Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi Selahattin AVCI İnsan Hakları Gününü Sitemle Kutladı.

Selahattin AVCI İnsan Hakları Gününü Sitemle Kutladı.

E-posta

CHP Mudanya İlçe Başkanı Selahattin Avcı.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya İlçe Başkanı Selahattin AVCI "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi"nin 66. yılı nedeni ile yazılı basın açıklaması yaptı. AVCI açıklamasında "Özgürce düşünme hakları ellerinden alınan, Magna Carta’nın 39. Maddesi bile hiçe sayılan, mahkemeye çıkmadan, ceza almadan hapsedilen, adil yargılama hakkı verilmeyen, insanlık onuruyla oynanan, yaşam haklarına müdahale edilen, hukukun üstünlüğü ilkesi uygulanmayan, özel yaşama bile müdahale edilen, telefonların dinlendiği, güçsüzün değil güçlünün yanında yer alınan insan olmakla kazanılan hakların verilmediği bir toplumda insan haklarından nasıl söz edeceğiz?" diye sordu.

AVCI'nın basın açıklaması şöyle;

"İnsan hakları;  İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi,saygı,dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olma onuru ile sahip olması gereken hakların hepsidir.
 “İnsan bedeni köle olabilir ama ruhu özgürdür.” Diyen Senaca M.Ö.4.yy.da köleliğin insan haklarına aykırı olduğunu ifade etmesi ile birlikte insan hakları mücadeleleri, özgürlük kavramı temelinde, temel hakların belirlenmesi mücadelesini başlatmıştır.

Devletler önceleri baskıya dayanan bir anlayışla yönetilmekteydi. Bu anlayışa son vermek amacıyla 1215 yılında İngiltere Kralı 1.John’a kabul ettirilen 63 maddeden oluşan Magna Carta, İnsan hakları kavramının ilk belgesi sayılır. Büyük Özgürlükler sözleşmesinin 39. Maddesi şöyle der; Özgür hiç kimse kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip, hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mmal ve mülkden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek, zarara uğratılmayacak. Adalet satılamaz, geciktirilemez, hiçbir hür yurttaş ondan yoksun bırakılamaz.
 

1789 yılında gerçekleşen Fransız devriminden sonra Avrupa’da İnsan haklarının kabul edilmesini ve uygulamasını başlatmıştır.İnsanın değişimi ve gelişiminin sonucunda 10 Aralık 1948 yılında 30 maddeden oluşan İnsan Hakları bildirgesi doğmuştur.

Bu hafta 66.yılını kutladığımız insan hakları evrensel bildirgesi insanlık tarihinde her insanın bireysel kişiliğini korumaya yönelik bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Çok partili yaşama geçtiğimiz 1946 yılından sonra yaşanan 1960, 1980 askeri darbeleri, diğer muhtıralar demokrasiyi kesintiye uğratarak bireyin anayasal düzenlemelerle elde ettiği kazanılmış olan seçme seçilme  hakkı, ülke yönetimine katılma hakkını ihlal eden ve demokrasi adına kabul edilemeyecek insan hakları ihlalleridir.  Bağımsız ve tarafsız yargınıntemeli insan haklarının hukuk yoluyla korunması esasıdır.
 

Özgürce düşünme hakları ellerinden alınan, Magna Carta’nın 39. Maddesi bile hiçe sayılan, mahkemeye çıkmadan, ceza almadan hapsedilen, adil yargılama hakkı verilmeyen, insanlık onuruyla oynanan, yaşam haklarına müdahale edilen, hukukun üstünlüğü ilkesi uygulanmayan, özel yaşama bile müdahale edilen, telefonların dinlendiği, güçsüzün değil güçlünün yanında yer alınan insan olmakla kazanılan hakların verilmediği bir toplumda insan haklarından nasıl söz edeceğiz.
 

Böyle bir ortamda hepimizin 10 Aralık İnsan Hakları Günü Kutlu olsun. " 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 10 Aralık 2014 01:35 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU