Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi İsmet İnönü Ölümünün 41. Yılında Mudanya'da Anıldı.

İsmet İnönü Ölümünün 41. Yılında Mudanya'da Anıldı.

E-posta

 Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ölümünün 41. yıldönümünde Mudanya Mütarekesi Müze Evi karşısın’daki anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Törene Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı Metin Çelik, eski Milletvekilleri Kemal Demirel ve Yahya Şimşek, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP’li Belediye Meclis üyeleri ve kalabalık partililerle vatandaşlar katıldılar.  Mütareke Meydanı İsmet İnönü Parkı’ndaki İnönü Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından anma töreninde İnönü’nün özgeçmişi okunduktan sonra İnönü’nün Türkiye için yaptığı hizmetleri ve önemini İlçe Başkanı Selahattin Avcı anlattı.

CHP Mudanya İlçe Bşk. Selahattin AVCICHP Mudanya İlçe Başkanı Avcı, “Ülkemizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, en yakın silah arkadaşı olan İsmet İnönü’nün 41.ölüm yıldönümünü anmak amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz.

 İsmet İnönü 24 Eylül 1884 tarihinde İzmir’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamladı. Başarılı öğrenim hayatı geçirdi.  26 Eylül 1906’da Erkan-ı Harbiye Mektebini birincilikle bitirerek kurmaylık yüzbaşı rütbesiyle Edirnede ki Topçu alayında kurmay stajını yaptı.
 İsmet İnönü 1.Dünya savaşı ve kurtuluş mücadelesinde Askeri bir daha olduğunu gösterdi. Milli mücadelenin sonunu belirleyen Mudanya Mütarekesi görüşmelerini karşımızdaki binada (3 Ekim-11 Ekim 1922) tarihinde yaptı. Sevr ve Mondros antlaşması ile devletin bağımsızlığı ve özgürlüğü yok edilmişti. İsmet İnönü, imzaladığı Lozan antlaşmasıyla yeni Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atmış oldu.

 Yaşam boyunca Atatürk devrimlerine sahip çıktı. Devrimlerin halk tarafından benimsenip, yaşatılması ve devam ettirilmesinde önemli rol oynadı. Türk siyasetinde çok partili hayata geçişi sağlayarak siyasi özgürlüklerin genişlemesinin yolunu açtı.
 Cumhurbaşkanı seçilmesinden hemen sonra (1939-1945) II.Dünya Savaşı başlamış, savaş süresince  ekonomik ve toplumsal sıkıntılar yaşanmış fakat İsmet İnönü ülkeyi  II.Dünya Savaşı’na sokmayarak büyük devlet adamı olduğunu bir kez daha göstermiştir.
 Yaşamı boyunca din bezirganlığına karşın laik çizgiden, sapmamış, Atatürk ilke ve devrimlerinden ödün vermemiş fakat inancının gereğini yerine getirmiş biridir.  Din istismarı yapılmadan da Müslüman olunabileceğini gösteren ender politikacılardan biridir.

 Değerli Arkadaşlarım, çok zor koşullarda elde ettiğimiz Cumhuriyet değerlerimizin, bugün AKP iktidarı tarafından bir bir yok edildiğini görüyoruz.  Atatürk ve İsmet İnönü gibi devlet adamlarımıza artan saldırılara karşı duruşumuzu güçlendirmeliyiz. Onlara daha büyük tutkuyla sahip çıkmalıyız.
 İsmet İnönü sanki bu günleri görürcesine “ Bir toplumda en tehlikeli insan, ehliyetsiz fakat yetkili insandır.” diyordu. Yine o ülke ve halk düşmanları ile mücadelede bizi yüreklendiriyor ve “ Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur.” diyor.  Çok değerli dostlar İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 41. Yılında saygı ve özlemle anıyoruz. Ruhu şad olsun
” dedi.
                    

Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz, “1922’de imzalanan o mütareke anlaşmasının unutturulmaya çalışıldığı gibi Cumhuriyetimizin  ikinci Cumhurbaşkanı ve partimizin ikinci Genel Başkanı İsmet İnönü unutturulmaya çalışıldı. İlçe Başkanı olduğumdan itibaren, 25 Aralık 1990’dan itibaren her yıl aralıksız İsmet İnönü’yü sevgiyle ve özlemle anılmaya devam edildi. Dünya var olduğu sürece de anılmaya devam edecek, kimse buna engel olamayacak. Mudanya olarak çok şanslıyız hepimizin çok sevdiği Mustafa Kemal Atatürk’ümüz var, ama bir şansımız da İsmet İnönü de 1926’dan beri bizim Mudanyalı olup fahri hemşerimizdir. Bunu dahi bizden saklamışlar ama biz belediye arşivlerinden bunu ortaya çıkardık. Mudanyalılar olarak gurur duyuyoruz ve ölümünün 41. yıldönümümde İsmet İnönü’yü saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.  Daha sonra törene katılanlar Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı Mütareke Müzesini gezdiler.

 İsmet İnönü vefatının 41. Yılında Mudanya'da Anıldı.

İsmet İnöünü Mudanya'da vefatının 41 yılında anıldı

İsmet İnönü vefatının 41 yılı anma töreni 25-12-2014 Mudanya

İsmet İnönü anıtına çelenk sunumu Mudanya 25-12-2014

Son Güncelleme ( Cuma, 26 Aralık 2014 02:40 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU