Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2013 Yılı Haber Arşivi 11 Aralık "Dünya Dağlar Günü ve Haftası"

11 Aralık "Dünya Dağlar Günü ve Haftası"

E-posta

İbrahim TuranBirleşmiş Milletlerin kabul etmiş olduğu Dünya Dağlar Günü, Ülkemizde hemen hiç bilinmese de Dünyanın bazı  duyarlı ülkelerinde 2002  yılından beri kutlanmaktadır. Bu günün amacı, dağların önemi konusunda farkındalık yaratmak, çevre problemlerine,  dağlarda yaşayan ve çalışan insanların  sorunlarına dikkat çekmek  ve dağ  canlı yaşamını korumak ve geliştirmektir. Bu yıl ki tema ; "Dağlar : sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı (mountains - key to a sustainable future) ".

Yaşamımızda dağların etkilerini pek çok boyutu ile görebiliriz.Temiz içme suyumuzun  ve havamızın  kaynağı olduğu gibi yazın ve kışın  sağlık,sosyal ve sportif faaliyetlerimizin temel sahasıdır.Yine,nüfus artışı ve şehirleşme ile yaşam alanlarını ellerinden aldığımız yabani hayvanlar ve bitki türleri bir sığınak olarak görmüşlerdir dağları.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte,dağlara ulaşımın kolaylaşması ve  kitlelerin bu yerlere akın etmesi başta çevresel sorunlar olmak üzere,pekçok problemi de yanında getirmiştir. Artık dünyanın en yüksek doruklarında dahi çöplükler oluşmuş, insanların ve teknolojinin ürünü kirlilik had safhaya varmıştır. Dağlarda yapılan sportif etkinlikler belli bir disipline dayanmakta olup yeni katılımcılara bu disiplinin kuralları anlatılmakta ve onlardan bunlara uymaları istenmektedir. Ancak belli bir disipline tabi olmaksızın pekçok kişinin dağlara ulaşabilmesi ve belli duyarlılığa sahip olmamaları nedeniyle dağlarda kirlilik, yaban hayatına ve floraya zarar verme gibi olumsuz yaklaşımlar giderek artmaktadır. Bunun içinde daha ciddi tedbirlerin alınması ve toplumun eğitilmesi gerekmektedir.

Antik çağda Myrlea , Apemia olarak adlandırılan Mudanyamız,Orta çağda Haçlı seferleri esnasında İstanbul'a kadar gelmiş Latinlerin  Anadolu'ya geçmelerine köprü vazifesi görmüştür.Haçlılar bu seferler esnasında Bizansın zayıflamasını fırsat bilerek Batı Anadolu'ya yerleşmişlerdir.Mudanya'ya yer şekillerinden dolayı Latince dağlık anlamına gelen Montanya ismini vermişlerdir.
  

Mudanya ismi,bir kısım okumaz, yazmaz bağnazların  ortaya attığı , ne idüğü belirsiz Murdarya'dan gelmeyip, tarihi ve coğrafi bir anlamı ve derinliği olan Montanya'dan (dağlık) gelmektedir. Kıyıdan hemen yükselen tepeler dolayısıyla, Türkiye Coğrafyasında da Mudanya Dağları olarak isimlendirilmiştir.

11 Aralık'ın Dünya Dağlar Günü kabul edilmesi de Mudanyamıza ayrı bir anlam katmıştır.

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 14 Aralık 2013 02:51 )  

Yorumlar  

 
+1 #1 Denetçi 16-12-2013 07:41
Yazıdan dolayı öncelikle tebrik ederim. Dağlar günü kutlamasını Türkiye Dağcılık Federasyonu bile kutlamamaktır. Uluslar arası Dağcılık Federasyonu tarafından ise kutlanmakta olan bir gündür. Uludağ ' ımızın resmi ve gayri resmi kanallardan nasıl tahrip edildiğini görmekteyiz.Yaban hayat bitmek ve bitirilmek üzeredir. Su, Ranta dönüşmüştür. Oteller bölgesi , Uludağın sonu olmasının yagene nedenlerden biridir. Son yaban hayat Uludağ ' ın güney kesimine kaymıştır ancak orada Alaçam ve Kıran bölgelerinde kayak ve yeni su sondaj alanları açılacaktır. Mudanya Dağları Uludağa göre daha şanslıdır. Aynı şekilde Kurban Dağı ve Katırlı Dağları da öyle. Dağlarımızı korumayı bilmiyoruz. Dağlar , ovaları besler. Yaban hayatı gizler. Onlar olmadan insanlık neslinin de diğer canlı nesillerinin de sürmesi mümkün değildir. Geçmiş "Dağlar günümüz" kutlu olsun...
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU