Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi CHP Mudanya Kadın Kollarından Bülent Arınç Tepkisi

CHP Mudanya Kadın Kollarından Bülent Arınç Tepkisi

E-posta Yazdır PDF

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Mudanya İlçe Başkanı Sevtap Esen, Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kürsüden CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya yönelik sarfettiği sözleri ve Adalet ve Kalkınma Partisini (AKP)'yi protesto etti.

 “Bülent Arınç'ı ve AKP zihniyetini protesto ediyoruz. Kadınlığımızla değil, kişiliğimizle Meclis'teyiz” diyen CHP Kadın Kolları Mudanya İlçe Başkanı Sevtap Esen, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir nesne gibi gören zihniyet, Meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı.

Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı AKP iktidarında, kadın milletvekillerimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi Meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor.  Arınç, genel kurulda konuşan milletvekilimiz için ‘evli çocuklu bir kadın böyle konuşamaz, utandım’ diyor. Buna hakkınız yok. Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı. Evet utanmalısınız, evet yüzünüz de kızarmalı! Utancınız; kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi olduğunuz için, kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden olmalı. Utandığınızı ifade ederken söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminiz ile bu utancı arttırıyorsunuz.

Kadınlar evde, sokakta, işte şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelirken, bu alanlara Meclis’i de ekliyorsunuz. 'Yüce Meclis' çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgili değil miydi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz.

Soruyoruz Yüce Meclis’in cinsiyeti var mı? Size ne milletvekilimizin ‘evli çocuklu bir kadın’ olmasından? Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle red ediyor ve kınıyoruz!

CHP Kadın Kolları olarak milletvekilimiz Aylin NAZLIAKA ile onur duyuyoruz. Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile milletvekilimizin yanındayız.”

 

 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU