Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi Kent Konseyi, Halitpaşa’da Mahalle Meclisi Kuruyor

Kent Konseyi, Halitpaşa’da Mahalle Meclisi Kuruyor

E-posta

Soyer KazancıMudanya’da Halitpaşa Mahallesi sakinleri, Mahalle Meclisi’ni oluşturmak için 21 Aralık Pazar günü sandık başına gidecek.

Mudanya Kent Konseyi, ilçede halkın görev alarak sorumluluk üstlenmesi ve söz sahibi olmasını hedefleyen ilk Mahalle Meclisi oluşumunu Halitpaşa Mahallesi’nde hayata geçirmeye hazırlanıyor. Halitpaşa’da ikamet eden tüm seçmenlerin seçme ve seçilme hakkının olduğu Mahalle Meclisleri’ne adaylık için son başvuru tarihi 19 Aralık Cuma günü saat 17.00 olarak belirlendi. 

KATILIMCI MAHALLE

Mudanya Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı, yeni ve sivil bir örgütlenme biçimi olan Mahalle Meclisleri’nin Mudanya’da oluşması için çalışmalarını bir süredir sürdürdüklerini belirterek, ilk seçimleri 21 Aralık’ta gerçekleştireceklerini söyledi. Mahalle Meclisleri’nin oluşumuyla ilgili geçtiğimiz aylarda yönerge hazırladıklarını hatırlatan Kazancı, meclislerin oluşumunda, mahalle halkının demokratik hakkını kullanarak, mahallenin sorunlarının saptanmasında ve çözüm önerilerinin üretilmesinde görev ve sorumluluk üstlenmesi ile yetkilendirileceğini kaydetti. Kazancı, Mahalle Meclisi’nin temel görevinin mahalle sorunlarını saptamak ve çözüm üretmek ile üretilen çözümleri Kent Konseyi yolu ile ilgili makamlara ileterek izlemelerini sağlamak olduğunu söyledi.

MAHALLEDE SİVİL TEMSİL GÜCÜ

19 Aralık Cuma akşamı sona erecek aday başvuruları ardından 21 Aralık Pazar günü Çilingiroğlu Ortaokulu’nda gerçekleştirilecek seçimlerle ilgili bilgi veren Kent Konseyi Genel Sekreteri Orkun Yağcı ise, Mahalle Meclisi’nin doğal üyeler ile seçilmiş üyelerden olmak üzere iki grup üyeden oluşacağını bildirdi. Mahalle Muhtarı ve muhtarlık üyeleri ile okul aile birliklerinden birer temsilci, aile hekimlerinden bir temsilci, cami görevlerinden birer temsilci, derneklerden birer temsilcinin doğal üyeleri oluşturacağını kaydeden Yağcı, seçilmiş üyenin ise doğal üye sayısından bir fazla olmak üzere seçimle belirleneceğini söyledi. Mahalle Meclisi’nde kadınların yüzde 30, gençlerin yüzde 20, engellilerin ise yüzde 5 oranında temsili olduğunu belirten Yağcı, ilk dönem için iki yıl, ikinci dönem için üç yıllığına seçilen üyelerin en fazla iki kez görev alabileceğini kaydetti.  

Meclisin çalışmalarına ilişkin kitapçığı indirmek için: http://goo.gl/dQX8BQ

Mudanya'da Mahalle meclisleri kuruluyor

Son Güncelleme ( Salı, 16 Aralık 2014 14:20 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU