Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi İsmet İnönü Vefatının 39. Yılında Mudanya'da Anıldı.

İsmet İnönü Vefatının 39. Yılında Mudanya'da Anıldı.

E-posta Yazdır PDF

Ulu Önder Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı, birinci ve ikinci İnönü Meydan Muharebelerinin zafer sahibi komutanı, Lozan'a giden yol Mudanya Mütarekesi'nin başarılı devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü vefatının 39. yılında Mudanya Mütarekesi karşısındaki anıtı önünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya örgütü tarafından anıldı.

CHP Mudanya İlçe Örgütü İsmet İnönü yü Vefatının 39. Yılında Andı

CHP Mudanya İlçe Başkanı Rüştü Cozlan anma törenindeki konuşmasında "Bugün 25 Aralık, büyük devlet adamı, diplomat, asker, İnönü savaşlarında ulusun ters dönen alın yazısını yenen, Lozanın  yapıcısı, demokratik rejimin uygulayıcısı, Ulusal kurtuluş savaşının  Cumhuriyet devriminin en önemli ve saygın mihenk taşlarından, Mudanya Mütarekesinin baş mimarı ve M.Kemal ATATÜRK’ün en yakın silah arkadaşı, dünyanın sayılı siyasetçisi Mustafa İsmet İNÖNÜ’nün 39.ölüm yıldönümü nedeniyle biraraya geldik.

Hepiniz hoş geldiniz. 

Mustafa İsmet 24 Eylül 1884 yılında İzmir’de doğdu.İlk ve orta öğrenimini Sivas da tamamladı.Bir yıl Sivasta Mülkiye İdadisinde okuduktan sonra ,İstanbul’a giderek Kara Topçu Okulunda okudu, topçu teğmen olarak mezun olduğu okuldan, 1906 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak Edirnedeki 2.Ordunun 8.Topçu alayına atandı.

Ordudaki değişik görevlerinden sonra 1920 yılında Garb Cephesi Kuzey Kesim Komutanlığına getirilen İnönü 1.ve 2. İnönü Savaşlarında Yunan ordularını bozguna uğratarak adını şanlı tarihimize yazdırmıştır. Ülkemizin emperyalist güçlerden kurtulmasıyla kurulan yeni mecliste Malatya Milletvekili olarak görev yapmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte ilk Başbakan olarak hükümeti kurmuştur.

Lozan’da 24 temmuz 1923 tarihinde ülkeyi bağımsızlığa kavuştaracak belgeyi imzalayan İnönü Oniki adaları, Balkan savaşında yitirmiş Osmanlı bozgunundan İmroz ve Bozcaada’yı çeker,çıkarır.Hatta iki küçük adada hak öne sürer ve kabul ettirir.

1931-1937 seneleri arasındaki sosyal devlet politikasının mimarı, toprak işleyenin,su kullananındır sözünün TBMM kürsüsündeki sahibi İnönü, Cumhurbaşkanı olarak geldiği dönemde karşısında ikinci dünya Savaşını bulur. Cumhuriyet ve onun devrimi bu büyük koruyucunun elinde güç kazanır,sağlamlaşır. Köy enstitüleri açılır, Halkevleri çoğalır. Toprak reformuna girişilir. Demirağlar  yurdu  sarmayı sürdürür, hazine altınla dolu, enflasyon hiç denecek noktadadır. Ülke eşit ve onur sahibi bir statüdedir.

İsmet İnönü, 1923-1950 döneminin tüm hesabı kendisinden ya doğrudan ya da dolaylı olarak istenmiş bir devrim ve devlet adamıdır. İnönü ise bu hesabı onurla vermiş ve inkarcıları tarih önünde onursuzluğa tutsak etmiştir.

Tüm ülkenin geleceğini Lozan’da omuzlarında taşıyan, 15 yıl Cumhuriyet Devrimlerini yerleştiren, 50 yıl boyunca Cumhuriyeti koruyan, kolluyan, savunan ülkeyi demokratik düzene kavuşturan, bu yoldaki yenilgisine’’En büyük zaferimdir ‘’ diyebilen kaç lider vardır yeryüzünde. Böyle bir kişiliğe hayran olmamak mümkün değil. O mevkilerini parayla satın alanların masraflarını er geç tahsil edeceklerini yıllarca öncesinde gördü. O ‘’namuslu insanların en az  namussuzlar kadar cesur olmalarının gerektiğini ‘’ yaşamında somut örneklerle kanıtladı.

Bugün Cumhuriyetimizin kazanımlarını haraç mezat emperyalist   güçlere satan, aydınları, akademisyenleri, komutanları cezaevlerinde boş yere bekleten, işcisine, memuruna, öğrencisine biber gazıyla müdahale eden, yaratılan korku imparatorluğuyla halkı sindiren,  sanal gündemlerle kamuoyu dikkatini başka yerlere çeken, ülkeyi aydınlıktan karanlığa saptırmaya çalışan, örtülü faşizmi  uygulamaya koymaya çalışan düşüncenin hedefi ATATÜRK ve  Cumhuriyettir. Ama ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bu çabalarının sonu hüsran olacaktır.

Ülkeye demokratik yönetim ve yöntemi veren büyük insan, devlet adamı,demokrasi savaşcısı, padişahlığı Cumhuriyete, Cumhuriyeti demokrasiye,demokrasiyi esenliğe erdirme savaşcısı   İNÖNÜ gönlümüzde, düşüncelerimizde yaşayacaksın.

Dürüstlüğü ile savaşlarıyla, diplomatik başarılarıyla tarihe geçmiş Büyük siyasetçi ve devlet adamı İsmet İNÖNÜ’yü ölümünün    39.yılında saygı ve özlemle anıyoruz.Sonsuza dek kalplerimizde yaşayacak olan aziz hatırası önünde, saygıyla eğiliyorum. Rahat ve huzur içinde yat büyük İNÖNÜ." diye konuştu. 

İsmet İnönü ve Mudanya Mütarekesi Sürecinde Kırık Mermer Masanın Hikayesi Tıkla Oku 

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 26 Aralık 2012 04:27 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU