Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2013 Yılı Haber Arşivi İsmet İnönü Vefatı'nın 40. Yılında Mudanya'da Anıldı.

İsmet İnönü Vefatı'nın 40. Yılında Mudanya'da Anıldı.

E-posta

Sena Kaleli ve Hüseyin IhlamurTürkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı, Mudanya Mütarekesi’nin baş mimarı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı, başbakan, diplomat, asker, devlet adamı, İsmet İnönü, ölümünün 40. yıldönümü olan 25 Aralık’ta Mudanya’daki anıtı önünde törenle anıldı. CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur Mütareke Müze Evi onarımının tamamlanamamasını, Milletvekili Sena Kaleli ise yolsuzlukları ve İsmet İnönü'nün yolsuzluklara bakış açısını gündeme getirdi.

Anma töreninde İsmet İnönü anıtına çelenk sunularak saygı duruşu ve İstiklâl Marşı okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya İlçe Başkanlığı tarafından Mudanya Mütareke Müzesi karşısındaki İnönü Heykeli’nin bulunduğu “Mütareke Anıtı”nda düzenlenen anma programına, CHP Bursa Milletvekilİ Sena Kaleli, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur, CHP'li il genel ve belediye meclis üyeleri ile Belediye Başkan adayı Hayri Türkyılmaz, CHP eski Başkanı Rüştü Cozlan ve CHP'liler katıldı.

CHP Mudanya İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur, anıta çelenk sunumu ardından yaptığı basın açıklamasında ;

Bugün İsmet İnönünü’yü  40. Ölüm yıldönümünde anmak için toplanmış bulunuyoruz.

İsmet İnönü  İstiklal Savaşımızın kazanılmasında önemli görevler üstlenen değerli bir siyaset ve devlet adamı olarak yakın tarihimizin en önemli şahsiyetler arasında yer almaktadır. Osmanlı döneminde Albay, Türkiye döneminde Orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan, İstiklal madalyası sahibi asker ve siyasetçidir. M.Kemal Atatürk’ün vefatından sonra Genel Başkanı olunca, CHP Kurultayı tarafından kendisine “Milli Şef” ünvanı verilmiştir. Mevhibe hanımın eşi, Ömer İnönü, Erdal İnönü ve Özden Toker’in  babasıdır.

İnönü Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve Lozan Antlaşmasını imzalamış, birçok defa Başbakanlık görevini üstlenmiştir. 1925-1937 yılları arasında 12 yıllık kesintisiz. Başbakanlık süresi olmakla birlikte, toplam 16 yıl 4 ay Türkiye’de Cumhuriyet tarihimizin en uzun süreli Başbakanlık yapmış kişisidir.

İsmet İnönü’nün büyük bir devlet adamı olmasının yanı sıra Türkiye’nin bağımsızlığının korunmasında,  demokrasinin kök salmasında emeği, katkıları olan önemli bir kişiliktir.
25 Aralık 1973 Salı günü Saat 16.05 de ölen İsmet İnönü 28 Aralıkta devlet töreni ile Anıtkabirde toprağa verilmiştir.


M.Kemal Atatürk’ün yakın silah ve kader arkadaşı, TC’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı büyük asker ve devlet adamı İsmet İnönü’nün sonsuzluğa intikalinin bugün 40. Yıldönümü…..Saygı ve sevgiyle anıyoruz. RUHUN ŞAD OLSUN SAYIN PAŞAM, SAYIN BAŞBAKANIM, SAYIN CUMHURBAŞKANIM……" diye sonlandırdıktan sonra Mudanya Mütarekesi Müze Evi'ni göstererek "Bu binanın bu durumundan dolayı utanıyorum. Bunca zamandır bu binayı tamamlayamayanların ard niyetli olmalarından endişe ediyorum" sözleriyle Mudanya Mütarekesi Müze Evi İnşaatının bitirilemeyen onarım çalışmalarını eleştirdi.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli İsmet İnönü'nün bir devlet dairesinin bütçesinde ki 250 kuruşluk açık nedeniyle istifa ettiğini hatırlatarak "bugün yolsuzlukların, yoklukların, yoksulluların konuşulduğu ülkemizde,  Cumhuriyetimizin kazanımlarını emperyalist güçlerden kurtaran İsmet İnönü’nün değeri daha iyi anlaşılıyor” dedi ve CHP'nin iktidarının çok yakın gözüktüğünü ihtiyaç duyulan tek şeyin birlik ve beraberliğin daha da yoğunlaşarak devam etmesi olduğunu söyledi.

 

Mudanya İsmet İnönü Anıtı Önü CHP İsmet İnönü 'yü vefatının 40. yılında andı

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 26 Aralık 2013 02:51 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU