Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi CHP Kadın Kolu Başkanı ESEN AKP'ye Yüklendi.

CHP Kadın Kolu Başkanı ESEN AKP'ye Yüklendi.

E-posta

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya Kadın Kolu Başkanı Sevtap ESEN Türk Kadınlarının genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 80. yıldönümü nedeni ile yazılı açıklama yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisine yüklenen ESEN "Kadınların karşılaştığı tüm sorunlar açısından AKP dönemi tam bir gerileme dönemi olmuştur. Hükümet geleneksel toplumsal cinsiyet farklılıklarını ortadan kaldırmak için çaba sarf etmek yerine kadın-erkek eşitsizliğini derinleştiren politikalar izlemiştir. AKP iktidarının eğilimi toplumdaki ataerkil değerleri ve davranış kalıplarını güçlendirme yönündedir." vurgusu yaptı.

CHP Mudanya Kadın Kolu Başkanı Sevtap ESEN

ESEN Açıklamasında;

"80 yıl önce 5 Aralık 1934’de, Türk Kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştu.

Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda geçen asırdan itibaren batı ülkelerinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de çok şiddetli mücadeleler verildi. Ülkemizde ise gerek Osmanlı İmparatorluğu, gerekse Cumhuriyet döneminde kadın hakları konusunda batı ülkelerine benzer mücadeleler yaşanmamıştır. Buna rağmen biz kadınlara birçok batı ülkesinden daha evvel bu haklar Atatürk tarafından adeta sunulmuştur.
 

Cumhuriyet Dönemi ve Kadın Hakları kısıtlı olduğu bir toplum düzeninin olduğu Osmanlı İmparatorluğundan, kadın-erkek eşitliğinin kabul edildiği modern Türkiye Cumhuriyeti' ne geçiş, birçok devrimler ile mümkün olabilmiştir. Bu devrimler içinde, kadınların erkekler ile eşit toplumsal varlıklar olarak toplum içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Atatürk Devrimlerinin en önde gelenlerinden birisidir.
Son yıllarda iktidarların dini siyasete alet etme çabaları neticesinde kadını geri plana itme uygulamaları hız kazanmıştır. Türk Kadını 1934 yılından daha gerilere götürülmeye çalışılmaktadır. Günümüzde de kadını eve hapsetme düşüncesi devam etmektedir.

Türk kadını nerdeyse hiç mücadele etmeden elde ettiği kazanımları her geçen gün daha büyük bir hızla kaybetmektedir.
Hala günümüz Türkiye’sinde kadınlara şiddet uygulanıyor, töre cinayetlerine maruz bırakılıyor, kadınlar işyerinde sokakta veya herhangi bir yerde taciz ve cinayete kurban ediliyor, okula gönderilmeyip cahil kalmasına ve özgüven duygularının körleşmesine neden olunuyor.

Kadınların karşılaştığı tüm sorunlar açısından AKP dönemi tam bir gerileme dönemi olmuştur. Hükümet geleneksel toplumsal cinsiyet farklılıklarını ortadan kaldırmak için çaba sarf etmek yerine kadın-erkek eşitsizliğini derinleştiren politikalar izlemiştir. AKP iktidarının eğilimi toplumdaki ataerkil değerleri ve davranış kalıplarını güçlendirme yönündedir.

Demokrasi ancak kadınların güçlendiği ve tam anlamıyla eşit yurttaş olduğu bir toplumda kökleşebilir. Kadınlar Türkiye'nin yeterince değerlendiremediği en büyük varlığıdır. Kadınların toplumsal ve kamusal yaşama daha eşit katılmalarından, kısacası daha güçlü olmalarından kadınlar kadar erkekler ve çocuklar, neticede tüm Ülke yararlanacaktır. CHP Ülkemizde kadın-erkek eşitliğini hedefleyen en büyük dönüşümleri gerçekleştirmiş olan partidir.

Kadına seçme ve seçilme hakkını getirmiştir. Hedefimiz tüm alanlarda kadınları önemli pozisyonlara getirerek toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaktır.
Bizler çağdaş Türk kadınları olarak, kazanılmış haklarımızı sonuna kadar savunup, kadını çağın gerisine itmek isteyen zihniyetlere karşı mücadelemize devam edeceğiz. Bu güzel cumhuriyet içinde özgür, bağımsız ve eşit yurttaşlar olarak yaşama hedefinden asla sapmayacak, bu yolda tüm engelleri de mutlaka aşacağız. Biz kadınları ikinci sınıf insanlar olarak gören yerleşik değerler ve ataerkil zihniyetle tüm gücümüzle mücadele edecek inanç, yetenek ve cesarete sahibiz.

Tüm kadınlarımızın “5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını” kazanışının 80. yılını kutlarken tüm kadınlarımızı bu haklarını en iyi ve en verimli şekilde kullanabilmelerini diliyor,  FİKRİ HÜR, İRFANI HÜR, VİCDANI HÜR, KADINLARIMIZLA TOPLUMSAL REFAHA ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ." satırlarına yer verdi. 

Son Güncelleme ( Perşembe, 04 Aralık 2014 22:58 )  

Yorumlar  

 
+2 #1 Ferdi 05-12-2014 11:51
Kadinlar politikada sosyal hayatta daha fazla rol almasi gerek. Ona komsenin itirazi olmamali ama maalesef simdiki aktif olan kadinlarimiz kendilerini ileri goruslu, modern, laikci olarak goruyor. Yani basi kapalilari, geri kalmis, gorgusus, baska bir Turkiyeden yasiyorlarmis gibi davranmalari ne yazikki kadinlarimizi ileriye goturmuyor. Aslinda dislamaktansa birbirimizi desteklemek, yon vermek, cesaretlendirme k gerek, Turkiyede kadinlar erkekler kadar herseye esit hak ve hukuk olsun. Hersey AKP yapti yikti demekle is cozulmez. Kotuleri konusmayi birakalim, gelecekte nasil iyi isler yapariz ileri gideriz, sagci solcu, laikci muhafazakar ayrimi yapmadan. Inanin politikacilar medyada kavgali gorunselerde perde arkasi hepsi dosttur, is geregi oyle gorunmek zorundalar. Bu her ulkede boyledir. Sonucta herkes ekmek parasi icin calisiyor hic kimse bedava basbakan olurum demez bir cikari olmasa.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU