Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi Marmarabirlik Yöneticileri Bulunmaz Hint Kumaşı mı?

Marmarabirlik Yöneticileri Bulunmaz Hint Kumaşı mı?

E-posta

Zeytin Üreticisi Sabri Doğruel

Marmarabirlik 'in değerli yöneticileri, sizler kendinizi bulunmadık Hint kumaşı mı zannediyorsunuz? Üreticiyle adeta dalga geçercesine, yaptığınız fiyat açıklamalarıyla mehter takımı gibi iki ileri bir geri yaparak piyasa mı oluşturduğunuzu zannediyorsunuz?

2013-2014 kampanya döneminde 200 taneli zeytini 6 TL başfiyat, 380 taneli zeytini 1.75 TL taban fiyat açıklaması yapıldı. 180-190 taneli zeytin buharlaştı gitti. 2014-2015 dönemine gelindiğinde barem açıklamaları bir yıl önce buharlaştırdığınız 180 taneli zeytin başfiyat olarak 7TL'den, 410 taneli zeytini de 1,80 TL'den almak üzere açıklandı.

Oysa ki yapmakta olduğunuz taktik, değişikliklerle göz boyamaya ve gargara yaptırıp yutturmaya çalışıyorsunuz. Bir üreticiler geçen yılki barem cetvelini göz önüne alarak 200 taneli zeytini 6 TL'den 380 taneli zeytini de 1,75TL'den olduğunu bugünkü açıklanan fiyatlarla değerlendirdiğimizde yüzdelik artışın ne kadar olduğunu görürüz.
       

Şöyle ki; 2014-2015 yılı 200 denli zeytinin 6,20 TL, 380 taneli zeytinin 1,95TL olduğuna göre zeytin üreticisine yıllık artış olarak %3,3 oranında bir artış olduğunu görürüz.  Bu mudur üreticiyi korumak, bu mudur üreticinin hak ve menfaatlerinin savunuculuğu?
Üreticilerimizin girdi maliyetleri her yıl %50oranında arttığı bir gerçekken siz kurum yöneticileri olarak tasarruflu bir yönetim anlayışı içinde ambalaj, işçilik, nakliye, personel ve yönetim giderlerini gözden geçirerek daha ihtisatlı bir yönetim anlayışı içinde davranmayı geliştirmelisiniz ki, zeytin ana değerinin üzerine çıkmasın diğer masraflar.
        

Değerli yöneticiler, sizler çevremizde ki zeytin fiyat açıklamalarını hiç şüphesiz görüyor ve biliyorsunuzdur. Dünyada siyah sofralık salamura zeytinde söz sahibi Marmarabirlik 'ten gurur duyuyorsunuz. Amma bir Katırlı Kooperatifi var ki üreticisinin böylesine düşünüyor ki şöyle böyle değil. Kaç kilo, beş kilo alır önemli olan misyondur. Fiyatları şöyle açıklamıştır. 170 taneli zeytin 10TL, 200 taneli zeytin 8.50 TL, 240 taneli zeytin 7TL, 300 taneli zeytin 4TL'den üzere barem beyan etmiştir.
      

Şimdi birliğimizin yöneticilerinin şapkayı önlerine alarak durum değerlendirmesi yapması gerekmektedir. 60 yıllık devasa bir kooperatif olmamıza rağmen, durumumuz budur değerli üreticiler.
Taktir ve değerlendirme size aittir.

Bereketli bir yıl temennisiyle...

Sabri DOĞRUEL

Marmarabirlik Üretici Ortağı

 

Editörün NOTU: Sitemize giren herkes aşağıdaki site kullanım şartlarını kabul etmiş demektir. Yazıdan rahatsız olanlar lütfen site editörünü cep telefonlarından arayarak rahatsız etmesin. 

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 08 Aralık 2014 01:57 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU