Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2013 Yılı Haber Arşivi Mudanya'da Yolsuzluk ve Rüşvete Tepki Yürüyüşü

Mudanya'da Yolsuzluk ve Rüşvete Tepki Yürüyüşü

E-posta

mudanya gen tr

Mudanya’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Mudanya Halk Meclisi ve bazı sivil toplum örgütlerinin katıldığı Yolsuzluk ve Rüşvete hayır yürüyüşünde hükümet istifa sesleri yükseldi.  Yürüyenlerin ellerinde ki her pankart ise yolsuzluk ve ayakkabı kutusunda ele geçirilen paralarla ilgiliydi.

Mudanya Mütareke Meydanı'nda toplanan guruplar, CHP’nin düzenlediği "Yolsuzluk ve Rüşvete Hayır"  yürüyüşüne yaklaşık 350 kişi katıldı. Yürüyüş başlamadan önce kısa süren CHP ve Mudanya Halk Meclisi’nin hangi pankart önde gidecek tartışmasının ardından alınan karar doğrultusunda alınan karar ile müddet CHP bir müddet de Halk Meclisi pankartları sloganlar eşliğinde yürüyenlerin önüne geçti.

Mütareke Alanı’nda toplanan kalabalık dolgu alanı, İsmet İnönü Bulvarı’nı takip ederek İskele Meydanındaki Atatürk Anıtı’na kadar yürüyüp burada gene kısa bir pankart sorunu yaşandıktan sonra yapılan açıklamayla sonlandırıldı. Mudanya CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Rüşvet ve Yolsuzluk” operasyonuyla ilgili Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a sorduğu 16 soruyu okuduktan sonra gurupların attıkları Hükümet istifa sloganlarıyla program sona erdi. Yürüyüşe CHP Bursa Milletvekili Sen Kaleli de katıldı.

Yürüyüş esnasında Mudanya Belediyesi önüne ayakkabı kutularını bırakmak isteyenlere polis engel olurken "Hırsız Var" sloganları Mudanya sokaklarında yankılandı. Yürüyüşü yapan grup İmralı İrtibat Büro Amirliği İskelesi ciavrında durarak "ANDIMIZ" ı okudular.

Milletvekili Sena Kaleli ve CHP liler Yürüyüşte -Mudanya

CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur'un Okuduğu Kılçdaroğlu'nun Başbakana yönelttiği o sorular şöyle;

* Ahlakı içselleştirmediğiniz ve ahlaksızlığı olağan bir şeymiş gibi topluma kabul ettirmeye çalıştığınız için mi Sayıştay raporları TBMM’ye gelmedi?

* Ucu sana, bakanlarına ve bakanlarının çocuklarına dokunan yolsuzlukların, rüşvetin hesabı sorulmasın diye mi, Sayıştay raporları Meclis’e gelmesin diye özel düzenleme yaptırdınız?

* Defalarca ‘Sayın Başbakan, çık şu kürsüye, ben kul hakkı yemedim de’ diye çağrı yaptım. Çıkabildin mi kürsüye, kul hakkı yemedim diyebildin mi?

* ‘Hortumları kestik’ diyorsun. Peki o hortumlar AKP Genel Merkezi ile Bakanlar Kurulu’na ve yandaşlara bağlandı mı, bağlanmadı mı? Polis ve savcı raporlarına bakarak doğru cevap ver buna, çünkü o hortumlardan oluk oluk dolarlar, eurolar akıyor, yani çapı çok büyük bu hortumların, saklayamazsın artık.

* Yolsuzluk, kirli siyasetçi, kirli bürokrat ve kirli işadamıyla yapılır. Biz buna şeytan üçgeni diyoruz. İktidarınızda bu şeytan üçgeni tamam. Peki, şeytan üçgenini yöneten şeytan kim? Sen biliyor musun? Bildiğin için mi korkuyorsun, panikliyorsun?

* Adı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonunda geçen bakanlar kırmızı plakalarla geziyor, hatta oğlunu sorgulayan polisi, adı dosyada yazılı olan bakan görevden alıyor. Bırakalım hukuk devletini, evrensel hukuku, bunun edep ile, haya ile insanların alnında bulunan ar damarıyla izahı mümkün müdür. Bir doktora gidip ar damarınız var mı, varsa o ar damarı çatlamış mı diye baktırdınız mı?

* AKP iktidarında yolsuzluğun altyapısını oluşturdunuz. Sıra geldi yolsuzluğu örtme operasyonuna. Adı yolsuzluğa bulaşan bakanlarınızın imzasıyla çıkardığınız yönetmelik bunun için mi? Çünkü artık savcı yolsuzluk operasyonu isterse, önceden hırsızlara, rüşvetçilere haber verilecek. Peki, soruyorum, operasyon bilgilerini vermek suç değil midir? Hırsıza önceden bilgi verilir mi? ‘Geleceğim hazırlığını yap’ denilir mi?

* Deniz Feneri henüz belleklerimizden silinmedi. O dönem polisler İstanbul’da arama yapılacak diye kendi bakanlarına, İçişleri Bakanına haber verdiler, bilgilendirdiler. Ne oldu? Köstebek bakanın koruma müdürü Kırıkkale belediye başkanını aradı. Kırıkkale belediye başkanı, İstanbul’dan Deniz Feneri yetkililerini aradı, arama yapılacak diye uyardı. Biz bunun belgelerini, telefon konuşmalarının tümünü yayınladık. Soruşturma bile açılmadı. Ama O köstebek bakan İçişleri Bakanlığından Başbakan Yardımcılığına terfi ettirildi. Şimdi de aynı şeyleri mi yapacaksınız?

Mudanya'daki yürüyüşteki bir pankart

* Sayın Başbakan, rüşveti, yolsuzluğu kara para aklamayı gözlerden gizlemek, hesap sorulmasını engellemek için başlatılan operasyon ‘tuzak’ diyorsun, ‘çete’ diyorsun, ine girmekten, el, kol kırmaktan bahsediyorsun. Peki sen 11 yıldan beri Başbakan değil misin? Senin hükümetin 11 yıldan beri bu devleti yönetmiyor mu? Ucu sana dokununca mı çete aklına geldi? 11 yıldır iktidardasın, Başbakansın. Bütün istihbarat örgütleri, bürokrasi emrinde, nasıl olur da 11 yıldır çetenin farkına varmadın?

* Bir kamu bankasının Genel Müdürünün evinde ayakkabı kutusu içinde milyonu aşan dolarlar, avrolar bulunuyor. O ayakkabı kutusunun içine milyon dolarları, euroları çeteler mi yerleştirdi?

* Hadi, insan olanın çok rahat anlayabileceği bir soru daha sorayım; helal paranın, alın teriyle kazanılmış paranın ayakkabı kutusunda ne işi var Sayın Başbakan?

* Bakan çocuklarının yatak odalarına içi para dolu 1, 3, 5 değil, 10’a yakın kasayı, o kasalardaki kirli paralara, kirli eller değmesin diye, para sayma makinalarını da çeteler mi yerleştirdi? Diyelim ki çeteler, bakan çocuklarının yatak odalarına kasaları, para sayma makinalarını o çocuklar uyurken yerleştirdiler. Nasıl onların, bakan babalarının ve bu devletin istihbaratının haberi olmadı?

* İçişleri Bakanı, ‘Oğlum dikkatli ol telefonda bunları konuşma’ diyor. Ne demek bu? Bu konuşmayı da çeteler Bakana zorla mı yaptırdı?

* Bir babayla oğul arasında her türlü konuşma olur ancak özel hayat saklanır. Aile mahremiyeti ve yolsuzluk varsa o konuşma gizlenir. Ama bu yolsuzluk ve rüşvet konuşması. Bakan baba ‘telefonda konuşma bunları, yüz yüze görüş’ diyor. Böyle bir uyarının yapılmasını da çeteler mi önerdi Bakana?

* Sayın Başbakan ‘Çete var’ diyorsun. Ben de dedim ki, çeteyi merak ediyorsan, Bakanlar Kurulu’nu topla, sağına soluna bak. Çete üyesini bulursun. Topladın mı, baktın mı, hayır? O zaman bulamazsın, göremezsin.

* Yine demiştim ki var dediğin çeteyi kimin yönettiğini merak ediyorsan aynaya bak. Baktın mı? Hayır. O zaman çetenin reisini de göremezsin.” 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 30 Aralık 2013 01:25 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU