Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi CHP Mudanya İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'dan Tarihi Eser Açıklaması

CHP Mudanya İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'dan Tarihi Eser Açıklaması

E-posta Yazdır PDF

mudanya gen tr

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya Yönetimi adına İlçe Başkanı Rüştü Cozlan yaptığı yazılı basın açıklamasında Demirhane mevkiinde bulunan tarihi eserleri kasdederek yerel yönetime " Mudanya’nın tarihine  bu darbe vurulmamalı . Tarihi eserlere elveda demek istemiyoruz. 2023 vizyon projelerini basın ile paylaşırken, APEMEİA antik kentini gün yüzüne çıkarıp, arkeo park yaparak, Mudanya’nın turizm merkezi olacağı düşüncenize ne oldu? Bu düşünceleri ne  de çabuk unuttunuz?" diye sordu.

CHP İlçe Başkaı Rüştü COZLAN'ın basın açıklaması şöyle;

CHP MUDANYA BASIN AÇIKLAMASI

Mudanya’nın tarihine  bu darbe vurulmamalı . Tarihi eserlere elveda demek istemiyoruz.2023 vizyon projelerini basın ile paylaşırken, APEMEİA antik kentini gün yüzüne çıkarıp, arkeo park yaparak, Mudanya’nın turizm merkezi olacağı düşüncenize ne oldu? Bu düşünceleri ne  de çabuk unuttunuz?

Önce siz kendiniz ile çelişiyorsunuz. Ne yapacağınızı bilmiyorsunuz! Sit alanlarını kimseye çaktırmadan pazarlıyorsunuz. Siyasal iktidarlar tarafından kendi çıkarlarına uygun olarak ranta yönelik sürekli olarak değiştirilen büyük Koruma Kurulu’nun yanlı verdiği kararların arkasına saklanıyorsunuz. Çevrenizdekiler de çıkarları için sessizleşiyorlar. Bu düşüncelerinizi anlamak ve tasvip etmek mümkün değil.

AVM Temel kazısında ortaya çıkan Mudanya Antik Liman KalıntılarıŞunu asla unutmayın ! : Tarihi alanları gelir kaynakları yaratmak için rant alanı olarak gören zihniyetiniz, kültürel varlıklarımıza ve çevresel değerlerimize karşı işlenmiş bir suçtur. Suçlulardan birisi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, diğeri ise sizlersiniz Sayın Başkan . Bu düşüncenizle Mudanya’da bir tarihi yok olamaya mahkum ediyorsunuz. Bu ayıp da kanımızca size yeterli. Vicdanınızı nasıl rahatlatmayı düşünüyorsunuz?

Siz hala cevap verilmesi gereken sorulara cevap vermek yerine laf kalabalığı yapıyorsunuz. İmralı Bölgelerinde 3. derece SİT alanı ilan edildiğini söylüyorsunuz. Neye yarar , bir süre sonra buraları da tahrip ederek, çıkar uğruna birilerine peşkeş çekeceksiniz. SİT alanı olarak ilan etmekle iş bitmiyor. Önemli olan tüm insanlığın ortak mirası olan bu eserleri tarihe saygı duyarak sahip çıkmaktır. İşte siz bu sahiplenmeyi beceremiyorsunuz.
 

Şimdi sizden yalnızca aşağıdaki sorulara Mudanya halkı adına açık ve net olarak cevap vermenizi beklemekteyiz:

1-Arkeolojik yapılar ve antik eserler üzerine alışveriş merkezi ve petrol istasyonu yapılmasını onaylıyor musunuz?
2-Tarihi eserlerin içine gömülecek petrol tanklarının, şehrin merkezinde saatli bir bomba gibi durmasını içinize sinderebiliyor  musunuz?

 CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK BU İŞGALE VE TARİHİMİZİN YOK EDİLMESİNE HAYIR….!

CHP Mudanya İlçe Yönetimi adına Başkan
Rüştü COZLAN 

Mudanya Demirhane Mevkinde bulunan Antik Limanda ki Bronz heykel

Konuyla İlgili Bir Önceki Haberimiz

Başkan Aktürk'ten Mudanya Sit Alanları ve İnşaat Ruhsatı Açıklaması 

Son Güncelleme ( Perşembe, 29 Kasım 2012 03:34 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU