabirlik yönetiminde olmasını ve Marmarabirlik yönetiminin Mudanya'ya devredilmesini istiyoruz’ dediler. 

BAŞKAN “BAŞKÖY’Ü KALDIRAMAM” DEDİ

Bunun üzerine Şevket Karagöz'e Erdek’in Marmarabirlik Başkanlığı teklifini ilettim. Yönetim ve denetim kurulunda bazı arkadaşların da bulunduğu bir ortamda bana aynen şunu söyledi. ‘Ben Mudanya Kooperatif başkanlığını bile 2 yılda öğrendim. Marmarabirlik Kooperatif Başkanlığı’nı ben kaldıramam ve benim siyasi bir kimliğim var. Bu kimlikle görevi yapmam zor olur’. Benim arzum ve önerim Şevket Bey, bu teklifi delegelerle paylaşmalı ve görüşlerini almalıydı. Ancak vermiş olduğu karara da saygılıyız”

RAİF DÖNER'E KATILIYORUM

Öte yandan programda telefonla görüşüne başvurulan Mudanya Ziraat Odası Bakanı Raif Döner'in değerlendirmelerine ve Mudanya ile ilgili endişelerine katıldığını ifade eden Ünal, “Marmarabirlik Zeytin Tarım ve Satış Kooperatifi'dir. Marmarabirlik'in şu an zeytin satamama sıkıntısı var. Marmarabirlik keyfi yöneticilecek bir kurum değildir" dedi. “Mudanya aşığı olarak başkanlıkta, yönetimde, denetimde babalarının kurduğu kurumda Mudanya’nın olmasını arzu ediyorum” diyen Ünal, “Bu kurum da, en üst düzeyde temsil yetkisine sahip Mudanya tarafından yapılmalı. Şevket Bey’e de söylediğimiz kötü bir şey yok. Böyle bir teklif var, gel bu kurumun başı ol diyoruz” çağrısı yaptı.

Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner:

“Mudanya’ya getirisi de götürüsü de olabilir!”

Radyo Poyraz’daki yayına telefonla bağlanan Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner ise, 7 Ekim’de Başköy’de yapılacak olan olağanüstü genel kurulda Mudanya’nın ve delegelerin uyanık olmasını istedi. “Yeni yönetimde Mudanya’nın olmasının getirisi olabileceği gibi götürüsü de olabilir” diyen Döner, “Biz son yakın bir zamanda yapılan olağan genel kurulda Mudanya’nın da Başköy’deki yönetimde olması için çok çaba sarf ettik. Defalarca Hidamet Asa ile konuştuk, görüştük. Ancak şimdi ortada hiçbir şey yokken olağanüstü genel kurula gidilmesinin nedeni ortaklara açıklanmalıdır” dedi. Mudanya’nın Başköy’de olmasının avantaj olduğunu kaydeden Döner, “Daha önce ısrarlarımıza rağmen kabul edilmeyen kooperatifimiz şimdi Başköy’e alınmak isteniyor. Dediğim gibi öncelikle önümüzdeki tabloyu görmek gerekiyor. Eğer Birlik, borç batağının içerisinde değilse ilçeye getirisi olur. Ancak büyük bir sıkıntıdaysa yapılması gereken olağanüstü genel kurulda bundan kaynaklanıyorsa bunun Mudanya’ya da zararı olabilir” diye konuştu.

Erdek Kooperatifi Başkanı Hüseyin Durak:

“Yönetimin Mudanya başkanlığında oluşmasını istedik”

mudanya gen tr162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Hüseyin Durak, Marmarabirlik’te yaşanan olağanüstü gelişmeler üzerine 150 Sayılı Mudanya Kooperatifi’ne Başköy’de bir başkanlık bir de yönetim kurulu üyeliği olmak üzere 2 görev önerdiğini ancak önerilerine Mudanya’nın sıcak bakmadığını söyledi.

“MUDANYA, BAŞKANLIĞI KABUL ETMEDİ!”

7 Ekim’de gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurulda Erdek’in yönetim dışında tutulmasını eleştiren Başkan Hüseyin Durak, Marmarabirlik’i oluşturan 3 büyük kooperatif olan Mudanya, İznik ve Erdek’in oluşturulacak yönetimlerde her zaman olmasını savunduklarını hatırlatarak, Marmarabirlik’in kongre hesaplarıyla yönetildiğini öne sürdü. Yeni oluşumla ilgili Mudanya’ya teklifi kendisinin sunduğunu ifade eden Durak, İznik başkanlığındaki liste ile Mudanya’nın yönetimine girmeyi tercih ettiğini belirterek, karara saygı duyduklarını söyledi.

Marmarabirlik’te koltukları korumaktan başka hiçbir projeyle ilgilenilmediğini iddia eden Durak, her şeye rağmen 3 büyük kooperatifin birlik yönetiminde olması gerektiğine dikkati çekti. Durak ayrıca, Hidamet Asa’nın 7 kooperatif başkanıyla yaptığı deklarasyona katılmama gerekçesini de, dayatmacı bir tavırla Erdek’in toplantıya davet edilmesinden ötürü katılım sağlamadıklarını açıkladı.

Mudanya Kooperatif Başkanı Şevket Karagöz:

“İkinci teklif kafa karıştırmak için yapıldı”

Mudanya’ya yapılan Başköy’de başkanlık teklifi konusunda görüşüne başvurulan 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Şevket Karagöz ise, tarafımıza yapılan bu teklifin afaki olduğuna inandıklarını belirterek kafa karıştırmak adına yapıldığını öne sürdü. Hidamet Asa başkanlığındaki yönetime karşı verilen bir söz dolayısıyla genel kurul takviminin belirlendiğini kaydeden Karagöz, “Mudanya, bu yönetimi destekliyorum demeseydi bu genel kurul kararı alınmayacaktı. Verdiğimiz sözler ve destek dolayısıyla Mudanya yeni oluşuma dahil oldu. Kazanan Mudanya’dır” diye konuştu.

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 13 Eylül 2012 10:47 )  

Yorumlar  

 
+2 #1 Zeytinci 13-09-2012 14:04
Yahu kimi dinlesen o haklı. Birini dinleyince ötekine yuh olsun diyorsun, ötekini dinleyince de berikine küfredesin geliyor. En iyisi herkes kendi vicdanının sesini dinlesin.
Şevket Başkan diyor ki, "eğer Hidamet Başkana tamam sizi destekliyoruz demeseydik, genel kurul seçimli olmayacaktı"
Şimdi seçim kararı alındıktan sonra sözünden mi dönsün. Söz namustur.
Hem erdek bol keseden atıyor, başkanık teklif etmişmiş. Başkanı erdek mi belirliyor sanki.
Bugün bir makam için adam satanlar, veya eskiden sövüp saydığı ile can ciğer olanlar, yarın da daha başka makam, mevki,vesaire için döner eskiden sattıklarını, satmadıklarını toptan satar.
En iyisi verdiğin sözde durmak. Taviloğlu ile başkan olacağına Hidamet Başkanla yönetimde olmak daha iyidir.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU