Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi Şahadetinin 84. Yılında Kubilay Mudanya'da Anıldı.

Şahadetinin 84. Yılında Kubilay Mudanya'da Anıldı.

E-posta

23 Aralık 1930 tarihinde şehit edilen Mustafa Fehmi Kubilay Mudanya Atatürk Anıtı önünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kollarının düzenlediği törenle anıldı.


 CHP Mudanya  Gençlik Kollarının düzenlediği anma törenine CHP Bursa İl Yönetiminden Burak ileri, İlçe Başkanı Selahattin Avcı, Kadın Kolları Başkanı Sevtap Esen, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldılar.

Mustafa Fehmi Kubilay Mudanya'da törenle anıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından CHP Gençlik Kolları Başkanı Kemal Gümüş açıklamasında ;

Kubilay olayı olarak da bilinen Menemen vakası, Şeyh Sait isyanı ile birlikte erken dönem cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biridir.
 

23 Aralık 1930 tarihinde vuku bulmuştur. Asker öğretmen  Mustafa Fehmi Kubilay, şeriat isteyen bir grup tarafından şehit edilmiştir. Bu olayın sonucunda bölgede sıkı yönetim ilan edilmiştir. Failler idam edilmiştir. Menemen ilçesi İzmir ilimize bağlıdır. Olayın özeti şöyledir.
 
Olayın en başında Şeyh Esat adlı biri vardır. Bu şeyh, Manisa’da adam toplamakla vazife verdiği Laz İbrahim’in adamları olan ve Manisa tarafından gelmiş sarıklı, cübbeli ve eli silahlı altı kişilik bir grup 23 Aralık 1930’da  sabah namazından sonra camiden çıkıp Menemen meydanında gösteri yapmaya başladılar.
 
Ele başlar arasında, Giritli Derviş Mehmet , Şamdan Mehmet, Sütçü Mehmet Emin, Nalıncı Hasan, Küçük Hasan vardı. Derviş Mehmet camide namaz kılanlara kendini “Mehdi” olarak tanıttı ve dini korumaya geldiklerini söyledi. Öğleye kadar tekbir getirerek ve zikir çekerek zorla adam topladılar.
 
Olayların Menemen askeri kışlasından işitilmesi ile birlikte yedek subay Kubilay bir manga askerle alay komutanı tarafından olay yerine gönderildi. Askerlerin yanından ayrılarak tek başına onların arasına girip teslim olmalarını istedi. Onlardan biri ateş ederek Kubilay’ı yaraladı. Karşıdan bunu gören asker de ateşle karşılık verdi. Ama tüfeklerinde  vücuda zararı olmayan manevra fişekleri vardı. Bunun üzerine isyancılardan Derviş Mehmet “bana kurşun işlemiyor” diyerek halkı kandırmaya çalıştı.
 
Kubilay yaralı halde cami avlusuna sığındıysa da, Derviş Mehmet ve arkadaşları onu takip ederek yanına geldiler. Derviş Mehmet yaralı Asteğmen Kubilay’ın başını kesti. Kesik başını sancağa batırarak isyana devam ettiler. Kubilay ile birlikte iki bekçi daha şehit olmuştu.
 
Bugün burada bulunmamızın nedeni büyük mücadelelerle kazanılan Mustafa Kemal ATATÜRK’ ünde  en büyük eserimdir dediği TÜRKİYE CUMHURİYETİ ’nin ve onun temel değerlerini açıkça hedef alan gerici yobaz bir güruh tarafından Menemen de katledilen Asteğmen MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY’ ın şehit edilişinin 84.yılında anmak üzere bir araya geldik.
 
Menemen’de şehit olan Mustafa Fehmi KUBİLAY TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ nin bağnazlığa ve karanlık düşüncelere  karşı başlattığı savaşımın simgesi olmuş CUMHURİYET ’e sahip çıkılması uğrunda  canını ortaya koyarak CUMHURİYET ’in tüm kazanımlarıyla korunacağının en somut örneği olarak  tarihimizdeki saygın yerini almıştır.
 
23 Aralık 1930 Kubilay olayı, Türk halkının sevr’i yırtıp lozanı imzalatarak Cumhuriyetle birlikte elde ettiği kazanımları içlerine sindiremeyen batılı emperyalist yağmacı güç odaklarının kendileri ile işbirliği içindeki gerici tarikat şeyhlerini kullanarak,

Kurtuluş Savaşı’na, Kemalist Devrim’e, Tam Bağımsızlıkçı Ulus Devlet’e ve Laik Cumhuriyet’e karşı başlattıkları bir ihanet eylemidir.
 
Şehit edilişinin 84. Yılında andığımız Asteğmen Mustafa Fehmi KUBİLAY başta olmak üzere TÜRKİYE CUMHURİYETİ ’nin bağımsızlığı uğruna canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen tüm devrim şehitlerimizi özlem, saygı ve minnetle anıyoruz." dedi.

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 24 Aralık 2014 20:32 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU