Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi YERSEN TERMİK, YEMEZSEN TERLİK

YERSEN TERMİK, YEMEZSEN TERLİK

E-posta

Ümit ATİLLA

Ülkemizin enerjiye olan talebi gün be gün artmaya devam ederken bu konudaki dışa bağımlılığımız da paralel olarak çoğalmaya devam ediyor. Bu konu ile ilgili daha önce de  yazdığım için yine detaylara boğmak istemiyorum sizi. Bugün bahsetmek istediğim konu yaşadığımız şehir Bursa’da uzunca bir süredir gündemi meşgul eden termik santral projesi.

 

Yerel gazetelerimizden özellikle birisinde bu konu çok gündeme getiriliyor. En son bugün bu konu ile ilgili çıkan röpörtaj da beni bu konuda yazmaya sevk etti. Gazetede çıkan haberde  DOSAB Başkanı Kahraman,"santral projesine karşı çıkanlar alternatif göstersin" buyurmuş. Konu ile ilgili pek çok uzman görüşü ortalıkta dolaşıp duruyor. Benim izlenimime göre büyük bir kesim projeye karşı çıkarken proje sahibi olarak DOSAB projenin en etkin destekçisi gözüküyor. Ben bu işin uzmanı değilim ama biraz araştırma yaparak bir nebze de olsa fikir yürütebiliyorum. Naçizhane düşüncemle Başkan’a alternatif de gösteriyorum.

Rüzgar enerjisi,güneş enerjisi.... Evet maliyeti daha yüksek olabilir ama hem kömürü tüketmemiş olursun hem de geleceğini yok etmemiş olursun. Üstelik ülkemiz ve özellikle şehrimiz hem güneş hem de rüzgar yönünden oldukça zengin bir bölgede. Sayın Kahraman bir de Almanları örnek göstermiş. Neymiş; Almanlar kömürden elektrik üretimini %44'ten %51'e çıkarma kararı almışmış. Bak bakalım Almanlar bu santralleri şehrin göbeğine ya da tarım arazilerinin olduğu bölgeye mi yapıyorlar.

Buyrun;

1997 yılında Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimi Talimatı'nın onaylanmasından bu yana, Almanya ile Avrupa Birliği'nin diğer ülkeleri, 2010 yılına kadar % 12 yenilenebilir elektrik hedefine ulaşmaya çalıştılar. Almanya, bu hedefi 2007 yılının başlarında elektrik tüketiminde yenilenebilir enerji'nin oranı % 14'e ulaştığında aşmış oldu. 2010 Eylül ayında Alman hükümeti, aşağıdaki yeni enerji hedeflerini açıkladı.

    Elektrik tüketiminde yenilenebilir enerjinin oranı – 2020'de % 35, 2050'de % 80
    Enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin oranı – 2020'de % 18, 2030'da % 30, 2050'de % 60
    Enerji verimliliği – 2050'ye kadar ulusal elektrik tüketimini, 2008 seviyesinden % 50 azaltmak(*).


Tabiî ki enerji maliyetleri bugün sanayici için oldukça yüksek ve bunun en önemli sebebi dışa bağımlı olmamız. Öyleyse neden ülkemizde bolca olan güneş ve rüzgar kaynaklarına yönelmiyoruz da milyonlarca insanın yaşadığı ve onbinlerce dönüm tarım arazilerinin olduğu yerlerde termik santral peşinde koşuyoruz anlaşılır gibi değil.

Yoksa bu işin arkasında başka başka işler mi var?

Bugüne çürük çivi çakıp günü kurtaracağımıza geleceğe sağlam çivi çakıp geleceğimizi de kurtarsak ya.

Ümit ATİLLA

27.11.2014


* http://tr.wikipedia.org/wiki/Almanya%27da_yenilenebilir_enerji

 

 

Son Güncelleme ( Salı, 16 Aralık 2014 16:14 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU