Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2013 Yılı Haber Arşivi Erol Mütercimler Mudanya Mütarekesini Anlattı. Dikkat Çekici Göndermeler Yaptı.

Erol Mütercimler Mudanya Mütarekesini Anlattı. Dikkat Çekici Göndermeler Yaptı.

E-posta

Erol MütercimlerTürk Yazar, araştırmacı ve televizyon programcısı Erol Mütercimler İsmet İnönü'nün 40 vefat yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Örgütü'nün davetlisi olarak Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde bir konferans verdi.

Konferans öncesinde CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur hoşgeldiniz konuşması yaptı. Ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Mütercimler Konferansına başlarken "Gönül isterdi ki Mudanya Mütarekesi gibi olağanüstü önemli bir konu hakkında birazdan yapacağım konuşmayı dinlemek üzere Mudanya'nın diğer siyasi parti temsilcileride bu salonda olsaydı. Muhafazakarlık değerlere sahip çıkmaktır. Yoksa Muhafaza-i karlık yani kârı muhafaza etmek değildir. Mudanya Mütarekesi tarihimizde gözardı ettiğimiz çok önemli bir bölümdür." siteminde bulundu.

"25 Yıllık Atatürk biyografisi ve diğer araştırmalarım neticesinde Mudanya Mütarekesine çok büyük haksızlık ettiğimizi farkettim." diyen Mütercimler Mudanya Mütarekesi'nin tam anlamıyla olması gereken yere konulamadığını, derinliğinin yeni nesillere aktırılmasında zaafiyet gösterildiğini vurguladı.

Mudanya Mütarekesi hakkında kitap aradığında bulamadığını mütereke hakkında okul kitaplarında ise 4-5 satırlık bilgilere yer verildiğini anlatan Mütercimler "Mudanya Mütarekesi Olmasaydı Lozan Barış Antlaşması Olamazdı. Neden teknik olarak ateşkes antlşaması olmadan barış antlaşmalarının olması mümkün değildir." diyerek mütareke'nin tarihimizdeki önemine dikkat çekti.

Mudanya Çok Önemli dir. Çünkü!

Ateşkes antlaşması için Mudanya'nın rastgele seçilmiş bir yer olmadığını anlatan Mütercimler Mustafa Kemal'in amacının pisikolojik bir savaş vererek masadan galip ayrılmak olduğunu Mudanya'nın Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'da ve İstanbul'u işgal eden düşman kuvvetlerinin deniz yoluyla kolaylıkla gelebileceği bir noktada bulunması olduğunu ve işgalci generallere Osmanlı'nın ilk başkentinde yenildiklerinin kabul ettirildiğini Mudanya'nın bunun için önemli olduğunu söyledi.

Yöneticileriniz Mudanya'yı Algılayamadılar.

Mütercimler "Ama ne hikmetse Mudanya'nın mensupları mı desem, yöneticileri mi desem, kimler desem bilemem bir türlü şu Mudanya'nın önemini yıllardır ne anladılar, ne algıladılar, ne anlattılar. Bir hoca olarak söylüyorum. 36 senelik bir hoca olarak söylüyorum. Mudanya'da uluslararası bir konferansın çoktan yapılmış olması gerekirdi.Çünkü Mudanya'da masana Ankara Hükümeti yani Türkiye, İngiltere, İtalya ve Fransa. Dikkat edin Yunanistan yok.Çünkü Mustafa Kemal Yunan ordusunu İzmir'de 9 Eylül 1922'de denize döktüğünde karar almıştı. Hiç bir Yunan askeri'nin postalı Anadolu toprağına değmeyecek. Bundan dolayı Yunan generaller İngilizlerin gemilerinde beklediler." diye konuştu.


Mütareke Müze Evi Niçin Bitirilemiyor Anlam Veremiyorum.

Mütercimler restorasyonu devam eden Mudanya Mütarekesi Müze Evi'nin niçin bitirilemediğine anlam veremediğini belirterek "değerlere sahip çıkmak lafta olmaz. İkinci bir Mudanya olmaz bu Mudanya tek. Bu antlaşma bu topraklarda yapıldı. Mustafa Kemal paşa bilmiyor muydu heyeti Cenevreye göndermeyi? Onun için değerli arkadaşlar bu beldenin insanlarının bu değere sahip çıkması lazım." dedi.

Yeni kurulan devletlerin tarihlerine bakıldığında ikinci adamların hayati derecede önem taşıdıklarına değinen Mütercimler İsmet İnönü'nün bu bağlamda ülkeye büyük hizmetler vermiş çok önemli bir devlete adamı olduğunu vurguladı. Mütercimler İsmet Paşa'nın Mustafa Kemal tarafından verilen emirleri sıfır hata ve büyük titizlikler yerine getirdiğini belirtti.

I. Meclisimizdeki Vekiller Entellektüel Düzeyi Yüksek vatanseverlerdi.

Görüşmelerin İsmet İnönü tarafından yapıldığını fakat her olayın Mustafa Kemal tarafından Ankara'dan yönetildiğini belirten Mütercimler o günkü meclisin kapalı oturumlarında yapılan görüşmelerin tutanaklarına bakıldığında I.Meclisi oluşturan vekillerin ne kadar entellektüel düzeylerinin yüksek ve vatansever olduklarının anlaşıldığını vurgulayarak "Onlarda bu toprağın insanlarıydı" dedi.

Mondros ve Sevr Anlaşmasının Yırtılıp Çöpe Atıldığı Yer Aslında Mudanya dır.

Türkiye'nin aslında Yunanistan ile değil İngiltere ile savaştığını belirten Mütercimler Ankara'nın kararlı tutumuyla Doğu Trakya'nın boşaltması şartı nedeniyle İngiliz askeriyle Türk askerinin Çanakkale'de birebir kara savaşında karşılaşmasının 45 dakika kala İngiliz Hükümetince önlendiğini Ankara'nın bütün isteklerinin kabul edildiğini, Mudanya Mütarekesi ile Sevr anlaşmasıyla çizilen haritanın yırtılıp atıldığını anlatarak "Bunun İngilizler tarafından kabulü kolay bir şey değil" dedi.

Lozan Barış Anlaşmasının zorlu geçen sürecinde Mustafa Kemal ve İsmet İnönü'nün telgraflarla nasıl durumu kontrol ettiklerini ve bunun hiçte kolay olmamasına rağmen o günkü büyük güçler karşısında masadan siyasi bir zaferle ayrılındığını anlatan Mütercimler ısrarla "Eğer Mudanya Mütarekesi Olmasaydı Lozan Barış Antlaşması Olamazdı" dedi.

Mütercimler konferans öncesinde 1922 Mudanya Mütarekesi Diplomasi Savaşı kitabını imzaladı. Etkinliğe CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, CHP İl Başkanı Metin Çelik, CHP Mudanya İlçe Örgütü, CHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Hayri Türkyılmaz ve eşi, CHP Eski İlçe Başkanı Rüştü Cozlan, Denizhan Sezgin, sivil toplum kuruluşları ve Mudanyalılar katıldılar.

Erol Mütercimler'in Konferansını dinleyen salondaki katılımcılar

 Erol Mütercimler Kim dir? TIKLA

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 30 Aralık 2013 00:22 )  

Yorumlar  

 
+2 #1 hüseyin esen 30-12-2013 00:13
senelerdir söylüyoruz...Mudanya Mütarekesinin imzalandığı topraklar üzerinde yaşıyoruz fakat bunun önemini bir türlü anlayamıyor ve anlatamıyorduk..Erol Mütercimlere bizim davetimizi kabul edip bizlere kısada olsa bu gerçekleri bir kez daha hatırlattığı için minnettarız...İnşallah önümüzdeki dönemlerde bunu başarırız ve artık Mudanya Mütarekesini uluslararası kutlamalarla dünyaya anlatırız.Ancak bu kıymeti öncelıkle Mudanya halkına anlatmamız gerektiği bir kere daha ortaya çıktı.Böyle değerli bır hocamızın verdiği konferansa katılım yıne beklendıği gibi değildi.Ama bu bir başlangıç olsun..
 
 
-2 #2 Şerafettin 30-12-2013 21:44
Salona bakıyorum tam bir hüsran olmuş saysan 100 kişiyi geçmez. Ayrıca sayın yazar 36 yıllık yazarlık vs. yapıyormuş. iyi de kardeşim sormazlar mı adama Mudanya Mütareke Evi'nin restorasyonu için 36 sene durdun durdun şimdi mi aklına geldi? Senin zihniyetin neden restore edemedi? Heee asıl mesele ney..nasıl olurda AK Parti Mütareke evini restore eder. ediyor kardeşim bal gibide ediyor restore. 2-3 ayada açar hizmete.Lafla Cumhuriyetçilik Milliyetçilik olmuyor! İcraatla oluyor icraatla. nokta.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU