Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Hüseyin Esen 'Mudanya'da ki Tarih Hepimizin'

Hüseyin Esen 'Mudanya'da ki Tarih Hepimizin'

E-posta Yazdır PDF

Hüseyin Esen

Mudanya da yaşayan herkes bu alanlarda yapılanlar hakkında bilgilendirilmeli. Bu görüntülerde gördüğünüz yer neresi biliyor musunuz?

Mudanya’nın tarihinin çıktığı fakat hala ısrarla Kipa'nın yapımının devam ettiği yerin ve henüz yapımına başlanamayan LPG dolum istasyonunun yapılacağı yerdeki antik görüntüler. Şu an orada çıkartılan eserler bunlar. Buraya bu istasyonun yapılması için bu eserler maalesef yerle bir edilecek ve oraya LPG tankları yeraltına gömülecek böylece bir tarih tekrar toprağa gömülecek hatta toprak olarak atılacak.

Bildiğimiz kadarı ile şu an oraya Bursa kültür varlıklarını koruma kurulu oraya henüz inşaat yapı izni vermedi. Acaba bu durumu gördükten sonra buna izin verecek mi merak ediyoruz. Bu alana hem Kıpa hem de LPG istasyonu yapılmasına bu eserler çıktıktan sonra bile ısrarla çalışmak niye? Bakın 20.06.2012 tarihinde Bursa kültür varlıklarını koruma bölge kurulunun bu alanla ilgili verdiği şöyle bir karar var. Bu karar görüntülerin olduğu yerin yanındaki parselde çıkan yer ile ilgili ama hemen yanı olduğu için ve burada da tarihi eser çıktığına göre aynı karar orası içinde verilecektir sanırım.

tarihi eser bulunan alan

1503 ada-19 parselde yapılan incelemelerde yapılan kazılarda antik limanla ilgili kalıntılara rastlandığı ve önemli buluntular elde edildiği ve kuzeydoğu, güneybatı ve güney bölümlerinde kalıntıların devam ettiği, etme olasılığının bulunduğu ve K.V.K.Y.K’ nun10.04.2012/37 sayılı ilke kararı dikkate alınarak kalıntıların korunması, teşhirinin sağlanması , ve yeni yapı taban alanının tamamında kazı yapılmasının devam ettirilmesi sonuçlarının kalıntıların korunarak teşhir edilmesini sağlayacak uygulama projesiyle kurula iletilmesini istemiştir. Şimdi bu görüntülerdeki alanın ve üzerinde çıkan gördüğümüz kalıntıların oradan kaldırılarak tankların o alanın altına konulmasına nasıl bakarsınız?


Şimdi haklı olarak bu alana bu yapı için izin aldıklarını söyleyenler elbette bu karşılaştıkları görüntüleri hiç hesaba katmamışlardır. Bildiğim kadarı ile de buraya alınan izin mahkeme kararı ile ve büyükşehir kararı ile gerçekleşmiştir. Şimdi bu izni veren merciler bu eserler ortaya çıktıktan sonra bunda hala ısrar edecekler mi? bu alana geçiş izni verecek olan UKOME bu kararı bu ortaya çıkan eserlere rağmen onaylayacak mı?
Kipa alanına proje kaydırılarak izin veren ve bu alanın tarihi özelliğini yok edilmesini sağlayanlar acaba burada da bu proje kaydırılmasını mı gerçekleştirecekler? Gerçi o kadar alanda yok orada ama...
Kısaca Mudanya halkı olarak bizler bu alanın tarihi eserlerin ortaya çıkmasıyla korunmasını, gerekli girişimlerin yapılıp bir Efes de Bergama da ki gibi alan yapılmasını istiyoruz...

Ekli resimler de yaklaşık 5 gün sonra çekilen görüntülerdir. En son halidir. İlk çıkan tarihi eserlerin yeniden toprak ile gömülmeyeceğini umut etmek istiyoruz. Mudanya tarihini aydınlatacak bu eserlerin mutlaka korunması gerektiğine inanıyoruz... O Tarih hepimizin tarihidir.

Hüseyin Esen 

Tarihi kalıntıların duvarı

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Perşembe, 29 Kasım 2012 18:01 )  

Yorumlar  

 
+2 #1 gerçekler 30-11-2012 15:35
Bu tarihin alanının yakınlarına LPG istasyonuna nasıl izin verebilirler.İnşallah böyle bir karar vermezler.Vermeyeceklerin i temenni ediyorum.Doğrusuda budur.Yerleşim yerlerine yakın yerlerde bu tür akaryakıt istasyonları risk taşır ve ne kadar korunursa korunsun mutlaka risk vardır.

Ayrıca idari meselelerden pek anlamam fakat burada tarihi kalıntılar olduğu için kaymakamlık ve valiliğinde söz sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.Onlarda bizi bilgilendirmeli ler bu konuda.
Son olarak bende bu alanın Bergama ve Selçuk gibi olmasını dilerim.
 
 
0 #2 murat kocabali 30-04-2013 10:21
bende mudanyalıyım kipanın yaptıgı avm destekliyorum daha önce petrol tankları vardı yıllarca neden o zaman bu tarih orda oldugunu biliyordunuz kazı yapılmadı şimdi kipa yapınca zorunuza gidiyor 3 5 tane canak çömlek cıkıyor kaç bin hektar araziyi sit alanı ilan ediyorsunuz oraa tapulu arazisi olan bütün insanlar madur 3 5 tane çanak çömlek icin yıllar önce yolun kenarında hamam cıktı herkes kıyamet kopardı zeytinlikler talan ediliyor diye ama hamamın suratına bakan yok hamam tozdan kapanmış nerde tarih hepsi hikaye olan oradaki arazsi olana onun için oradaki bütün arazileri imara açmaları eninde sonunda açılacak ilk bu işe kipa başladı darısı bizim başımıza kardeşim
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU