Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Haber Arşivi 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi MUDANYA'YI AZERBAYCAN'DA ŞİİRLERİYLE TANITTILAR

MUDANYA'YI AZERBAYCAN'DA ŞİİRLERİYLE TANITTILAR

E-posta

Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu (ASKEF)'na bağlı Bursa Aşıklar Şairler ve Yazarlar Derneği (AYŞAD) üyesi iki şiir yazarı, Ömür Tantekin ile İsmet Gür Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 100. yaş kutlamaları kapsamında gerçekleşen 15. Uluslararası Avrasya Şairleri ve Sanatçıları Azerbaycan etkinliğinde Mudanyamızı başarı ile temsil ederek yurda döndü.

Ömür Tantekin ile İsmet Gür Azerbaycan'da yapılan ASKEF 11. Uluslararası Türk Dünyası Şiir Toplantısında Mudanya'yı şiirleriyle temsil ettiler

Kardeş ülke Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de 20 ülkeden gelen Türk şair ve sanatçıların ASKEF çatısı altında toplanarak şiirler okuduğu sanatı paylaştığı Türk sanatçılar etkinliği sonunda etkinliğe katılan şairlerin (yazıcılar) şiirleri Karabağ'dan Kekük'den Çanakkale'ye Şiir Seçkisi Kitabı ASKEF Kültür Yayınların tarafından bastırılarak katılımcılara armağan edildi.

Başkent Bakü ile sınırla kalmayan ASKEF etkinliği Azerbaycan'ın Şeki, Kuba, Gence, İsmaili, Şemkir, Kazak, Gebele şehirlerinide kapsadı. Mudanyamızı temsil eden şaiirlerimiz İsmet Gür ile Ömür Tantekin okudukları şiirlerle Mudanyamızı ve Bursamızı tanıttılar Türk dünyasının sanatçı ve şaiirleri ile diyalog ortamı yakaladılar. Gür ve Tantekin Kuba'da ki Ermeni soykırımı sonrasında oluşturulan şehitliği ve soykırım müzesini de ziyaret ettiler.

20 ülkeden gelen Türk şair ve sanatçıların yanısıra gerçekleşen etkinliğe Azerbaycan Yazıcılar Birliği Başkanı Rıza Anar, Başkanlık Sekreteri Sayman Aruz, Askef Azerbaycan Temsilcisi Sona İsmailova, Basın Yayın Sorumlusu Editör Naringül Babayeva, Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Başkanı Kerkük Milletvekili Esat Erbil, Azerbaycan'ın efsane şaiirleri aşk şairi Şöhlet Efkar ile 52 kitabı bulunan yaşayan en büyük efsane şair Elder İsmail katılım sağladı.

Etkinliğe katılım sağlamak için Karadeniz turu ile yola çıkan şairlerimiz İsmet Gür ile Ömer Tanketin 6 bin kilometre yol yaptıklarını fakat Azerbaycan'da gördükleri ilgi, alaka ve Türk dünyasının bir araya gelmesinden duydukları sevinç dolayısıyla asla yorulmadıklarını vurgulayarak özellikle kendilerini Gence şehrinde ağırlayan Türkiye Başkonsolosu Orhan IŞIK'a teşekkür ettiler.

Tantekin "Mükemmel bir birliktelik ve ASKEF'in şahane ev sahipliği mutlaka yaşanması gereken yüce duygular" sözleriyle duygularını ifade ederken Şair İsmet Gür gerçekleşen organizasyonun kendilerini oldukça heyecanlandırdığını belirterek "Katılmaktan ve Mudanyamızı şiirlerimizle temsil etmekten büyük onur ve mutluluk duydum" dedi.

Foto GALERİ:

 

Karabağ'dan Kerkük'den Çanakkaleye Şiir Seçkisi - ASKEF - Sahil Kitap 2018

 

Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 100. yaş kutlamaları kapsamında gerçekleşen 15. Uluslararası Avrasya Şairleri ve Sanatçıları Azerbaycan etkinliği dolayısıyla Karabağ’dan Kerkük’den Çanakkale’ye Şiir Seçkisi kitabını çıkardı. SahilKitap’dan çıkan bu kitap Ankara’da Öztepe Matbaası’nda basıldı. Şubat 2018 tarihinde 1000 adet basılan kitap 780 sayfadan oluştu.

ASKEF Genel Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Savaş Ünal önsöz yazısında şöyle diyor:

ASKEF BAŞKANI SAVAŞ ÜNALYeni bir eser ve yeni bir heyecanla, merhaba dostlar. Bizler ASKEF yönetim kurulu olarak, Türk dünyasında “Dil Birliği” ve “Gönül Birliği” için, çıktığmız yoa emin ve kararlı adımlarla devam ediyoruz. ASKEF, 17 ülkede örgütlü, Türk’ün yaşadığı her yerde olmaya çalışan bir kuruluştur.

ASKEF yönetim kurulları, üye dernekleri ve üyeleri ile çok büyük bir ailedir. Bugüne kadar bir çok kültür sanat etkinlikleri yaptık. 14 Uluslararası etkinliğe imza attık. Türk Dünyası Şairleri Antolojisi ve Avrasya şairleri Antolojilerini çıkardık. İki büyük çalışma da gerçekten çok güzel oldu. 3. Antolojimiz olan, “Karabağ’dan Kerkük’den Çanakkale’ye çok özel bir ekip çalışması ile, 45 gün gibi kısa bir zamanda şiirler toplandı, düzenlenmesi, sayfa düzeni yapıldı baskıya verildi. Antolojimize 8 ülkeden 188 şair katıldı.

Şiirlerinde, Karabağ’da yaşanan insanlık suçunu, yani “Hocalı Soykırımını”, Kerkük’te yaşayan Türkmenlerimizin çektiği acıları, Çanakkale’de tüm Türk dünyasının birleşmesiyle kazandığımız, o büyük, o şanlı zaferi yazdılar. Yaşadıkları ülkeleri ve şehirleri motif motif mısralara işlediler. Bu eserler, bizden sonra ki kuşaklara faydalanmaları için güzel birer kaynak olarak kalacaktır. Bizler ASKEF ailesi olarak, bu çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz. Bu eserin ortaya çıkmasında emek veren, ASKEF Genel Başkan Yardımcısı Koordinatör Yahya Azeroğlu’na, Baş Editör Gonca Aydemir’e, şiirlerin toplanmasında büyük emek harcayan, ASKEF Azerbaycan Başkanımız Sayman Aruz’a, ASKEF Azerbaycan Başkan Yardımcısı ve Matbuat sorumlusu Sona İsmayılova’ya, Azerbaycan ve Türk dünyasının yaşayan değeri Eldar İsmayıl’a, Azerbaycan şairlerinin şiirlerini redakte eden Naringül Nadir’e, Azerbaycan şairlerinden gelen şiirleri özenle düzenleyip, bizlere ulaşmasını sağlayan Günel Hüseynli’ye, Xazangül Hüseynova’ya, Bulgaristan temsilcimiz Rüstem Aziz’e, Özbekistan temsilcimiz Muazzam İbrohimova’ya, Kerkük temsilcimiz Abdulhalik Hürmüzlü’ye, Kazakistan temsilcimiz Kamil Mamikadze’ye, Kıbrıs temsilcimiz Hasan Çakmak’a, Telafer’den Vaat Havdi ve Cesim Babaoğlu’na, Kars’tan Sait Küçük’e, SahilKitapevi’ne, Öztepe Matbaası’na, katılımcı dostlarımıza, emek ve katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.

“Kerkük Türk’tür Türk kalacak. Azerbaycan bayrağını Karabağ’a dikeceğiz. Ne Mutlu Türküm Diyene”

Savaş Ünal ASKEF Genel Başkanı,

Genel Yayın Yönetmeni.

Seçki Yayın ve Çalışma Kurulu’nda Savaş Ünal- Genel Yayın Yönetmeni, Yahya Azeroğlu- Koordinatör, Gonca Aydemir- Baş Editör, Muazzam İbrohimova- Özbekistan, Rüstem Aziz- Bulgaristan, Kamil Mamukzade-Kazakistan, Abdulhalik Hürmüzlü-Kerkük, Vaat Havdi-Telafer/Irak, Hasan Çakmak-Kıbrıs, Sona İsmayılova-Azerbaycan, eldar İsmayıl-Azerbaycan, Xazangül Hüseynova-Azerbaycan, Günel Hüseynli-Azerbaycan, Sait Küçük-Kars, yer aldı.

Kitap Ustalardan Şiirler, Yayın Kurulundan Şiirler, Şairlerin Şiirleri adlı bölümlerden oluştu. Şiir seçkisinde şer şair için dört sayfa yer ayrıldı. Bu dört sayfada özgeçmişleri ve şiirleri yer almıştır. Şiir Seçkisi’ne katılan şairlere kitap ve Teşekkür Belgesi verilmiş, gezi düzenlendi.

Türk Dünyası'nın usta şair ve sanat insanlarını buluşturan muhteşem etkinlik sonrasında ASKEF Başkanı Savaş ÜNAL Teşekkür mesajı yayımladı. Sayın ÜNAL'ın Teşekkür Mesajı Şöyle;

 

TEŞEKKÜR ASKEF TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN 15. ULUSLARARASI AZERBAYCAN KÜLTÜR VE SANAT ŞÖLENİMİZE DESTEK VEREN


TÜRKİYE GENCE BAŞKONSOLOSU SAYIN ORHAN IŞIK BEYE
AZERBAYCAN YAZICILAR BİRLİĞİ BAŞKANI SAYIN ANAR RZAYEV BEYE
AZERBAYCAN YAZARLAR BİRLİĞİ 2. BAŞKANI SAYIN FİKRET QOCA BEYE
AZERBAYCAN YAZARLAR BİRLİĞİ KATİBİ SAYIN ILGAR FEHMİ BEYE
AZERBAYCAN YAZARLAR BİRLİĞİ SEDRİ MÜŞAVİRİ RAUF ASLANOV. BEYE

ASKEF AZERBAYCAN BAŞKANI SAYIN SAYMAN ARUZ BEYE


ASKEF AZERBAYCAN BAŞKAN YARDIMCISI VE MATBUAT SORUMLUSU SAYIN SONA İSMAYILOVA HANIMA
ASKEF AZERBAYCAN YÖNETİM KURULUNA
AYB GENCE BÖLMESİ BAŞKANI SAYIN XAZANGÜL HUSEYINOVA HANIMA
AZERBAYCAN CUMHURİYETİ GAZETESİ BAŞ REDAKTÖRÜ SAYIN TEYMUR AHMEDOVA
AZERBAYCAN HALK GAZETESİ REDAKTÖRÜ SAYIN QUDRET BEYE
GAZETECİ ZAUR USTAC BEYE
IRAK TÜRKMEN EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR BİRLİĞİ BAŞKANI SAYIN ESAT ERBİL BEYE
ASKEF KAZAKİSTAN TEMSİLCİSİ RESSAM SAYIN KAMİL MAMUKADZE BEYE
ALAPLI KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN NERMİN KARAKAYA.HANIMA

BURSA AYŞAD DEREĞİNİ.TEMSİLEN İSMET GÜR BEYE

KRD.EREĞLİ KENT KONSEYİNİ TEMSİLEN VAHİD BUDAK BEYE EREĞLİ HALK OYUNLARI VE SPOR DERNEĞİNİ TEMSİLEN SERTTAÇ CİVELEK BEYE
ASKEF GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SAYIN YAHYA AZEROĞLU BEYE
ASKEF YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE EGE BÖLGE BAŞKANI SAYIN HEDİYE ÇETİN HANIMA.
ASKEF YÖNETİM KURULU ÜYESİ SAYIN GONCA AYDEMİR ÜNAL HANIMA.
ASKEF YÖNETİM KURULU ÜYESİ ALİ KÜÇÜK BEYE

AZERBAYCANDA SERGİ AÇARAK BİZLERİ GURURLANDIRAN RESSAMLARIMIZ;


SAYIN: HÜRRİYET GÖKBAYIR.HANIMA
SAYIN;M.RAFET ÖZALP BEYE
SAYIN;MİNE SARMIŞ. HANIMA
SAYIN;BAKSEL ÖÇAL HANIMA
SAYIN:NACİYE ZEYTİN HANIMA
SAYIN;ÇİĞDEM KÜÇÜKKAYA HANIMA
SAYIN;ÖMER CESSUR BEYE
SANATÇIMIZ AŞIK ZİYA VAR BEYE.

TEKNİK KONUDA BİZLERE YARDIMCI OLAN SAYIN FIRAT ÖÇAL BEYE.

KATILIMCILARIMIZ


HÜLYA ÖZCAN ÇAPAR HANIMA
AYSEL CİVAN HANIMA
MUSTAFA ŞAHİN BEYE
REFİK PELVAN BEYE
TÜLİN TIRPANALAN HANIMA
ZÜHAL GEDİKOĞLU HANIMA
NAZLI KAYA GÜLER HANIMA
HATİYCE YILMAZ VAR HANIMA
EROL KARYAĞDI BEYE
SALİH ZEKİ BAYER BEYE
HAVVA BAYER HANIMA
GÜLDEN IŞIK HANIMA
SELMA AYDIN HANIMA
KAMİL AYDIN BEYE
DİLEK TANTEKİN HANIMA
ÖMÜR TANTEKİN BEYE
FATMA SARI HANIMA
SEMAHAT ACAR.HANIMA
TÜLAY ASLAN HANIMA
MURAT ÖNAY BEY.
HATİCE UYSAL. HANIMA
GÜZİN GÜR HANIMA

GENCE TAHSİL MERKEZİ BAŞKANI SAYIN RAQIF HUSEYNOV BEYE


AZERBAYCAN VE GÜRCİSTAN OTELLERİMİZİ BİZLER İÇİN GÖRÜŞÜP EN GÜZEL ŞEKİLDE AYARLAYAN KIFAYET HUSEYNOVA HANIMA
GENCE DELUKS OTEL YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARINA
BAKÜ RİVA OTEL OTEL YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARINA
GÜRCİSTAN KUTAHSİ GRAND OTEL YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARINA
HOPA HEYYAMO OTEL YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARINA
KAPTANIMIZ HAYRİ UYSAL BEYE

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ

SAVAŞ ÜNAL ASKEF GENEL BAŞKANI.

Son Güncelleme ( Salı, 27 Mart 2018 14:51 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU