Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi Şehit Ercüment Türkmen'in Anısına Çirkin Saldırı

Şehit Ercüment Türkmen'in Anısına Çirkin Saldırı

E-posta

25 Nisan 2008 günü saat 09.55 sularında Şırnak’ın Silopi İlçesi Cudi Dağı Çelesor Tepe Mevkii’nde  bölücü terör örgütüne karşı yürütülen operasyonda şehit olan Binbaşı Ercüment Türkmen’in anısına defnedildiği Mudanya İlçesi’nde, yaptırılan bronz heykelin yanındaki kitabenin alt bölümünün taşla kırılması ve üzerinin sprey boya ile çizilmesi tepkilere neden oldu.

 Mudanya Belediye Başkanı CHP’li Hayri Türkyılmaz, olayı kınadığını belirterek, "Yeni kitabenin hazırlanması yönünde talimat verdim. En kısa sürede yenisini hazırlayıp yerine koyacağız" dedi.

Şehit Binbaşı Ercüment Türkmen Anıtına Çirkin Saldırı

Şehit Binbaşı Ercüment Türkmen'in eşi Mudanyalı olduğu için burada toprağa verilen Türkmen adına daha sonra tüzel kişiliği sona eren Güzelyalı Belediyesi tarafından Beyazkayalar Mevkii’nde bronz heykel ile binbaşıyı anlatan kitabe konuldu. Geçtiğimiz günlerde, henüz kimliği belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından anıtın kitabesinin altı taşlarla kırıldı ve üzeri de sprey boya ile çizildi.

Saldırı vatandaşlar ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın da tepkisine neden oldu. Üzücü durumu şiddetle kınadığını söyleyen Türkyılmaz, "Böyle bir şey nasıl olabilir. Ayıptır ve şehide yapılan saygısız bir davranıştır. Vatanı ve milleti uğruna şehit olan şehidimiz Ercüment Türkmen anıtı için Mudanya Belediyesi olarak hemen konuya el atıyor ve bu çirkin görüntüyü ortadan kaldıracağımızı belirtmek istiyorum. Yeni bir kitabenin hazırlanması yönünde talimatımı verdim. En kısa zaman içinde daha sağlam bir kitabeyi yerine yerleştireceğiz" dedi.

Tarık Arslan / Mudanya

 

Kentsel Hafıza

Şehit Binbaşı Ercüment Türkmen Mudanya'da Toprağa Verildi. 28 Nisan 2008
(İnternet explorer ile görüntülemeniz tavsiye edilir)

 

Binbaşı Ercüment Türkmen´in Hayatı


            25 Nisan 2008 tarihinde Şırnak ili Silopi İlçesi Görümlü Beldesi Cudi dağı Çelesor tepe sırtlarında icra edilen operasyonda bölücü terör örgütü üyeleri ile girilen çatışmada vatanı uğruna şehit olan Şehit Binbaşı Ercüment TÜRKMEN ilçemiz nüfusuna kayıtlıdır.
            Evli olan Şehit Binbaşı Ercüment TÜRKMEN’in Ceren isminde bir kızı ve Doruk isminde bir oğlu vardır.

            Şehit Binbaşı Ercüment TÜRKMEN;16 Ağustos 1969 yılında ailenin en büyük çocuğu olarak Karabük İlinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve liseyi İskenderun Demir Çelik Tesislerinde okudu.1986 yılında Harp Okuluna girdi.1990 yılı Kara Harp Okulu 178.dönem mezunudur.
            1991 yılında piyade okulundan mezun olmuştur.1991 yılında Genel Kurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına gönüllü olarak katılmıştır.
           

            Komanda, paraşüt, gayri nizamı harp, iç güvenlik, dalgıç kursları gibi bir çok kursu başarı bitirmiştir. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli görevlere katılmış olup bu görevlerde ve katıldığı muharebelerde gösterdiği başarı ve fedakarlıklardan dolayı
            “Türk Silahlı Kuvvetler Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası” ve  ”Türk silahlı Kuvvetler Şerit rozeti”ile ödüllendirilmiştir.
           

            2006 yılı genel atamalarda 23. Motorlu piyade Komutanlığına atanmıştır. Bu görevini ifa ederken 25 Nisan 2008 günü makamların en yücesine ulaşarak şehit olmuştur. Ebedi istirahatgahı Bursa Mudanya Şehitliğidir.

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 24 Aralık 2014 11:43 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU