Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2013 Yılı Haber Arşivi MAK İlkyardım Bilgisini Üst Düzeye Çıkartmak İçin Eğitim Aldı.

MAK İlkyardım Bilgisini Üst Düzeye Çıkartmak İçin Eğitim Aldı.

E-posta

Mudanya belediyesi bünyesinde oluşturulan Arama Kurtarma Ekibi(MAK) Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü ana bilim dalında görev yapan yetkililerle birlikte,  Bursa Kızılay şubesi yetkilileri tarafından yapılan yazılı sınavdan sonra konu mankenleri üzerinde sözlü ve uygulamalı sınava da katıldılar.

ULUSLARARASI KİMLİKLERE SAHİP OLUNACAK

Mudanya belediyesi Arama Kurtarma biriminin, Kızılay'a ilk yardım donanımı için müracaatı sonunda sınav yapmaya geldiklerini belirten yetkililer, "Sınavlarda birim personeline ilk yardım donanımı konusunda 4 günlük eğitim ve sınav uygulaması yaptık. Birim personeli, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen sertifika ve kimliğe sahip olacaklar hem de Kızılayın vermiş olduğu sertifika ve kimliğe sahip olacaklar. Alınacak olan bu kimlikler Uluslararası düzeyde geçerli olacak. Bu anlamda burada 4 gün boyunca çok anlamlı ve çok kapsamlı bir çalışmayı gerçekleştirdik.

Kurs süresince farklı konular da ve düzeyde 40 tane soru soruyoruz mesela, işleri genelde suda olduğu için denizde boğulma tehlikesi geçirerek denizden çıkarılan insanlara ilk yardım nasıl uygulanır, temel yaşam desteğine ihtiyacı varmıdır yok mudur bu nasıl tespit edilir, kişi hangi pozisyondadır,şok tamıdır,koma damıdır, bayılmışmıdır,  bunlar arasında ki farkla nasıl mücadele ve müdahale edecekler. Tıkanmalarda, boğaza su ve başka bir şey kaçtığında, boğulma tehlikesi geçiren insanların ağızlarına dolan kumların çıkarılması ve kişiye temel yaşam desteğinin verilmesi ve özellikle toplumlarda insanların yapmış olduğu yanlışları vurgulayarak bu yanlışların düzeltilmesi ve toplumlara örnek olunması noktasında eğitimlerimizi veriyoruz" dediler.

MAK İlkyardım eğitiminde

BİZLER SAĞLIKÇI DEĞİLİZ

Yetkililer ayrıca," Bizler kesinlikle sağlıkçı değiliz yalnızca sağlıkçılara destek verilmesi noktasında görevimiz önem kazanıyor. Olay yerine gelecek olan sağlık ekipleri gelene kadar olan 10- 15 dakikalık zaman diliminde, yaralı, boğulma tehlikesi geçirmiş ve  boğazına bir şey takılmış olan kişilere yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirecek süreci sağlayacak eğitimi veriyoruz birim personeline. Karada da aynı şekilde görevimiz bellidir,kaza geçiren kişilere yardım ve destek verilmesi, araçta sıkışanlara yardım edilmesi, bir yangın durumunda kalp krizi geçirenlere kalp masajı, solunup yolunun açık tutulması, çocuklarda bisiklette düşmelere gibi konularda eğitimlerimizi veriyor sınav yapıyoruz" açıklamasını yaptılar.

6.40 EBADINDA Kİ ZODYAK BOT SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ

Konuyla ilgili görüşlerini belirten belediye başkanı Hasan Aktürk," Arama Kurtarma birimimiz(MAK)in çalışmalarını, eğitimlerini çok önemsiyoruz, yardıma ihtiyaç duyanların her zaman yanında olan, tüm araç gereçlerini karşıladığımız ve en son olarak 6 metre 40 santim boyunda son derece modern ve en son teknolojiyle donatılmış 1 tane Zodyak bot alarak çalışmalarını en seri şekilde yürütebilmelerini sağladığımız belediyemiz Arama Kurtarma birimimize verdik. Bugün birim personelimizin Sağlık Bakanlığımız yetkililerinden aldıkları çok önemli ve insanlar için hayati öneme haiz olan eğitim almaları sağlanıyor, yapılan sınavlarla da önemli hayati önem taşıyan konuların yeniden görülmesi ve güncellenmesi sağlanmaktadır" dedi.

Kaynak Mudanya Belediyesi Basın Bülteni 

Son Güncelleme ( Perşembe, 01 Ağustos 2013 23:28 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU