Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi USTA "Başkan TÜRKYILMAZ Esnaf'tan Özür Dilemelidir."

USTA "Başkan TÜRKYILMAZ Esnaf'tan Özür Dilemelidir."

E-posta

Mudanya Esnaf Teşkilâtları Başkanı Emir Ali Usta Esnaf Odası'nda yaptığı basın açıklamasında, esnafı korumak ve haklarını savunmaktan dolayı Mudanya Belediyesi tarafından cezalandırıldığını bu sebepten dolayı odanın, Esnaf Kefalet Kooperatifi ve evinin mühürlendiğini dile getirerek Mudanya Belediye Başkanı ile buzların erimesinin tek yolunun kendisinden değil ama esnaftan hisleriyle hareket ettiği için özür dilemesinden geçtiğini söyledi.

USTA “Suçum esnafa, esnafın masasına sandalyesine sahip çıkmak”
           

Mudanya Esnaf Teşkilâtları Başkanı Usta açıklamasında  ;

"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde odamız ve Kredi Kefalet Kooperatifimiz mühürlenmiştir. Oda da kooperatifte esnafın malıdır, ne benim nede başka birini malıdır. Üzülerek söylüyorum, sanki Mudanya’da hiç kaçak yapı kalmamış, oda, kooperatif ve esnaf odaları başkanının evinden başka. Yasalara saygımızdan dolayı cezayı kendi cebimizden ödedik, yıkımı da gerçekleştirdik ve şu anda kısıtlı bir alanda görev yapmaya çalışıyoruz. Esnaf Kefalet Kooperatifinin yıkımdan sonra hali içler acısı, odanın da öyle. Suçumuz esnafa, esnafın masasına sandalyesine sahip çıkmak" diye konuştu.

Engelli Kızımın Psikolojisi Bozuldu

USTA kendisininde büyük bir baskı altında olmasına rağmen görevini sonuna kadar yapacağını belirterek, evinin mühürlenmesinden dolayı büyük stres altında olduğunu vurgulayarak  "Geçen gece uyuyamadım kalktım baktım engelli kızım annesiyle birlikte gece oturuyor. Kızım bana "Baba benim yatak odamı da yıkarlar mı?" diye sordu. Varın düşünün benim üzerimdeki yükü" diye konuştu.

 
USTA  “İyi ki Sesimizi Yükselterek Basın Açıklaması Yapmışız. Yoksa...”
             

Usta, “Basın açıklaması yaptığımız için (bize çok yükleniyorsun) diyen Belediye Meclis üyelerine sesleniyorum, iyi ki Belediye aleyhinde basın açıklaması yapmışız, açıklama sonrası Belediye Başkanı esnafı dolaşıp kiracılarını toplayıp hal hatır sormaya başladı. Bizim aleyhte bir basın açıklamasını yapmamız bekleniyordu esnafı gezmeniz için. Çayönü Mahallesinden Altıntaş Mahallesine kadar olan bölgede 51 mahallede bulunan tüm esnaf bizim üyemizdir, bu esnafların sahibi esnaf odalarıdır onların ihtiyaçlarına cevap vermede kendimizi sorumlu hissediyoruz. Zeytinbağı'nda ki işgaliyeler için itiraz dilekçesi verdik reddettiler, sonra kendileri gidip tekrar düzenleyeceklerini söylediler. Biz esnafın haklarını korumak için görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
 
           

USTA “Belediye Bütçesinin Büyük Bir Bölümü Esnafa Yansıtılmıştır”
           

Usta Belediyenin gelir kaynaklarında esnafın yerini vurgulamak için belediye harcamalarına değinerek, “Sayın Başkan 8 aylık icraatını anlatı geçenlerde bir sözü dikkatimi çekti, (Biz makam aracı olarak Mercedes arabayı bıraktık, biz böyle lüks arabalara binmeyeceğiz) dedi.

Bu doğru bir davranış olabilir, lakin 3 gün süren 11 Eylül kutlamalarında 800 Bin Liraya yakın harcamalar yapılmasına rağmen kutlama harcamalarında esnafa olan borcun hala ödenmediğini görüyoruz. 4 gün için harcanan bu para bana göre heba olmuştur, siz Mercedes’i veriyorsunuz ama kutlamalar için havai fişeklere, balonlara, sahne kurumlarına 800 Bin Lira harcıyorsunuz.

Belediye bütçesinin büyük bir bölümü esnafa yansıtılmıştır. 2014 yılında işgaliye ücreti olarak konan rakam 700 Bin Liradır, 400 Bin Lira idari para cezası konmuştur bütçeye. Bu 1 Milyon 300 Bin Lira esnafın cebinden çıkacak para anlamına gelmektedir. Belediye Meclis Üyeleri neden söz alıp ta Mudanya Mudanya olalı bütçeye böyle bir rakam konmadı, bu ağırdır demediler” sözleriyle meclis üyelerine yüklendi.

Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali USTA

USTA "Mudanya Hamesetin Ötesinde Zulüm İle Yönetiliyor.

Bir basın mensubunun Adalet ve Kalkınma Partisi 5. Olağan Kongresi'nde Bursa İl Başkanı Cemalettin TORUN'un "Mudanya Hamasetle Yönetiliyor" sözlerini hatırlatarak USTA'ya buna katılıp katılmadığını sorması üzerine USTA Mudanya'nın zulüm ile yönetildiği vurgusunu yaptı.

 
USTA "Diyalogun tek şartı Mudanya Belediye Başkanı Esnaftan Özür Dilemeli"

Usta son olarak, “Şu anda esnafın üzerindeki baskı ve zulüm devam ediyor. Yüzün üzerindeki esnafa ruhsatı olmadığı için zabıt tutuldu, bende ruhsatsız çalışmaya karşıyım ama ille zabıt tutmak gerekmez, bu esnafa 10-15 gün mühlet verilmeli sonra mühürlenmeli. Şu anki uygulama günaydın hoş geldiniz, nerde ruhsatınız yok bas mührü sonra 15 gün süre, bu adil değil. Bizler bünyemizdeki uzmanlarla sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz, esnafımızın her türlü sorumu karşısında yanında olmaya devam edeceğiz. Mudanya Belediye Başkanı basın aracığıyla Mudanya esnafından hisleriyle hareket ettiği için özür dilemedikçe el sıkışmamız mümkün değil” diyerek basın toplantısını sonlandırdı.

Öner KIRAN / mudanya.gen.tr

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 10 Aralık 2014 01:23 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU