Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi MUDANYA BELEDİYE MECLİSİ DÖNEMİN SON TOPLANTISINDA YILDIZTEPE OTEL İNŞAATI DAMGA VURDU

MUDANYA BELEDİYE MECLİSİ DÖNEMİN SON TOPLANTISINDA YILDIZTEPE OTEL İNŞAATI DAMGA VURDU

E-posta

Mudanya Belediye Meclisi'nin 2014 - 2019 seçim dönemi son toplantısı, 7 Mart 2019 tarihinde, Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın abisinin vefatı nedeniyle mazeretli olduğu için katılamadığı toplantıya Meclis 2'nci Başkan Vekili Erdal Aktuğ başkanlık yaptı. 21 gündem maddesinin ve 2 önergenin görüşüldüğü son toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Vekili Erdal Aktuğ, konuşmasına Başkan Hayri Türkyılmaz'a başsağlığı dileyerek başladı.

YILDIZTEPE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ KARAR

Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar Komisyonu'nun raporlarının görüşülüp oylandığı, Mudanya için önemli kararların alındığı toplantıda, kamuoyunun tepkisini çeken, Yıldıztepe'deki, dikey mimari örneği otel inşaatının yüksekliğinin 20.50’den 12.50 metreye düşürülmesine, ilave plan notlarının kaldırılmasına ve bölgenin turizm bölgesi olarak kalmasına karar verildi. Mudanya'da kamu vicdanını rahatlatan bu karar Meclis'i izleyen vatandaşlar ve Mudanyalılar tarafından da takdir ve coşku ile karşılandı.

2014-2019 dönem son meclis toplantısı

AKTUĞ'DAN SON ÖNERGE: YENİLENEBİLİR HİBRİT MAKAM ARACI

Meclis 2'nci Başkan Vekili Erdal Aktuğ, 2014-2019 dönemi son meclis toplantısında bir de "HİBRİT, yerli üretim bir makam aracı alınmasına ilişkin" önerge sundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu'na oy çokluğu ile havale edilen önergede Aktuğ, "Kentlerde yapı ve yaşam alanları büyüdükçe, teknoloji kullanımı artmakta, çevre ve ekosistem bozulmaktadır. Kent yöneticileri çevre ve yenilenebilir kaynaklardan azami faydalanacak projeler üretmelidir. Bu bağlamda Mudanya ilçemizde hem karbon emisyonunu azaltıcı etkisi olması, hem yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanması nedeniyle, hem de bir ihtiyaç olduğunu düşündüğüm HİBRİT yerli üretim bir Başkanlık Makam aracı alınması konusunun görüşülmesi için önergenin Plan Bütçe Komisyonu'na havale edilmesini arz ederim." dedi.

Meclis Toplantısından sonra sosyal medya hesabından açıklama yapan Demokratik Sol Parti Belediye Meclis Üyesi Mustafa AY;

"BİTMEZ TÜKENMEZ AŞK : VIP Makam Aracı

Bilindiği gibi 2016 yılında Mudanya Belediye başkanına VIP araç alınmasına - haklı gerekçelerle - karşı çıkan 4 CHP Meclis üyesi , talimatla önce disiplin, sonra da ihraç kararı aldırılarak, ödüllendirilmişti (!)

Mudanya'nın Tayyibi olmakla övünen Belediye başkanı da büyük bir öfkeyle; karakterine, kişiliğine ve adamlığına güvenilerek verilen eski tarihli istifa dilekçeleri, yeni verilmiş gibi işlem - evrakta sahtecilik ve görevi kötüye kullanma- yaparak bu 4 anti VIP'çinin Meclis üyeliklerini düşürmüştü .(oh olsun!)

Sonra bu 4 asi, mahkeme kararıyla geri dönmüştü...

Eee, bunları biliyoruz, sadede gel diyorsunuz di mi !.. Tamam, tamam... Şimdi bu yarayı niye depreştirdin, derseniz...

Efendim, dün yapılan 2014/2019 yılları Mudanya Belediyesi son Meclis toplantısında CHP'li ve yeni dönemde aday yapılmayan bir Meclis üyesi bir önerge verdi. Önergenin konusu " Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a yeni dönemde , yeni bir MAKAM ARACI alınması teklifiydi.

Oylamaya geçilmeden MHP' sözcüsü , çemkirircesine , olmaz olamaz!. Çünkü 40 yıldır Mudanya Belediye Başkanlığı yapmış hiç kimse 2. kere başkan seçilememiştir, diyerek bir gol attı... ( meali : Dereyi görmeden paçayı sıvama !)

Bu gol sayıldı ve makam aracının, yeni Mudanya Belediye Başkanına ( değişeceğine göre) alınması şeklinde oylamaya geçildi.

Sonuç mu ?

Toplantıda hazır bulunan CHP'li, AKP'li ve MHP'li Meclis üyeleri hep birlikte teklife EVET! dediler...

Taze DSP'li 4 Meclis üyesi ise fıtratlarındaki inatla, yine " HAYIR! " oyu kullandılar... ( üstlerinden VIP araç geçsin) Böylece efendim, 2019 yılında seçilecek yeni belediye başkanı, yeni makam aracını daha göreve gelmeden garantilemiş oldu !

Bu karar da onurlu insanlara yapılan onursuzca eylemler karşısında susan, taraf olmayan, biat eden , sırıtıp alkışlayan ahlaksız ve omurgasızlara kapak olsun..." satırlarıyla makam aracı hakkında yaşananları ve düşüncelerini aktardı.

DSP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Mustafa AY'ın VİP Makam Aracı Aşkı Paylaşımı

"SİYASETİNİZİ SANDIKTA YAPIN"

Erdal Aktuğ, toplantının sonunda partilerin grup sözcülerine gündem dışı söz vererek 2014-2019 seçim dönemine ilişkin değerlendirmelerini aldı.
Grup sözcüleri, kendilerine oy veren, güvenip destekleyen, vatandaşlara teşekkür etti ve yeni dönemde meclis üyesi olacaklara tavsiyelerde bulundu.
Grup sözcülerinin ardından kapanış konuşmasını yapan Aktuğ, konuşmasında birlik olmanın önemine vurgu yaptı. 

Siyasi kimliklerin, ideolojilerin, ırkların, dinlerin ötesinde "insan" olmanın değerini belirten Aktuğ, yaşanmış örneklerden ve değerli bir büyüğü tarafından kendisine iletilen anekdotlardan yola çıkarak, "AK Partili esnafsın, bankada acil işin var; dükkanda kalfa, çırak yok... Kilit vurmak yerine dükkanı CHP'li yan komşun kasap Mehmet’e emanet edersin; komşu göz kulak olur musun bir saat işim var dersin, o da kendi dükkanı gibi bakar, AK Parti il merkezini arayıp bu ricada bulunamazsın. Bulunsan da gelip dükkanını bekleyen olmaz.

CHP'lisin gece saat 02.00, 3 yaşındaki bebeğin ateşlenmiş altında araban yok, AK Partili üst komşunun emekli polis memuru Rıza Amca'nın zilini çalarsın, pijamalarıyla koşar gelir. Alır oğlunu götürür hastaneye. Gece boyu seninle nöbet tutar başında. CHP il başkanlığını aramazsın. O saatte arasan da bırak geleni, telefona bakan bile olmaz…

Eeee, çocuk büyüdü artık. Okula yazdıracaksın. Araştırdın sordun soruşturdun. Herkes Fatma öğretmen iyidir dedi. Gittin okula kayıt için, bir de baktın ki MHP il başkanının eşi. Bildiğin koyu ülkücü. Vazgeçmezsin, okulda CHP'li AKP'li öğretmen aramazsın. O bildiğin ülkücü öğretmene emanet edersin çocuğunun geleceğini. Senden benden de iyi sahip çıkar. Kendi çocuğu gibi gözünden bile sakınır.

Düğün dernek edersin misafirlerinin arasında AK Partili de, CHP'li de, MHP'li de vardır.

AKP'li bir ilçe başkanısın CHP'li bir meclis üyesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunursun. Ama o CHP'li meclis üyesi, kısa bir süre sonra vefat eden o AKP'li yöneticinin annesinin cenazesinde en ön safta onunla beraber saf tutup helallik verir, tabutunun altına herkesle birlikte girip, omuz verir.

Düğününe, taziyene Cumhurbaşkanı gelmez, AK Parti Genel Başkanı gelmez, CHP Genel Başkanı gelmez, MHP Genel Başkanı ya da Başbakan da gelmez… Selanı bile duymaz onlar. Ama olur da onlar yüzünden kırarsan sevdiklerini bu sefer işte o zaman yalnız hissedersin kendini. Halayın başına girecek komşu da bulamazsın, cenazende fatiha okuyacak dost da...

Siyasi görüş farklılıkları yüzünden tepedekilerin tepişmeleriyle 'sen komşunla, eşinle, dostunla tepişme! Dünya bir tane ve hepimiz burada yaşıyoruz, ama acı ama tatlı, güçlü ve akıllı olmak zorundayız.
Siyasetinizi günlük hayatta değil sandıkta yapın...

Bizim birbirimize ihtiyacımız var, birlik olmaya ihtiyacımız var.

Siyasi kimliklerimizin, ideolojilerimizin, ırklarımızın, milletlerimizin, dinlerimizin taa arkasında olan birisi var. İNSAN olan halimiz. Birbirimize baktığımızda taa derinlerdeki o kimliği görmeyi başarmalıyız.
Bertrand Russell’in 1950'lerde dediği gibi. “Hep birlikte yaşamak istiyor ama hep birlikte ölmek istemiyorsak birbirimize saygı duymayı öğrenmeliyiz…" diye konuştu.

Duygu dolu anların yaşandığı son meclis toplantısında Aktuğ konuşmasını, "Meclis Başkanlığı yaparak tamamladığımız bu onurlu görevi bize veren tüm Mudanyalı hemşehrilerime teşekkür ediyor, halkımızdan aldığımız bu yetki ve emaneti vicdan rahatlığı ile sonuna kadar getirdiğimizi düşünüyor, haklarını helal etmelerini diliyorum. Başarı ile tamamladığımız bu dönemde tüm meclis üyesi arkadaşlarıma da vermiş oldukları emekler için teşekkür ediyor, bizden sonra göreve gelecek arkadaşımızın, her zaman en güzeli hak eden Mudanya'mızı daha da iyi yerlere taşımasını temenni ediyorum." diyerek bitirdi.

 

 

 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU