Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Duyarsızlık mı Desek, Umarsızlık mı?

Duyarsızlık mı Desek, Umarsızlık mı?

E-posta Yazdır PDF

Tarık ArslanÇevrelerine karışı duyarsızlıkta Mudanya da sınır tanımamaya başlayan bazı kendini bilmezlere vatandaşlardan büyük tepkiler geliyor.

Sokakları mahalle aralarını, oyun spor ve dinlenme parklarını kirleterek tepki çeken bu insanların dışında özellikle okul öğrencileri tarafından kara tahtaya çevrilen UEDAŞ yüksek gerilim trafo binalarına çıkmayan kalemlerle ağza alınmayacak sözlerin yazılması, bir öğrencinin diğer bir öğrenciye aşk nağmelerini yazmaları büyük tepki çekiyor. Bu nedenle de okullarda daha ilköğretim okullarında öğretmenlerin öğrencilerine sokakların da evlerinin birer odaları olduğunu öğretmeleri. Trafolara bu tür yazıların yazılmaması gerektiğini aşılamaları isteniyor. Ailelerin de çocuklarına sokakları temiz tutmaları ve yediklerini içtiklerini yerlere atmamaları konusunda uyarmaları isteniyor.

Bunun son örnekleri maalesef Mudanya da yaşanmaya başladı.  Kendini bilmez kişi veya kişiler ki, bunları yapanlar sağlıklı olan yani elleri ayakları tutan, gözleri gören konuşabilen insanlar, engelli vatandaşlara akülü ve tekerlekli sandalye alınması için duyarlı insanlar tarafından Mudanya ve Güzelyalı da direklere ve görünebilen yerlere ve işyerleri önüne pet şişe kapaklarının atılması için asılan bidonlara bu insanlar yedikleri içtikleri her şeyi atarak adeta engelli vatandaşlarla alay ediyor onları küçümsüyorlar.

1 Nolu Mudanya Mütareke Aile Sağlığı Merkezi önünde bulunan duvarın üzerine konulan yenmiş meyve kabukları da bunlardan biri. Belediyenin her yerde binlerce çöp konteynırı bulunuyor bu çöp konteynırları sürekli olarak belediye ekipleri tarafından boşaltılıyor buna rağmen bu tür çöplerini buralara atanlara yazıklar olsun.

mudanya gen tr

Bu tür hareketlerde bulunanlara artık dur demek lazım" diyen vatandaşlar," yazıklar olsun bu çirkin görüntülerin sergilenmesine neden olanlara. Bakıyoruz ve takip ediyoruz, belediyemiz kirletilen her yeri temizliyor, yazıların yazıldığı trafo binalarını boyayarak bu tür çirkin görüntüleri yok ediyor ama kendini bilmez kişiler yine bildiklerini okuyorlar. Ellerine ne geçiyor, bundan zevk mi alıyorlar yoksa gençlik artık dejenere mi oluyor? Mudanya'mız çok eskiden böyle değildi. 

Dışarıdan gelerek ilçemize yerleşen bazı çevrelerine karşı duyarsız davranarak insanların yoğun tepkilerini çeken bu kişilerin Mudanya da oturduklarını ve başka Mudanya olmadığını artık bilmeleri gerekmektedir. Dinlenme parklarında alkol alanların çoğu tuvaletlerini bile parklara yapıyor, bu durum zaman zaman parkların yanından geçen insanların sözlü uyarılarına neden oluyor. Her parka her mahalleye, her sokağa ve caddeye bir polis ve bir belediye görevlisi dikilemeyeceğine göre insanlar kendilerine biraz çeki düzen vermeleri ve diğer insanlara ve çevrelerine karşı saygılı olmak zorundalar. 

Özellikle gençleri görüyoruz, sokakta guruplar halinde yürürken birbirlerine karşı sarf ettikleri ağza alınmayacak küfürlü konuşmaları ve bunları gerçekleştirirken çevrelerine dönüp bakma ihtiyacı bile duymuyorlar, yanlarından bir genç kızmı, bir bayanmı yoksa bir aile mi geçiyor. Böyle gençlik yetişecekse hiç yetişmesin, bu tür gençler eğitim alacak ve bu vatana, millete ve Türkiye Cumhuriyet'ine faydalı birer birey olacaklarsa hiç olmasınlar, bizlerin onlara ihtiyacımız yok" diyerek tepki veriyorlar.

Ben biliyorum bu yazıyı yazarken gelecek olan tepkileri " Bazı kişiler çıkıp bunları görüyorsunuz da diğerlerini neden görmüyorsunuz diye, ben önce sağlık diyorum, önce çevre diyorum, önce insan diyorum, önce engelli ve özürlü diyorum, "Bizler çöp ve temizlik vergilerimizi belediyeye ödüyoruz, bu onların görevidir, bizler kirletecek onlar da temizleyecekler" Bir defa, bu tür düşünceleri bir kenara bırakmamız lazım diye düşünüyorum.

Tarık ARSLAN

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 08 Aralık 2012 21:56 )  

Yorumlar  

 
0 #1 mudanya_16 09-12-2012 13:34
Yazdıklarınıza özellikle sahil boyuna atılan çekirdek
çöplerinide eklemek isterim.Ne zaman sahilde dolaşşsam özellikle haftasonları inanılmaz bir kirlilik görüyorum.Bunların başındada çekirdek kabukları geliyor ve bunları yapanların çoğuda yetişkin büyük insanlar.Belediyemiz Mudanyayı temizliyoruz diyor ama önemli olan temizlikten önce kirlenmemesi için gerekli şartları yaratmak.Mesela sahilde çekirdek satılmamalı ve bunun yanında çekirdek yiyipte çöplerini yere atanlara karşı ceza uygulanmalı.Avrupa bunun sistemini kurmuş ve çevreyi kirletenlere ceza uyguluyor.Bu sistem bize gelmedikçe ve belediyelerimiz özellikle temizlik algısını ''kirletiyorlar ve bende temizliyorum mantığı'' ile algıladığı sürece çevremizde bu tür şeyleri ne yazıkki görmeye devam ederiz.
 
 
-1 #2 Hele bir Gör 09-12-2012 16:09
Karpuzoğlu parkı diye bir yer var UEDAŞ trafosunun arkası umumi tuvalet akşam üstü baliciler it uğursuz orada kontrol yok uedaş ın trafosu rezalet uedaş vatandaşı kazıklasın ama iş trafoları boyamaya gelince ortada yok mudanya kaptanı olmayan gemi gibi sürüklenip duruyor ne demişlerdi biz bu adamı çalıştırırız ak parti ilçe başkanı mudanyada sınıfta kaldınız bir şeye yaramıyorsunuz farkındamısınız ?
 
 
0 #3 Çöp meselesi 09-12-2012 18:37
ben bir sabah balık tutarken Belediye çöp kamyonunun arka kısmını kaldırıp , yarımadanın yanındaki boş arada çöp suyunu döktüğüne de şahit oldum. Sonra çöp kamyonu gitti , biz çöp kokladık. Ayrıca Mudanya da neden çöp ayrıştırmaya yönelik çalışma yapılmıyor ? Atıklar ayrı toplansa ben evde ayırırım çöplerimi. Bütün dünya böyle yapıyor. Nilüferde var. Mudanya da neden yok ? Kişilerin attığı çöplere gelince, pek çok insan organik diye herşeyi yere atıyor. Maalesef bu konuda da çok geriyiz.
 
 
0 #4 Mudanyalı 10-12-2012 00:46
Bizim mahallede temizlik gerçekten bu dönem çok iyi. 5 sene önce sokağımızda çöp yığınları olurdu. Şimdi her sabah (Pazar günleri dahil)süpürge arabası ve el süpürgesiyle emekçi işçilerimiz sokaklarımızı çok güzel temizliyor. Tüm emekçi temizlikçi yurttaşlarıma teşekkür ederim. Yalnız tek ricam temizlikçi arkadaşlardan lütfen günde 2-3 kere sokağımızı temizlemesinler .biraz gürültü oluyorda. Ayrıca biz halkın sesini demokratik yollardan kullanmamıza izin verip bize söz hakkı verdiği için www.mudanya.gen.tr sitesine teşekkür ederim.
 
 
+1 #5 Gerçek Mudanyalı 10-12-2012 10:56
Demekki Mudanyalı nın sitesine yakın bir ak yandaş oturuyor Mudanyalı şöyle bir mudanyayı dolaşta gör göremezsen ortamın pisliklerini ibreti alem için (mudanya.gen.tr yetkilileri sözüm size değil lütfen üzerinize alınmayınız) pislikleri çekeceğim ve bu fotoları

beta.photobucket.com/ ve ya
picasa.google.com/ ile webte GERÇEK MUDANYALI albüm adıyla yayınlayıp ilgili fotoların linklerinide bu haberin ve diğer haberlerin altına link olarak ekleyeceğim.

gerçek mudanyalılık budur ;)
 
 
+8 #6 Poyraz69 10-12-2012 12:30
Tarık beye tebrikler,Mudan ya için önemli bir konuyu ele almış,bende bir şey ekleyim,sitemiz in önünde afacan isimli park var,burayı yaparken Erol başkana yalvardık burası serseri yuvası olur diye dinlemedi,üstün e birde bizim şimdiki belediyemizin park ve bahçeleri bankları koyunca tam itin-kopuğun mekanı oldu,her gece 1-2 ye kadar içki-bali v.s buralarda içiliyor,küfürl er,bağırış çağırış,parka işemelr her türlü pislik var,gerekli yerlere yazdık değişen bir şey yok,halka açık mekanlarda içki içmenin yasak ve cezası olmasına rağmen yapılan bir şey yok......
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU