Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2014 Yılı Haber Arşivi KAÇAK AVCILIK VE GÜÇLÜ FENER IŞIĞI BALIĞI BİTİRDİ

KAÇAK AVCILIK VE GÜÇLÜ FENER IŞIĞI BALIĞI BİTİRDİ

E-posta

 Yasak avcılık yapan, trolle balık avlayan ve güçlü fener ışıklarıyla Marmara denizinde balığın adeta kökünü kazıyarak balığın Marmara'dan daha açık denizlere kaçmasına neden olan balıkçılar büyük tepki çekiyor.

Gece denizde, yakılan çok güçlü fener ışıkları denizde balığın adeta kimyasını bozduğu ve balığın gecenin bir yarısı denize vuran güçlü ışığı görünce gündüz zannedip hareketlendiği ve kumdan kalktığında denize atılan ağlarla yakalandığı belirtiliyor ve güçlü ışıkların sona erdirilmesi isteniyor.

Balıkçılar sıkıntılı

30 YILDAN BU YANA DENİZDE AVLANIYOR

30 yıldan bu yana denizde balıkçılık yapan Bilgiç Kardeşler isimli büyük balıkçı teknesi sahibi Yusuf Bilgiç, bu konunun çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı. Yapılan yanlışlar sonucu Marmara'da balık kalmadığını ve balığın daha uzaklara kaçtığını vurgulayarak," 53 yaşında evli ve 3 çocuk babasıyım.30 yıldan bu yana denizle haşır neşirim ve arkadaşlarımla hem durgun hem de hırçın denizlerde balık yakalamayı sürdürüyoruz. Bu yıl sezona iyi başladık ama son zamanlarda balık buralardan kaçmaya başladı yani işler kesat gidiyor. Balık bugün Çanakkale boğazında bulunuyor, akın balığı bunlar, gelip geçiyor buradan bizlerde bundan yaralanmak için mücadele veriyoruz. Kimi zaman kasalar dolusu balıkla dönerken kimi zamanda elimiz boş döndüğümüz zaman da oluyor. Sezon sonunda havalar soğumaya başladığında balık dibe çöküyor ve Marmara'dan kaçmaya başlıyor. Ayrıca çok sayıda balıkçı teknesi var, kaçak avcılıkta yapılıyor, kaçak maçak onlarda karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Yasal işler yapmaları lazım yani kaçak yollardan değil de yasal yollardan avlanmaları lâzım" dedi.

PARLAK IŞIKLARA KISITLAMA GELMELİ

Ayrıca son zamanlarda büyük güçlü ve çok parlak lambaların kullanılmaya başlandığını da belirten 30 yıllık balıkçı Bilgiç, bu lambaları bolca kullananların denizleri bitirmeye çalıştığını ve buna engel olunarak kısıtlama getirilmesini istedi, bu güçlü lambaların   Balığın toplu olarak bir arada durmasını ve yakalanmalarını sağladığını ve bazı teknelerin yanında ki yedek kayıklarda da çok güçlü lambaların  bulunduğu, bu lambalara sınırlama getirilmesi ve 1 tane ışığa izin verilmesini istedi. 

Balıkçı teknesi

İMRALI ADASI BALIKÇILARI RAHATSIZ EDİYOR

İmralı adasının balıkçıları çok rahatsız ettiğini de belirten 30 yıllık balıkçı Yusuf Bilgiç," Adanın çevresinde ağlarımızı atarak balığı çeviriyoruz, ancak kimi zaman akıntılar bizi adaya doğru sürüklüyor bu defada sahil güvenlik bize ceza kesiyor, ağır cezalar var, bu nedenle de biraz esneklik sağlanmasını bekliyor ve istiyoruz. İmralı adasına yaklaşmak istemiyoruz ancak dediğim gibi dip ve üst akıntılar bizi adaya doğru sürüklüyor böyle olunca da sıkıntı yaşıyoruz" dedi. Bundan sonra havalar soğumaya başlıyor ve işlerimiz kısıtlanacak, bizler bilinçli avlanılmasını istiyoruz. Bilinçli bir şekilde avlanılsa, yasak avcılık yapılmasa belki de balık avlama yasağı uygulanmayacak" dedi.

BÜYÜK TEKNELER 3000-5000 KASA BALIK YAKALIYOR

Akşam saatlerinde denize açılıyor sabah saatlerinde de kıyıya iniyoruz, saatlerce denizde kalarak balık yakalamaya çalışıyoruz. Büyük tekneler denizde balık olsa, 3000 ile 5000 sandığa kadar balık yakalayabiliyor bizim gibi orta ölçekteki teknelerde 1000 kasa balık yakalayabiliyor. Teknelerimizdeki sonar cihazlarıyla balığı takip ediyoruz, Marmara'da balık varsa burada yoksa, Ege ve Akdeniz'e kadar giderek avlanıyoruz. Birde şimdi yeni bir şey yaptılar. Elektrikli Eleme, elek aleti icat ettiler, ince hamsinin içinden iri hamsiyi ayıklamak için elektrikli elek yaptılar. Fişbonla basarak ince balığı öldürüyorlar. Buda iyi bir şey değil, bu elekleri mutlaka yasaklamaları lazım çünkü Denizdeki balığı yok eden bir alet bu. İri balığı almak için tonlarca ince balığı öldürüyorlar. Bu nedenle de bu eleklere de izin vermemek lazım" dedi.
      

Tarık ARSLAN/MUDANYA 

Son Güncelleme ( Salı, 06 Ocak 2015 01:41 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU