Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Eğitim Gönüllüsü Muhtar Hüseyin Çakır'dan Radyo Poyraz'da Çarpıcı Açıklamalar

Eğitim Gönüllüsü Muhtar Hüseyin Çakır'dan Radyo Poyraz'da Çarpıcı Açıklamalar

E-posta Yazdır PDF

Mudanya gen tr

Türkiye’de ilk olarak gösterilen köye lise yapımı için geceli gündüzlü çalışan Mudanya’nın Mürsel Köyü Muhtarı Hüseyin Çakır, bir tuğla ile başladıkları inşaatın bugün 48 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne dönüşmesiyle hayallerini gerçekleştirdi.  Okulun yapımında verdiği mücadeleleri ve zorlukları anlatan Muhtar Çakır, bu sürecin kendisini de “hasta” ettiğini söyledi.

Mudanya’ya bağlı Mürsel Köyü Muhtarı Hüseyin Çakır, 107.1 FM Radyo Poyraz’da yayınlanan Öner Kıran’ın hazırlayıp sunduğu “Gündemin Sesi” programına konuk oldu.  Sağlık Meslek Lisesi'ni yaparken çektiği zorlukları, mücadeleleri ve yapılan destekleri anlatan Muhtar Çakır, yapılan okulla hayallerini gerçekleştirdiğini vurgulayarak "Benben oldum" dedi. Çakır okul yapıl sürecinin zorlu ve uzun bir zaman aldığını yaşanan stres ve zorlukların kendisini hasta ettiğini, bu süreç içerisinde göbek fıtığı ve tansiyon hastası olduğunu söyledi.

Deşifre  Uğur SALMAN

2009 yerel seçimlerinde göreve geldiği Mürsel Köy Muhtarlığı’nda bugüne kadar yaptığı icraatları anlatan Mürsel Köyü Muhtarı Hüseyin Çakır, köyün çok büyük ihtiyaçları olduğunu, kanalizasyon şebekesinin eksik, yolların kötü ve yapılması gereken işlerin çok olduğunu belirtti. Konuyu azalarıyla birlikte oturarak uzun uzun konuştuklarını ifade eden Çakır, ilk etapta köyün yolları ile ilgili çalışmaları yaptıklarını, 3 bin 600 metre sıcak asfalt ile  65 kilometre stabilize asfaltın Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile döküldüğünü kaydetti. Çakır, köyde eksik olan bin 680 metre eksik olan kanalizasyon şebekesinin de tamamlandığını belirtti.

1.Bölüm Tıkla Dinle

2.Bölüm Tıkla Dinle

KAYMAKAM ÖZTÜRK'E İLKOKULU ANLATTIM

Programda, Mudanya'da Kaymakam Adem Öztürk başkanlığında yapılan İlçe Koordinasyon toplantısında 1961 yılında inşaası yapılan Mürsel İlköğretim Okulu'nun atıl vaziyetinden bahsettiğini ve destek istediğini ifade eden Çakır, sponsorlar ve mülki amirlerin desteği ile okulu yenilediklerini anlattı.  İlköğretim okulunun tamamlanmasından sonra köye ne kazandırabiliriz diye düşündüklerini ve hayali olan Sağlık Meslek Lisesi'ni yapma konusunu yine ilk olarak Kaymakam Adem Öztürk'e açtığını belirten Çakır, arsa konusunda yaşadığı zorlukları ve arsayı kazanma mücadelesini detaylı olarak anlattı.

“SAĞLIK LİSESİ BENİ FITIK YAPTI”

Gece gündüz sadece lise yapmak için çalışan bir ekip olduğunu ve bu okulu uzun çalışmalar sonucu bitirmeyi başardıklarının altını çizen Muhtar Çakır, okulun yapımına bir tuğla ile başladıklarını belirterek, Muhtarlar Derneği Başkanı Ziya Kalafat ile Bursa’da katıldıkları bir yemekte karşılaştıkları Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez’e konuyu anlattığını söyledi. “Ümidimi kaybettiğim zamanda Sönmez karşıma çıktı” diyen Çakır, okulu 340 bin TL gibi bir işçilikle tamamladıklarını belirtti. Kendisinin, ailesinin ve köy halkının cebinden milyarlarca para harcadıklarını kaydeden Çakır, “Bu konuda Vali Şahabettin Harput ve Kaymakam Adem Öztürk’ün de desteğini gördüm. Bu okul beni bir göbek fıtığı ve de tansiyon hastası yaptı ama şu an 48 öğrencinin eğitim gördüğü 19 Acil Teknik ve 29 Hemşire öğrencisi eğitim öğretime başladı. Bizim de böylelikle hayalimiz gerçekleşmiş oldu" diye konuştu.

"BİZ DİLENCİ DEĞİLİZ"

Muhtar Çakır, radyo programında, okul yapımında kapı kapı dolaştığını bazen “hayır” cevabı aldıklarını ve aracı ile 80 bin km yol yaptığını belirterek, çektiği zorlukları da şöyle anlattı:
"Gittiğimiz ve elimiz boş döndüğümüz iş adamları da oldu. Büyük bir hayalle gittiğimiz bir işadamına durumumuzu anlattığımız da neredeyse bizden para isteyecekler de oldu.  Gittiğimiz iş adamının da okul yaptığını biliyorduk, olay döndü bize. Biz her kapıya gidebilirmişiz. Kendilerine kimse destek olmuyormuş. Biz dilenci değiliz.  Bazen böyle durumlara da düştük. Kendimizi dilenci gibi hissettik. Ama aldığımız paraların her kuruşu okulumuz için harcanmıştır. Allah Mudanya ve Bursa Büyükşehir Belediyesi' nden razı olsun.”

“MUHTARLARDAN ÇOK DESTEK GÖREMEDİM”

Okul yapımında diğer köy muhtarlarından yeteri kadar destek göremediğini, durumu iyi olan köylerin muhtarlarının duyarsız kaldığının altını çizen Çakın, "Onların köyünden bende öğrenci var. Neden onu köşesinde bir köyün isimi yer almasın? Keşke Ziya Kalafat dışında da muhtar arkadaşlarım yardım etseydi" dedi. Muhtarlık mesleğinin zaman, vefa ve mesai isteyen bir meslek olduğunu belirten Çakır,  hizmet etmek için koltuklara oturmak gerektiğini ifade etti.

"BEN HİZMETE DOYUMSUZ BİR İNSANIM"

Bu arada kendisini yapı gereği ‘hizmete doyumsuz biri’ olarak nitelendiren Mürsel Köyü Muharı Hüseyin Çakır, BALKANSİAD ile Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk'ün de bulunduğu bir ortamda yaptığı görüşmeyi anlatarak, ilçeye bir de üniversite kazandırmak için girişimlerde bulunduğunu kaydetti. Mürsel’de 65 bin metrekare olan bir meraya Sağlık Meslek Lisesi’nden sonra bir Tıp Fakültesi kazandırmak arzusunda olduğunu belirten Muhtar Çakır, bu işlere kalkışırken köy halkının desteğine ve insanların inancına güvendiğini söyledi.

"İNCİR'İN PEKMEZİ OLACAK"

Mürsel’de örnek bir proje başlatma arzusunda olduğunu da kaydeden Muhtar Hüseyin Çakır,  çöpe atılan incirlerden pekmez elde etmeyi düşündüklerini ifade ederek, “Çöpe atılan yumuşak, çürük dediğimiz incirlerden biz yeni bir ekonomi alanı oluşturmak istiyoruz. Kaymakamımız ve yetkili kişilere bu projemizi ileteceğiz. Kadınlarımızın desteği, BEBKA’nın da mali desteğiyle bunu başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

 

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Cumartesi, 24 Kasım 2012 10:04 )  

Yorumlar  

 
0 #1 levent çakır 06-12-2012 19:34
herşey mütiş allah razı olsun sizlere
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU