Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi Başkan TÜRKYILMAZ 8 Aylık İcraatlarını Anlattı.

Başkan TÜRKYILMAZ 8 Aylık İcraatlarını Anlattı.

E-posta

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz,  düzenlediği basın toplantısı ile görevdeki 8 ayını değerlendirdi. Mudanya Sosyal Tesislerinde Bursa basını ile buluşan Türkyılmaz, geçmiş dönemdeki belediyeye ilişkin birçok şaibe bulunduğunu ve bu olumsuz havayı üzerlerinden atmanın kolay olmadığını söyledi.

Hayri TÜRKYILMAZ

 21. Yüzyılın Mudanya’sı bizimle daha demokratik ve yaşanabilir ve çağdaş olacak diyen Başkan Türkyılmaz, göreve başladıktan ilk 3 ay sonra yapılan anket çalışmasında vatandaşın belediye hizmetlerinden  %85.7 memnun kaldığını gördüklerini söyledi. Türkyılmaz, ‘’Göreve ilk geldiğimizde ilk icraatımız eski başkana tahsis edilen Mercedes marka otomobili halkın kullanımına sunmak oldu. Bize ayda 5 bin liraya yakın yük getiriyordu. Aracı hiç binmeden sözleşmesi bitene kadar vatandaşa tahsis ettik’’ dedi. Başkanlık katının yeni düzenlemesini yaptıklarını ancak makam kapısının görev süresi boyunca açık kalacağını ifade eden Türkyılmaz, bununla birlikte belediye birimlerini tek çatı altında toplamayı hedeflediklerini söyledi.

Çıtayı oldukça yükseğe koyduklarını ifade eden Türkyılmaz, önceki dönemde çok fazla yanlış işler yapıldığını bunun da ceremesini çektiklerini ifade etti. ‘’Görevi devraldığımızda bize 6-7 milyon borç olduğunu söylediler ancak bu rakam bunun çok çok üstünde çıktı. Asla enkaz edebiyatı yapmadık ve bu borçları bir plan çerçevesinde ödeme yoluna gittik. Eski defterleri karıştırdıkça her gün yeni bir borçla karşılaşıyoruz’’ diyen Başkan Türkyılmaz,  geçmiş dönemdeki belediyenin Buski’ye de borçlandığını açıkladı. Türkyılmaz, ‘’Çok yakın bir zamanda 500 bin liraya yakın bir su borcu çıktı. Önceki dönemde iş yapılmamış bunun aksine borç yapılmış’’ dedi.  Belediyenin geçmiş dönemine ilişkin durumunu ortaya çıkarmak için çalıştıklarını ve bazı evrakların yargıda olduğunu ifade eden Başkan Türkyılmaz, bağımsız bir denetim şirketi ile anlaştıklarını geçmiş dönemdeki 15 aylık süreci denetleterek çıkan raporu da önümüzdeki günlerde basın ile paylaşacaklarının altını çizdi.

Belediye Meclisinin 10 toplantıda 328 karara imza attığını, encümenin ise 30 toplantıda 451 karar aldığını belirten Başkan Türkyılmaz, 7 aylık dönemde yapılan ödemeler toplamına ilişkin de bilgi verdi.  30 Mart’ta göreve geldiklerinde belediyenin İller bankasına 2 milyon 247 bin 428 lira borcu bulunduğunu bu rakamın 31 Ekim 2014 tarihi ile 2 milyon 697 bin 645 liraya ulaştığını açıkladı. Borçta ortaya çıkan açığa değinen Türkyılmaz, Tabiat ve Kültür Varlıklarının payının geçmiş dönemlerde hiç ödenmediğini,  Bunun da belediyenin borçlarına 3 milyon 600 bin gibi bir ilave borç yükü getirdiğine dikkat çekti.  Türkyılmaz, 7 aylık dönemde 1 milyar 910 bin 775 lira SGK ödemesi yaptıklarını, Emekli Sandığına da 308 bin 826 lira ödeme gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 
 
 
1994’ten bu yana işçinin sendika paylarının hiç birisisinin ödenmediğini ifade eden Mudanya Belediye Başkanı,  7 aylık dönemde toplamda 8 milyon 02 bin 391 lira ödeme gerçekleştirdiklerini söyledi. 25 milyon 705 bin 163 lira borçla görevi devraldıklarını belirten Türkyılmaz, bu rakamın şimdi 20 milyon 466 bin 180 liraya gerilediğini açıkladı. Türkyılmaz ‘’ Mudanya Belediyesi hem icraat yapıyor, iş yaptırıyor ve borçları da tıkır tıkır ödüyor. Kimse Mudanya Belediyesi’nden alacağımız kalır diye düşünmesin’’ dedi.

İlçede yapılan yatırımlara da değinen Başkan Türkyılmaz, Mobese sistemi konusunda da tüm ilçelerin maliyeti Büyükşehir’e yüklediğini kendilerini Emniyet Müdürlüğüne ödedikleri 300 bin liranın bulunduğunu ödedikleri bu rakamı da Büyükşehir Meclisi’nden talep ettiklerini ve  geri aldıklarını söyledi.

Yapılan ihalelere ilişkin de bilgi veren Başkan Türkyılmaz, Akaryakıt ihaleleri alım işine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Geçen yıl 1 milyon 841 bin liraya ihale edilen işin ihalesini yine aynı şirketin kazandığına dikkat çeken Türkyılmaz,  miktarın geçen yıldan 7 bin litre fazla olmasına rağmen, ihalenin 1 milyon 781 bin liraya verildiğini söyledi.  Gelen akaryakıt zamlarına rağmen yaklaşık 61 bin liralık bir kazancın olduğunu belirten Türkyılmaz, bunu da kamuoyunun takdirine bıraktığını söyledi.  Türkyılmaz ‘’ Araç takip sistemlerimiz var, kaçak göçek iş yok, özel arabaya benzin yok’’ diye konuştu.

Ekim ayında Mudanya’da gerçekleştirilen etkinlikleri de anlatan Başkan Türkyılmaz, bu konunda da önemli mesajlar verdi.  Etkinliklere ilişkin birçok spekülasyona maruz kaldıklarını ifade eden Türkyılmaz, 5 gün süren ve Türk Hava Kuvvetleri’nin Akrobasi Timi Türk yıldızları ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrasının da yer aldığını birçok etkinliğin maliyetinin sadece 753 bin lira olduğunun altını çizdi.

Göreve geldiklerinde birçok sıkıntı ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Türkyılmaz, zaman zaman belediye çalışanları tarafından sabote edildiklerini gördüklerini de söyledi. Başkan Türkyılmaz ‘’ Görev verdik yerine getirmediler. Hatta bize zarar vermek için sırf siyasi inatlaşma uğruna çöpleri ortaya yere döken insanlarla karşılaştık, bunları kameralardan tespit ettik, öyle önemli insanlar ki Mudanya’da yaşıyorlar ’’ diye konuştuk.
 
 
BELEDİYEYE YÖNELİK OPERASYONLARIN SÜRMESİNİ BEKLİYORUM

Mudanya Belediyesi’ne yönelik operasyonların sürmesini beklediklerini ifade eden Başkan Türkyılmaz, geçtiğimiz aylarda yapılan operasyonda 2 belediye çalışanının tutuklandığını ve bu operasyonun devamının gelmesini beklediklerini söyledi.  Göreve geldiğimiz günden bu yana yaklaşık 100’e yakın dosyayı yargıya intikal ettirdiklerini ve bazı kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Türkyılmaz, ‘’ Çalınan 1 kuruş dahi olsa tüyü bitmemiş yetimin hakkını soracağız’’ diye konuştu.  Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz   ‘’Bu operasyon ve bunun uzantısı bizim dönemimizi ilgilendirmiyor, daha önceki döneme ilişkin yürütülen bir yolsuzluk soruşturmasının uzantısı.2012- 2013 yıllarını kapsayan bir soruşturmadan bahsediyoruz. Sanıyorum bir iki dalga daha olacak. Bu soruşturma bir an önce noktalanırsa biz de çok rahatlayacağız’’ dedi.

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 27 Kasım 2014 13:29 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU