Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ATEŞ DÜŞTÜ VİLLA GÖRÜNDÜ

E-posta

Avukat İbrahim TURANMudanya'ya yakın zamanda gelenler, Orhan Veli'nin o meşhur şiirinden esinlenerek  "Mudanya'ya doğru yanan ormanlar içinde  villalar göreceksin, sakın şaşırma "diye akıllarından geçirebilirler. Aslında bu durum, şaşılacak bir şey o olmasa gerek  Ülkemiz için, zira insanımız doğanın en bakir, en güzel yerlerine el atmakta mahir olup, bunun örneklerini her yerde görmek mümkündür.

Şehir yerleşimlerinin  daha da genişlemesi, ekilebilir, dikilebilir arazinin sürekli işlenmesi ve ilaçlanması nedenleriyle, dengeler doğa ve doğal hayat  aleyhine değişmekte, hassas bir ekosistemde varlıklarını sürdürebilme mecburiyetinde olan  bitkiler ve hayvanlar son sığınakları olan ormanlarda da barınma imkanı bulamamaktadırlar.

Orman içinde yada  yakınında yapılan yapılaşmalar , dışarıya yansıttıkları ses,ışık ve ısı ile   flora-fauna ve endemik türlere büyük zararlara neden olurken, haşerat ve zararlı olarak görülen canlıların ilaçlanması ile yaban hayatına ve besin zincirine büyük darbe vurmaktadır. Bu konuda toplum bilincinin ve yasaların çok daha ilerileri görmesi ve vizyoner bir bakış açısı ortaya koyması gerekmektedir.

4000 yılda Anadolu'da  Ormanlar aşırı kullanma,yer açma,yangınlar, bilinçsiz otlatma ile azalmıştır. Günümüzde Dünyada  Orman alanları kıtaların %30 u oranında olup,özellikle Afrika ve Güney Amerika'da  orman varlığı hızla azalırken Avrupa'da ve ülkemizde artış kaydetmekte olması sevindirici bir gelişmedir. Ülkemizde ormanlık alanlar toplam yüzölçümünün %27 sine tekabül etmektedir. Mudanya'mızın  orman varlığı da ülke geneli ile paralellik göstermekte olup 38 bin hektar genel alanın 10 bin hektarını kaplamaktadır.

Kültürümüzde ve tarihimizde ağaç dikmenin ve ormanları korumanın önemi kuvvetle dile getirilmiş, Peygamberimiz  "Yarın kıyamet kopacağını bilseniz de elinizdeki fidanı dikin" diye buyururken, Fatih Sultan Mehmet "Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim"fermanı ile doğaya verdiği önemi ifade etmiştir.

Uzun yıllar savaşların pençesinde bitkin düşmüş Anadolu'yu, Orman Çiftlikleri kurarak yeşerten ve canlandıran Mustafa Kemal Atatürk' de bizlere en büyük  örnek olmuştur.  Doğa ve Ormanlar sadece insanlığın değil tüm canlıların müşterek  alanı olup,en güzel şekilde korumamız gerekmektedir.Bu zorunluluk,diğer canlıların yaşam haklarının gereği olduğu gibi sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünyada insanoğlu için de hayati önemi haiz olup,gelecek nesillere aktaracağımız emanetin de getirdiği yükümlülüktür.

Orman Haftası Kutlu Olsun..

Avukat İbrahim Turan

ÇAĞRIŞAN ORMAN YANGINI

 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU